Štěpán se na Valpružinu noc vydává hledat Čarověník, který si chce naroubovat, avšak netuší, že právě v tomto okamžiku se změní celý jeho život. V lese potká tři temné postavy, které promění jeho malý výlet v děsivou noční můru. Nicméně i po tomto incidentu jej štěstí neopustilo. Poznává Jindřišku, která jediná mu může pomoci. Začíná příběh plný tajemství, ale i lásky, odehrávající se v doslova kouzelné krajině Českosaského Švýcarska.

Marie Rejfová se narodila v Žatci a v současné době žije ve Varnsdorfu, kde pracuje jako učitelka v mateřské školce. Publikovala povídky na literárních serverech a účastnila se literárních soutěží, kde získala řadu ocenění. Její tvorba obsahuje prvky fantasy a tajemna, avšak nepostrádá humor, lehkou ironii nebo i nadsázku.

„Katka sepjala ruce v prosebném gestu, avšak cosi ji neurvale přirazilo zády ke zdivu kostela. Pak položila ruku s prstenem na zašedlý kámen a zmizela.“

big_carovenik-259684Hned první věc, která na knize zaujme, je beze sporu její obal. Rozcestník, který je umístěný ve středu, nese několik směrovek k místům, jako je Tilredom, Kalimé, Serpente a Jetřichovice. A ano, opravdu je tam napsáno Jetřichovice hned vedle tak ladně znějících názvů. Protože právě tam příběh o magickém Čarověníku začíná. V české vesničce, která se nachází v jednom z nejmagičtějších míst, aniž by o tom měli její obyvatelé tušení.

Ale co mě opravdu na knize zklamalo, byl hned její začátek. Děj má pomalý spád a místy jsem měla pocit, že toto dílo napsala Lenka Lanczová. Klasické schéma chlapce, který narazí na dívku a hned mezi nimi přeskočí jiskra. To už jsem měla tu čest poznat hodně krát. Vše zde začíná, když přijede Pražák na zapadlou vísku a všechny dívky jsou z něj samozřejmě paf.

Každopádně když se prokoušete dále, výrazně se příběh zlepší. Na scéně se objevuje více fantasy prvků a dramatických scén. Avšak nutno připomenout, že Čarověník je čtení spíše pro náctileté čtenáře, i když jako odpočinková četba se může líbit i těm starším z nás.

Bohužel dalším negativem jsou charaktery hlavních postav Štěpána a Jindřišky. Oba jsou klasičtí černobílí hrdinové. Chtělo by to více si pohrát s jejich proměnou. Štěpán, který je zde vylíčen jako suverén, se najednou bojí pomalu i vlastního stínu a Jindřiška, která byla naopak plaché děvče, se rázem stává odvážnou vůdkyní. Přechod mezi těmito stavy je opravdu rychlý, což kazí celkový dojem.

Čarověníku mohu rozhodně vytyčit i spoustu pozitiv. Těšit se můžete například na kouzelné bytosti (jako třeba vodníci, na které jsem doposud narazila pouze v pohádkách) i magické světy. Nakonec se dočkáte také napínavé akce, kterou jsem na začátku knihy postrádala.

Nicméně Marie Rejfová je teprve začínající autorka, což podle mě některé zmíněné nedostatky v knize i omlouvá, ostatně každý nějak začínal. Pokud se vám Čarověník opravdu zalíbí, mám jednu dobrou zprávu. Zhruba za měsíc by měl vyjít, taktéž v nakladatelství CooBoo, jeho druhý díl, nesoucí název Sestra smrt.


Vydal: CooBoo, 2015
Autor: Marie Rejfová
ISBN:978-80-7447-781-2
EAN:9788074477812
Počet stran: 284