Dvůr trnů a růží přináší českým čtenářům příběh mladé dívky Feyre, která slíbila matce na smrtelné posteli, že po rodinném finančním krachu zajistí přežití svého otce i dvou sester. Avšak osud tomu tak chtěl, že při jednom z lovů zabije vlka z říše víl, ďábelské stvoření, proti kterému by neměla mít za normálních okolností vůbec šanci. Jenomže výhra nad děsivým stvořením Feyre kromě peněz na živobytí přinese neplánovaně i nelehkou budoucnost. Na základě Úmluvy si musí vybrat, jakou daň za zabití příslušníka vílí říše chce zaplatit – smrt nebo doživotní pobyt v jejich světě? Zvolí si druhou možnost, avšak její život se tímto rozhodnutím ještě více zamotá. Do hry nastoupí temné prokletí a Feyre bude muset bojovat nejenom o své vlastní přežití.

Chcete napsat svůj vlastní příběh na motivy klasické pohádky pro děti? V dnešní době můžete a navíc se trefíte do aktuálního módního trendu v kultuře. Však si vzpomeňte na poslední roky, kdy nejen knihám, ale také filmům jednou za čas vládnou přepracované verze Sněhurky, Popelky, Karkulky nebo třeba i Šípkové Růženky. Některé jsou podle mě více vydařené, jako například Měsíční kroniky od Marissy Meyer, některé méně, jako třeba Sněhurka a lovec od Ruperta Sanderse. Avšak všechny spojuje stejná myšlenka – napsat vlastní originální verzi známého příběhu, která lidi zaujme a oblíbí si ji.

dvurtrnuA že to není lehký úkol, to určitě ví každý. Nyní se do něj pustila v plné síle i Sarah J. Maasová, autorka úspěšné YA série Skleněný trůn. S jakým úspěchem se jí podařilo příběh Krásky a zvířete uchopit v prvním díle Dvoru trnů a růží?

Když se na knihu podívám jako celek, hodnotím ji velmi kladně. Děj byl rozumně postavený, o akci zde nebylo nouze a zvláště druhá půlka příběhu se četla skutečně výborně. Prostředí nového fantasy světa bylo popsáno velmi barvitě, a pokud máte rádi občasný oddych od napětí, tak jste se mohli s radostí místy ponořit do pasáží, kde se autorka věnovala světu víl, jejich historii a nejrůznějším nebezpečným tvorům, kterých se v knize vyskytlo velké množství.

Hlavní úkol tedy Maasová splnila – napsala něco, co zaujme a člověk se těší na pokračování. Dokázala také vymyslet dobré vedlejší postavy, jakými byl například ironický Lucien nebo na oko záporák Rhysand, které vzbuzují zvědavost a možná nás budou v dalších dílech bavit více než Feyre s Tamlinem. Sice si možná dovedeme představit, jakým směrem budou jejich osudy pokračovat, ale pevně věřím, že nás Maasová překvapí.

Ovšem při první třetině knihy jsem zvažovala, kde se vytratila autorčina dovednost psát dobré ženské hrdinky. Feyre se totiž chovala od počátku nelogicky i na postavu jejího mládí, trochu mi svou zabedněností připomínala Bellu ze ságy Stmívání. Já se pak jen ptala: „Proč?“ I když se píše příběh na styl pohádky Krásky a zvíře, nemusí být přece protagonisti naivní a hloupí, dá se s nimi mnohem lépe pracovat. Zvláště pak se schopnostmi, které autorka po mých předchozích zkušenostech s její tvorbou má a v případě, kdy píše pro trochu odrostlejší čtenáře, než jsou děti do deseti let.

Avšak naštěstí se pak osobnost Feyre v Dvoru trnů a růží rozvinula správným směrem, začala být pro mě konečně něčím zajímavá a já si mohla říct, že zase čtu příběh od Sarah J. Maasové, který jsem očekávala – s bystrou a schopnou hrdinkou, která mě baví, a dokážu jí její kroky životem uvěřit. Jen je škoda, že jsem si na to musela celkem dlouho počkat.

Toto drobné úvodní zaváhání však nic nemění na tom, že nová série od autorky má solidní rozjezd, který dobře uvedl další z fantasy příběhů současné doby. Jak se s ním Maasová popere dále? Nechme se překvapit. Druhý díl s názvem Dvůr mlhy a hněvu se již překládá a my určitě budeme opět u toho, abychom pokračování osudů Feyre zhodnotili.

Vydal: CooBoo; 2016
Autor: Sarah J. Maasová
ISBN: 978-80-7544-148-5
Počet stran: 440

Martina Ryšková

Čtení zdar!