Dny do očekávaného konce světa se pomalu krátí. Zatímco v ulicích vypuká panika a mezi drogovými mejdany a rvačkami o trochu jídla byste už stopy civilizace hledali marně, Henry Palace popíjí kávu a poslouchá příběh o zmizelém manželovi. Samozřejmě, v poslední době zmizela spousta lidí, ale Brett je jiný. Jak moc jiný a co všechno je ve hře, to Palace neví, ale zdá se, že hra, do které se po hlavě vrhl, bude ještě špinavější než česká politika…

Ben H. Winters se u nás dostal do širšího podvědomí fanoušků knihou Poslední policajt, která nabízela detektivní příběh racionálního a mravně silného člověka v dobách vypukající apokalypsy. Kniha zaujala jednak obstojným vyprávěním, jednak zajímavě zpracovaným prostředím. A jaký je druhý díl?

cas_se_kratiHenry Palace opět čelí případu, který v podstatě nikoho nezajímá. Jasně, zmizel člověk, ale v době konce světa mizí denně tisíce lidí. Nejspíš se jel věnovat surfování nebo si našel milenku nebo konečně v životě otestuje, co vlastně umí heroin. Jenže Palace není ani teď přesvědčený. Hledaná osoba vypadá jako zodpovědný člověk, který jednal vždy promyšleně. Takže o co tu jde?

Zápletka je tentokrát o trošku vychytanější než minule a mnohem snáze lze chápat Palacovu motivaci k řešení případu. Detektiv cítí ve vzduchu konspiraci a ukáže se, že alobalový trychtýř na hlavě tentokrát nemusí stačit. Atmosféra nám od posledně trochu zhoustla, spousta lidí už cítí ve vzduchu krev a v ulicích pomalu, plíživě vypuká válka dle Hobbesova hesla člověk člověku vlkem. Zachovat naději a rozdat alespoň trochu dobra se zdá jako nadlidský úkol, ale Palace je v téhle disciplíně frajer…

Sám detektiv příliš mnoha změnami neprošel, ale dalo by se říct, že mi jeho jednání připadá logičtější než minule. Je prostě notorický dobrák a to se nikdy nezmění, ale začíná víc rozumět lidem, chápat, proč se z nich s vědomím blížící se nevyhnutelné smrti stávají vrazi a narkomani. O to víc chce pomáhat až do poslední chvilky, aby mohl konci čelit se vztyčenou hlavou. A za to si ho budete vážit.

Styl psaní se od prvního dílu posunul a nyní už dosahuje úrovně velmi slušného nadprůměru. Kniha je chytlavější a stylisticky vyladěnější. Autor údajně spolupracoval s řadou odborníků jak z oblasti astrologie, tak kriminalistiky, a na nejrůznějších zajímavostech to jde poznat.

Detektivní série Poslední policajt, ač trošku trpěla na pomalejší rozjezd, začíná chytat to správné tempo a nabízet čtenáři hutný příběh ze světa marnosti a beznaděje. Protože má jít o trilogii a ve druhém dílu je již nastíněno, kudy se bude děj ubírat, musím říct, že se na trojku opravdu těším. Pokud už máte dost severských detektivek a dali byste si pro změnu případ z úplně jiného soudku, Čas se krátí bude přesně pro vás. A pokud preferujete jiný žánr – nu, za zkoušku nic nedáte, možná budete příjemně překvapeni.

Autor: Ben H. Winters
Série: Poslední policajt 2
Překlad: Miroslava Polová
Vydal: Triton, 2015
ISBN: 978-80-7387-809-2
EAN: 9788073878092
Počet stran: 253