Princezna Eadlyn od malička stále dokola poslouchala vyprávění o tom, jak se potkali její rodiče. Ona ovšem ani náhodou netouží opakovat jejich romantický příběh! O svém životě však nerozhoduje sama. Její protesty jsou naprosto zbytečné, i ona si musí manžela vybrat v Selekci. Nenechte si ujít příběh další generace princeznovské Selekce!

selekce: dcera

Kiera Cassová je americká spisovatelka narozená v Jižní Karolíně. V roce 2009 vydala svou první knihu s názvem Siréna, ta však neměla takový úspěch jako její trilogie Selekce, která se stala bestsellerem. Dcera je volné pokračování příběhu Selekce.

Třicet pět nápadníků, jedna princezna. Tak láká fanoušky na její pokračování. Příběh Ameriky je u konce a nahrazuje ho dobrodružství Eadlyn. Jako věrný čtenář Kiery Cassové jsem neodolala ani já a s chutí jsem se pustila do čtení.

Na rozdíl od předešlé trilogie nejsilnější stránkou knížky byla samotná Selekce. K mému překvapení autorka zvolila zajímavé soutěžící. Nejvíce mě zaujal Henry, obyčejný kluk z Norska, který díky své neznalosti angličtiny musí o princeznino srdce bojovat přátelskými gesty a kulinářskými schopnostmi. Samozřejmě zde nechybí ani princeznin kamarád z dětství, nápadníci se zajímavými nabídkami a dokonce i nečekaný host, který ve hře pořádně zamíchá kartami. Autorka si tedy se soutěžícími velice pěkně pohrála a mě bavilo číst o každém z nich. Možná dokonce více než o samotné Eadlyn.

Všichni nápadníci usilovně bojují o princeznino srdce, ale netuší, že Eadlyn má vlastní plány. Mým největším problémem byla samotná hlavní hrdinka. Eadlyn je velice spontánní a občas dětinská. Nejvíce mě však zarážela její míra arogance. Často jsem se přistihla, že dokonce soucítím se soutěžícími, kteří hrdinku ničím neoslovili, a dávám jim za pravdu, když ji obviňovali ze sobectví. Princezna se ani zdaleka nepodobá své matce Americe – celý život vyrůstala mezi smetánkou a jako od dědičky trůnu se od ní očekávalo jisté chování. Když se však princezna dozví, že je pro ni přichystaná Selekce, která má rozhodnout nejen o její budoucnosti, ale i o budoucnosti celé země, plánuje soutěž sabotovat.

Mou nejoblíbenější částí knihy byl vztah Eadlyn s jejím dvojčetem. Ahren je pravým opakem princezny – je velice milý, své city dává najevo bez problémů a především ví, co chce. Často hrdince pomáhá uvědomit si, co ji skutečně trápí a slouží jí jako pomocná ruka. Jejich povahy se příjemně doplňují, což mě utvrdilo v přesvědčení, že Cassová již od začátku zamýšlela princeznu obdařit jistou povýšeností.

Královna America a král Maxon se v knize samozřejmě vyskytují, i když možná méně, než bych byla ráda. I přestože mají se svou dcerou dobrý vztah, jsou zde věci, které Eadlyn zatajili. Kromě královského páru se zde objevují i další postavy z předešlé trilogie. Čtenáři, pro které bylo obtížné se rozloučit se svými oblíbenými postavami, tedy určitě nebudou zklamaní.

Kiera Cassová umí čtenáře vtáhnout do děje bez jakýchkoliv problémů. I přestože jediný konflikt, který se v knize objevuje, je princeznina volba manžela, bylo pro mě prakticky nemožné knihu odložit. Nebylo to dávno, co jsem dočetla příběh Ameriky, ale při čtení Dcery jsem se cítila nostalgicky. Vrátit se do světa Selekce bylo pro mě příjemným zážitkem.

Vydal: CooBoo; 2016
Autor: Kiera Cassová
ISBN: 978-80-7544-137-9
EAN: 9788075441379
Počet stran: 320