Je krátce před Vánoci a obyvatelé Manhattanu běhají po obchodech, kupují dárky a těší se na příjemné prožití svátků. Zprávy o stupňujícím se napětí mezi čínskými ozbrojenými silami a armádou USA zprvu nikdo moc nevnímá. Je to jen další téma rozhovorů nad punčem. Pak ale přichází první rána – hackerský útok na dodavatelské společnosti. Objednané zboží nedorazí. Je to nepříjemné a pro mnohé takřka konec světa. Ale to je jen začátek.

Další problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Přicházejí zprávy o výskytu ptačí chřipky a pádu internetu a když náhle vypadne elektřina, je už všem jasné, že se děje něco velkého. Navíc se k New Yorku blíží jedna z největších sněhových bouří posledních let a sledovat vířící sněhové vločky za oknem vyhřátého obýváku je přece jen něco jiného, než být zavřený o hladu ve tmě a zimě betonové džungle.

Román Kyberbouře, který napsal Matthew Mather, se veze na vlně oblíbeného katastrofického žánru. Scénář je takřka klasický. Skupina lidí závislých na výdobytkách civilizace je o ně náhle připravena. Oproti jiným románům je její děj zasazen do miliónového Manhattanu, který se stává pro všechny své obyvatele pastí. Toto prostředí jen umocňuje známou pravdu, že člověk je stále jen zvíře. Stačí mu sebrat světlo, teplo, jídlo a vodu a celá společnost se sesype jako pověstný domeček z karet.

Celý proces přežití je hlavnímu hrdinovi – vypravěči – a jeho rodině ulehčen celou plejádou vedlejších postav. Jeho nejbližší přítel je člověk, který se na příchod katastrofy pečlivě připravoval, takže má v rukávu schované lecjaké eso (tedy spíš ve sklepě agregát). Další významnou pomocí je pak mladík, specialista na komunikační protokoly, který dokáže i při nefunkčním internetu vydolovat z elektronických zařízení nečekané. Do věčných diskuzí na téma, kdo celou katastrofu způsobil a jak to vypadá ve zbylém světě, pak výrazně přispívá novinář píšící o hackerských skupinách. A abychom nezapomněli i na bojovníka, tak vrátný bytového komplexu je veterán z Iráku.

Společnost je kompletní, ale nejsou sami za sebe. Kolem se nachází milióny lidí v podobné situaci, ale samozřejmě hůře vybaveni. A hranice, kdy po jejich vybavení začnou nejen toužit, ale i usilovat, se povážlivě rychle blíží.

Největší silou knihy je realistický pohled na celý průběh katastrofy a postupná gradace děje. V prvotních chvílích je všude zachován pořádek. Lidé čekají, až přijde z venku pomoc. Čím déle jsou ale necháni na pospas hladu a zimě, tím více je pro ně důležitější naplnění těchto hodnot na úkor čehokoli a kohokoli. První rabování obchodu s jídlem probíhá v poklidu, lidé slibují, že přijdou zaplatit, a nikdo se o nic nepřetahuje. O několik dní později však znamená jít po ulici s naditou taškou prakticky rozsudek smrti.

Kyberbouře je katastrofický román a do žánrové literatury bych ho řadil jen okrajově. To, co popisuje, totiž není až tak nereálné. Naopak. Vědomí, že podobná situace se může v našem světě odehrát prakticky kdykoli, je velmi znepokojivá. Stejně jako technické popisy toho, jak je ta naše skvělá civilizace vlastně lehce napadnutelná…

 

Autor: Matthew Mather

Vydal: Triton, 2016

Překlad: Miroslava Polová

Obálka: Renata Brtnická

Počet stran: 312 stran