Než se America přihlásila do Selekce, jiná žena musela projít touto soutěží, aby se stala královnou. Aspen nikdy nevěřil, že se vymaní z chudoby, která provázela všechny příslušníky jeho kasty. Avšak poté, co se stane strážcem, dokáže, že kasty nemusí určovat lidskou budoucnost. Marlee Tamesová se přihlásila do Selekce a prince Maxona zbožňovala, ale nikdy by si nepřipustila, že se může zamilovat i do někoho jiného. Princ si nikdy nemohl vybrat, co bude dělat – o všem rozhodoval jeho otec, ale nyní nastal okamžik, kdy vše musí vzít pevně do svých rukou.

selekce. štastně až navěkyKiera Cassová je americká spisovatelka narozená v Jižní Karolíně. V roce 2009 vydala svou první knihu s názvem Siréna, ta však neměla takový úspěch jako její trilogie Selekce, která se stala bestsellerem. Do svého světa se vrátila ve sbírce Šťastně až navěky.

Krátké povídky jsou nyní v literatuře pro mladistvé populárním trendem. Proto mě ani trochu nepřekvapilo, když se i Cassová rozhodla opět psát o svém světě Selekce a povyprávět nám příběhy z pohledu postav, které jsme si oblíbili anebo naopak ty, které jsme neměli příliš v lásce. Šťastně až navěky je povídková sbírka, která poskytuje náhled nejen do doby před Selekcí a na její průběh, ale také se dozvíme, co se stalo s některými soutěžícími po samotné hře.

První krátká povídka s názvem Královna nám představuje rodiče prince Maxona ještě před tím, než se usadili na trůn. Vracíme se zpátky v čase do doby, kdy princ Clarkson Schreave prochází Selekcí a seznamuje se s Amberlyn. Clarkson pro mě stále zůstává nesympatickou osobou díky své chladné a agresivní povaze a jeho vztah s Amberlyn není vůbec pohádkový, každopádně právě proto mě tento příběh oslovil ze všech nejvíce. Cassové se podařilo vyobrazit vztah tohoto páru velice reálně a to se mi líbilo.

V Princi se setkáváme s princem Maxonem a jeho pohledem na začátky Selekce. Ačkoliv se princ mohl zdát z pohledu Ameriky jako vyrovnaný muž, zjišťujeme, že ve skutečnosti prožívá stejnou nervozitu jako ostatní soutěžící a je pod velkým tlakem krále. I přestože jsem Maxona v trilogii nepovažovala za okouzlujícího, v této povídce si u mě získal sympatie. Četla se velice příjemně a rozhodně bych si nestěžovala, kdyby se Cassová rozhodla napsat více podobných kapitol.

Skrz Strážce získáváme pohled nejen do života smetánky, ale i samotného personálu. Aspen pracuje v království jako strážce. Sleduje, jak se jeho milovaná Amerika postupně zamilovává do prince Maxona a to se mu nelíbí. Ví však, že všemu musí dát čas, a tak ze všeho nejdříve plní své povinnosti. Ve srovnání s předešlými povídkami mě tento příběh bohužel ničím nenadchnul. Daleko více bych ocenila objasnění, jak se Aspen dostal na svou pozici či jeho vztah s Amerikou před Selekcí.

Do doby než potkala strážce Cartera, byla Marleen Miláček lidu. Od začátku byla taky i jednou z mých oblíbených soutěžících, a tak jsem se nemohla dočkat, až si přečtu její příběh. A rozhodně mě nezklamal. V povídce jsme měli možnost nahlédnout do vztahu Marleen a Cartera a seznámit se se všemi překážkami, kterým museli čelit.

Kromě samotných povídek kniha obsahuje ilustrace, které jí dodávají jisté kouzlo. Jedná se sice jen o obyčejné kresby tužkou, ale moc se mi líbí a celkově činí čtenářský zážitek mnohem příjemnější. Pokud se vám tedy stýská po postavách Selekce a najdete si pro sebe volnou chvilku, určitě si přečtěte Šťastně až na věky. Pro vášnivé fanoušky je tato sbírka povídek perfektním zakončením trilogie.

Vydal: Cooboo; 2016
Autor: Kiera Cassová
ISBN: 978-80-754-4174-4
EAN: 9788075441744
Počet stran: 192