Archa zrůd je sborník třinácti českých vědeckofantastický a hororových povídek od Pavla Fritze, který dnes vyšel jako příloha časopisu Pevnost 10/2016. Jeho svět vás zavede nejen do hlubokého vesmíru, ale také budete cestovat časem či navštívíte dokonce i nebe.

archazrud1Pavel Fritz se narodil v Praze a profesí je biolog ve virologické laboratoři. Zájem o fantasy má již od dětství, avšak s vlastní tvorbou začal až ve středním věku. Jeho vzory jsou například Stanislav Lem či Roger Zelazny a jeho sága Amber. První Fritzovo dílo bylo vydáno v nakladatelství Straky na vrbě a nese název Let 307. Sci-fi román je deníkem stíhacího pilota Johna Carderyho, svádějícího boj ve vícerozměrném hyperprostoru. Mezi jeho další díla patří Stín stříbrné smrti a Přístav u řeky Styx, který si vysloužil nominaci na cenu Akademie SFFH v kategorii „Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha“.

Archa zrůd mě po delší době vrátila opět k sci-fi. Uplynulo opravdu hodně času, kdy jsem naposledy přečetla něco z vědeckofantastického žánru. Každopádně již po první povídce jsem se naprosto ponořila do čtení a nemohla se od sborníku odtrhnout.

Každý z příběhů je totiž originální a nejen že se zde prolínají prvky hororu, ale autor nám také nabízí velikou škálu míst, kde se děj právě odehrává. Počínaje vzdálenými planetami až po klášter, který je sužovaný zlou bestií.

Celkově mají všechny povídky velmi rychlý spád, avšak nejednou mě napadlo, že některé z nich by si zasloužily i vlastní samostatný román. Například Bestie, která se zařadila mezi mé osobní favority, by se po přidání více zápletek a postav mohla změnit na vcelku dobré dílo většího rozsahu.

„Mahony potlačil prudké nutkání dávit, ale zrak neodvrátil. Za celý svůj život nespatřil nic tak zvráceně odpudivého. Tělo zůstávalo z větší části skryto, ale mohutná tlapa s tygřími drápy, spočívající vedle rozervaného hrudníku oběti, napovídala cosi o jeho rozměrech. Jako by velká šelma ulovila králíka.“

Další povídkou, která mě taktéž velmi zaujala, byl Konkurz na Boha. Jedná se podle mě o snad nejoriginálnější kousek z Archy zrůd. Ztrápený muž se rozhodne ukončit svůj bídný život sebevraždou. Dostává se do nebe a pomalu začíná… Ne! Opravdu nebudu vyzrazovat zbytek, zkazila bych tímto požitek ze čtení, který dozajista každý z vás získá.

Myslím, že každý příznivec žánru neudělá chybu, když si Archu zrůd přečte. Rozhodně má totiž co nabídnout. A pokud se vám autorův styl opravdu zalíbí, doporučuji přečíst i jeho román Přístav u řeky Styx.

Vydal: Epocha (příloha časopisu Pevnost); 2016
Autor: Pavel Fritz
Vazba: brožovaná
Počet stran: 312