Quentin Coldwater po vyhnání z Filorie netuší, co dál se svým životem. Pokusí se proto najít svou cestu zpět v Brakebills, avšak tentokrát jako učitel. Ovšem nebyl by to Quentin, kdyby dlouho vydržel na jednom místě a byl spokojený. Kam povedou jeho cesty a jaké nástrahy osudu jej čekají? Filorijsou čtveřici (Eliota, Janet, Josh a Poppy) taky čeká těžký úkol. A není to nic jednoduššího, než zachránit celou Filorii. Eliot s Janet se dozvídají o hrozícím zániku jejich říše a rozhodně nechtějí nechat osudu volný průběh. Podaří se jim to, nebo s končící trilogií zanikne i sama Filorie?

Lev Grossman je americký publicista a spisovatel, žijící v Brooklynu, stejně tak, jako hlavní postava jeho knihy. Jako novinář v současné době působí v týdeníku Time. Je autorem již dvou románů (Warp a Codex), nejvíce jej však proslavila až trilogie Mágové (Mágové a Mágové – Král čaroděj)

649855_1_vPo nadšení z prvního dílu a spokojenosti z druhého, přišlo ve třetím díle trochu zklamání ze závěru trilogie. Zkrátka, čekala jsem něco více. Každopádně námět série mě celkově zaujal – mladý chlapec, téměř muž, sní o kouzelném světě z dětských knížek, následně tuto zemi objeví, zachrání, vládne v ní, je z ní vyhnán a poté se snaží ji znovu zachránit. V kombinaci s jeho věčnou nespokojeností a depresivním naladěním vytváří Grossman velmi zajímavý charakter hlavní postavy. V prvním díle trilogie jsem si Quentina oblíbila, jenže v Čarodějově zemi už o něm vlastně nebylo moc co říci. Quentin Coldwater sice dospěl, nebo se spíše jen přesunul do vyšší věkové kategorie, ale v jádru je vlastně pořád chlapcem, který touží po dobrodružství a útěku ze stereotypu.

Quentinova hlavní role jde v posledním díle trochu do ústraní. První díl byl vlastně jen o něm, ve druhém se o slávu podělil s Julií, ale závěr série směřuje již k většímu počtu postav. Quentinovi přátelé v reálném světě i ve Filorii se střídají ve vyprávění, což chvílemi mate čtenáře.

A jak už to u příběhů se dvěma dějovými liniemi bývá, s blížícím se koncem se sbližují. Filorijské a pozemské události se proplétají a vzájemně do sebe zapadají. Tuhle část knihy mám vždy nejraději (podobně jako tehdy, když vám puzzle začíná odhalovat obraz a nejen šmouhy na jednotlivých dílcích). U Mágů tomu bylo také tak, poslední třetina závěrečné knihy je čtivější a má rychlejší spád, což jsem po zdlouhavější částech ocenila.

Čarodějově zemi se setkáváme s již známými postavami, ale objevují se i nové. Asi nejdůležitější z nich je Švestička, bývalá studentka Brakebills. Po nevyvedeném žertíku kvůli podvodům s vínem je společně se svým profesorem Coldwaterem vyloučena ze školy. A když už jsme u vína, mám takový dojem, že studovat v Brakebills je docela náročné nejen pro mozek, ale i játra… S Quentinem se později setkává v knihkupectví, kde se společně s dalšími lidmi nechá najmout mluvícím ptákem, aby ukradl kufřík. Už iniciály na kufříku napovídají, že krádež bude mít něco společného s rodinou Chatwinů a tedy i Filorií. V reálném světě se tedy Quentin se Švestičkou ženou za záhadným kufříkem.

Méně je někdy více, proto si myslím, že Grossman nemusel trilogii tolik natahovat. Ovšem určitě si Mágové najdou své příznivce a nadšené čtenáře. Za povšimnutí stojí jeho pojetí magie jako velice složitého umění, které stojí na základech obtížných matematických operací, příprav a drilu. V závěru trilogie se také můžete těšit na lekci z Filorijské mytologie, nové spekulace o Ploverovi a také můj oblíbený Janetin kousavý humor.

Vydal: XYZ; 2016
Autor: Lev Grossman
Překlad: Jana Rečková
ISBN: 978-80-7505-395-4
EAN: 9788075053954
Počet stran: 416

Komentáře

komentářů