Leifu Olafsonovi se už v životě podařilo vykonat pár činů, které lidé považovali za nemožné. Ale jedna věc mu ke štěstí stále chybí – krásná bohyně Epona. Pouhý smrtelník by se třásl strachy jen při pomyšlení na to, že se s ní setká, ale Leif je jiný. Ve válkami zmítaném světě plném krvavých bojů o moc nebude ale jeho úkol jednoduchý, hlavně když srdcem jeho věrného Helgiho Trolla také zmítá osudová láska…

Vlci_vek_03_FRONTJaroslav Mostecký, autor naplněný publikačními zkušenostmi až po okraj, už v Česku dosáhl prakticky všeho, na co si může autor fantastiky vůbec dělat ambice (a nedávno oslavil narozeniny, takže gratulujeme). Vyhrál Cenu Karla Čapka, cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu a několik dalších ocenění. Jeho nejznámějších dílem je epická trilogie Vlčí věk, jejíž třetí díl je ve druhém vydání v současnosti k dostání na pultech obchodů.

Co nás čeká? Jako obvykle syrový, drsný příběh, který se s aktéry nemaže. Příběh plný udatných reků, zvonění mečů a krvavých ran – ale také příběh obyčejných, živých lidí z masa a kostí, kteří často selhávají ve svých morálních dilematech i v běžných vztazích, a je pro ně obtížnější vyjádřit lásku, než podříznout hrdlo.

Právě v tomto bodě se Vlčí věk nejvíc změnil. Jak Leif Olafson, tak Helgi Troll si byli podobní – pyšní jako čerti, ochotní se rvát kvůli každému slovu, toužící po slávě a dobrodružství. Jenže časy se mění a příliš mnoho statečných hrdinů krmí na hřbitovech červy. Leif si začíná uvědomovat, že na tom přivézt domů hlavu krále a vybojovat zpátky svůj trůn nezáleží zdaleka tak, jak si kdysi myslel. Mnohem častěji si říká, jaké to asi je zasít obilí a obejmout svoji ženu. Jenže pořád mu mezi prsty uniká jeho láska, bohyně koní Epona. Žádná jiná jej nezajímá.

A také Helgi Troll si začíná uvědomovat, že Ulrika, jediná žena, která jej přes jeho ošklivost měla kdy ráda, byla zlatým pokladem. Udělá cokoliv, aby se k ní dostal. Bude zabíjet, bez mrknutí oka se pohádá s Leifem a vykašle se na něj, jen aby našel svůj zářící diamant. Hlavní hrdinové se tak chvílemi dostávají do ostrého konfliktu a napětí mezi nimi je výborným podhoubím příběhu.

Klasické atributy série – akce, atmosféra, lehké fantastické prvky, naturalistická atmosféra – zůstaly zachovány. Čtenáři, kteří si oblíbili předchozí dvě knihy, nebudou zklamáni ani tentokrát. Děj se nicméně odehrává především na britských ostrovech, kde jsou vikingové cizinci. V důsledku toho zmizela trocha tradičních vikinských rekvizit a nebýt neustáleho klení do Thorových kozlů a Odinových vousů, možná byste na chvilku zapomněli, s kým máte tu čest. Navíc přichází éra křesťanství a některá její znamení nejde ignorovat. Což není ani tak nevýhoda knihy jako zajímavost.

Vypravěčské řemeslo má Mostecký zvládnuté na jedničku, a to je to hlavní. Nebudete se nudit ani minutu, akce střídá zvrat a kdo by chtěl sázet, čí hlava zůstane na krku nejdéle, možná by prodělal kalhoty. Tempo vyprávění je jedna z věcí, které se mi nejvíce líbí – hned vedle vývoje postav, zejména zmíněného „dospívání“ Leifa Olafsona.

Prokletí přízračných hřebců představuje další klasiku či přímo legendu české fantastické tvorby. Jeho nezpochybnitelné kvality už odzkoušel nejpovolanější soudce – čas. A po více než patnácti letech se ukazuje, že tahle knížka je zkrátka klenotem.

Autor: Jaroslav Mostecký
Vydal: Epocha, 2016
ISBN: 978-80-7557-015-4
EAN: 9788075570154
Počet stran: 552