Možná se vám to také stalo. Několikrát jste byli v čajovně nebo u kamarádů a zahráli si spoustu skvělých her. Známý se svou přítelkyní vás občas pozvou na svoji herní seanci. Nebo se léčíte ze závislosti na e-sportu a hledáte substituci k ukojení vašeho návyku. Zkrátka, začínáte hrát deskové hry. Nejradši byste si rovnou nějakou pořídili, jenže tak nějak nevíte, odkud to celé chytit. A právě od toho je zde náš článek.

alhambraPrvní věc, kterou doporučujeme koupit, je nějaká „gateway game“ – hra, kterou snadno vysvětlíte lidem, jejichž zkušenosti jsou na tomto poli nevalné. Označení „gateway game“ jde celkem snadno šoupnout na většinu párty her, pokud tedy začnete pořízením her jako Dixit, Vládce Tokia či Krycí jména, určitě nešlápnete vedle. Mezi jejich výhody patří i slušný počet hráčů, které kolem nich posadíte. Hodit se může i Šerif z Nottingamu pro 3–5 hráčů či menší a „přemýšlivější“ Osadníci z Katanu, AlhambraLovci a sběrači nebo Isle of Skye. Pokud milujete šustění karet v ruce, dobrou volbou je Samurajský meč či Vampire Queen.

Máte mezi svými kamarády fantasy fanatiky, milovníky literatury a fanoušky silných příběhů? V tom případě by se vám možná hodily nějaké ameritrashové hry, spoléhající na atmosféru. Co takhle „harrypotterovskou“ kooperativní Velkou knihu strašlivých čar, fantasy semikooperativní řežbu Descent nebo krvavý deathmatch Arcadia Quest?

Preferují vaši přátelé spíše pořádný zápřah na mozkové buňky a jejich nejoblíbenější literaturou je kniha rébusů? Pak doporučujeme nějaké klasické euro. Slabší atmosféru bohatě vyváží do detailů propracované principy a vyladěná, pro všechny stejná pravidla. Mým velkým tipem je Caverna, ale trefit se můžete i s novinkou Marco Polo či minimalistickým, ale proklatě zábavným Splendorem. A pokud přeci jen kladete důraz na atmosféru, což takhle Vládci podzemí?

Potřebujete hru na patnáct minut, než přijede vlak či se ohřeje večeře? Není problém. Velkou zábavu na krátkou chvilku zajistí například Minutová říše, Tsuro, ale i třeba cestovní Dobble či zběsilá aukce Na prodej. Tyto hry můžou sloužit také jako oddech mezi většími partiemi – či je vytasíte, pokud už společnost na nic většího zkrátka nemá chuť.

pandemicPlánujete hrát se svojí přítelkyní či přítelem? Také her, které jde hrát dobře ve dvou, nabízí trh více než dost. V páru se obvykle dobře hrají kooperativní hry (takže si klidně pořiďte Pandemic či třeba Eldritch Horror), nicméně váš partner jistě ocení i fantasy šachy Summoner Wars nebo karetní Bang! Duel. Dívky si pak vychutnají až pro čtyři hráče určené Čarodějky nebo kapesní Limes.

Samozřejmě, na světě existují tisíce her a řada z nich by se v našem textu vyjímala stejně dobře jako ty zmíněné. Pokud si ale pořídíte jednu hru z každé výše uvedené kategorie, budete připravení na každou návštěvu bez ohledu na její zaměření, zkušenosti či časové možnosti.

Pro ty z vás, kteří mají chuť si vybrat důkladně, nabízíme ještě tipy našich redaktorů, kteří se s námi podělili o svůj názor. Co by podle nich nemělo chybět ve vaší sbírce?

Tipy redaktorů – které hry si koupit jako první?

Marek Dvořák

Myslím, Dixit - 8 language - Box Top 01-07-10.aiže nejlepší první hrou do vaší sbírky je určitě Dixit, který musí bavit opravdu každého (až na Myyyshu – výjimka z pravidla!). Máte-li ale zálusk na větší kus a zároveň vám nevadí týmová spolupráce, pořídil bych si Eldritch Horror, kooperativní hororovou pecku ze světa H. P. Lovecrafta. Počítejte ale s tím, že pravidla jsou obtížnější. A mezi eurovkami bych se vůbec nebál zvolit třeba Vikings on Board, kteří kromě vypracovaného principu nabídnou také krásné grafické zpracování.

Tipy: Dixit (party/gateway), Eldritch Horror (coop/ameritrash), Vikings on Board (euro)

David Navrátil

7-divuChybu rozhodně neuděláte s Krycími jmény, které si zahrajete s nehráči, rodiči či na party, mě osobně ale baví i s deskoherní bandou. Ideálního kandidáta na pomezí gateway a strategie naleznete v 7 Divech světa (Myyyshovi díky za tip). Ze sofistikovaných her bych sáhl po Eldritch Horroru nebo Robinsonovi Crusoe, případně po Neanderthalu (pro opravdové hardcore hráče). Z euroher mě teď nejvíc baví Marco Polo, ale pro žánr mě nadchla Agricola.

Tipy: Krycí jména (party/gateway), 7 Divů světa (draftování karet/strategie), Eldritch Horror (coop/ameritrash), Robinson Crusoe (coop/ameritrash&euro), Neanderthal (euro&kostky), Marco Polo, Agricola (oboje misťování dělníků/euro)

Pepa Klement

kryci-jmena-iiAč nerad opakuji tipy ostatních, nemůžu než vyzdvihnout Krycí jména. Pro mě určitě kandidát na první deskovku do sbírky a dost možná nejlepší hru pro velkou skupinu. Chytlavý mechanizmus založený na postupném budování hracího balíčku nabízí také Dominion. Do třetice nemůžu vynechat oblíbený Splendor, svižnou a jednoduchou třicetiminutovku pro čtyři hráče. No a poslední dobou jsem se hodně zasekl u zábavnější verze šachů – Summoner Wars.

Tipy: Krycí jména (party/gateway), Dominion (strategie/deck building), Splendor (draftování karet), Na prodej (aukce), Summoner Wars (strategie)

Michal Myyysha Stárek

takenokoZačal bych zmíněným Isle of Skye, pokračoval přes Ra, Alhambru, Kaleidoskop… Moc hezký tip pro dámské osazenstvo je Takenoko, a ony známé kvílely „já to stejně prohrájů” určitě potěšíte sdělením, že existují deskovky, kde prohrají všichni, nebo nikdo – např. Hanabi, Forbidden Desert, Pandemic, Samurai Spirit nebo z těch těžších Ghost Stories, Robinson Crusoe či Pandemic Legacy.

Tipy: Koncept (party), Favor of the Pharaoh (ameritrash), Myrmes (euro).

Marek Dvořák