Honba za ideály mezi technologickými vynálezy budoucnosti, sci-fi načichlá romantikou, dílo autora, který místy trpí přehršlí nápadů – tak by se dala označit kniha Let 305 od A. G. Riddlea.

Jak originální může být příběh, jehož ústředním a počátečním motivem je havárie letadla kdesi v neznámu, kde několik přeživších bojuje o své životy a dle klasického schématu jim docházejí potraviny, léky a postupně i síla bojovat? Těžko můžeme v literatuře hledat úplně neotřelé a originální téma, a tak spíše záleží na tom, jak jej autor uchopí a udělá z něj „své“ – většinou kombinováním s dalšími náměty, zajímavými postavami nebo neotřelým způsobem vyprávění. Povedlo se to autorovi Letu 305?

big_let-305-wxR-287485Duální narace příběhu je zajímavá – sledujeme tak osudy postav z pohledu dvou přeživších katastrofy, aspirující spisovatelky a žurnalistky Harper Laneové a mladého investora Nicka Stonea. Ti postupně přicházejí na to, že havárie letadla nebyla to nejhorší, co je mohlo potkat – jak den za dnem míjí, zjišťují postupně, že dalších několik cestujících je s nimi zvláštním způsobem provázáno, a to nejen v přítomnosti, ale i dalších časových rovinách.

A právě tady začíná drobný problém příběhu. Autor se pustil do nepochybně svérázné sci-fi, jejímž vyvrcholením je rozhodnutí hlavní postavy, zda zachránit svět, nebo ho zničit. Potíž je ovšem v tom, kolik dalších spojitostí s celou situací souvisí. Příběh se tak někdy může zdát chaotický, přestože do sebe všechny skutečnosti logicky zapadají. Díky rychlosti vyprávění a svižnému ději to však není něco, čeho byste se jako čtenáři měli bát – i přes tento drobný nedostatek (který může být z velké míry založen pouze na subjektivním vnímání) je kniha čtivá a poutavá (pokud se zrovna neprodíráte jednou z mnoha pasáží, kde Harper obdivuje, jak úžasný Nick je).

Co se týče tempa, nabírá ho příběh hlavně ve své druhé polovině, která je celá zasvěcená ne ani tak objevování a zjišťování toho, v jaké kaši hrdinové jsou, ale spíše jejich aktivnímu rozhodování a jednání. Celý příběh pak vrcholí jakousi post-apokalyptickou bitvou; když se za knihou zpětně ohlížím, vypadá to skoro, jako by se jednalo o dvě samostatná díla. Znovu se nám objevuje jakási dualita: jak ve způsobu vyprávění, tak v (podle mého) temné a neznámé vs. zřejmé a aktivní části knihy, a dokonce v naprosté dualitě jedné z hlavních postav.

Pokud chcete sáhnout po sci-fi s nádechem romantiky a občasnou polemikou nad složitostí lidských vztahů a nevadí vám vyprávění v přítomném čase, pak po knize Let 305 určitě sáhněte. Pokud nic jiného, jedná se o zčásti strhujícího žrouta času do vlaku.

Vydal: XYZ; 2016
Autor: A. G. Riddle
Překlad: Tomáš Bíla
ISBN: 978-80-7505-261-2
Počet stran: 365

Komentáře

komentářů