Město Cenarie. Ponuré, nebezpečné a obývané těmi nejlepšími vrahy, kteří kdy existovali. Azoth – kluk bez rodiny a budoucnosti – dostal příležitost změnit svůj bezvýznamný život ve slumu. Stane se nájemným vrahem. A u koho se nejlépe naučíte řemeslo než u samotného mistra, Durzo Blinta, muže bez svědomí, který vraždu pokládá za umění? Z Azotha se tak stává Kylar Stern, který proniká do umění vraždy i do tajemství magie. Avšak děsivá minulost je i tak Kylarovi stále nablízku…weeks_cesta_stinu_big

Brent Weeks se narodil a vyrostl v Montaně v USA. Získal diplom na Hillsdale College a poté krátce účinkoval v seriálu  Kung-Fu. Psát začal na barové ubrousku, pak na rozvrhy a nakonec na plný úvazek. Občas mu za to někdo zaplatil. Spisovatel nyní žije se svou ženou v Oregonu, nevlastní žádné kočky ani nenosí koňský ohon. Kromě série Noční anděl napsal také trilogii Světlonoš (Černý arcimág, Oslivá čepel, Oko temnoty).

Temný příběh začíná ve slumu, kde je tyranizování denním chlebem. Hlad, chudoba a špína a mnohem děsivějším věcem musí čelit i malé děti. Mezi nimi se proplétá i hlavní protagonista této knihy, Azoth.

Ještě než začnu probírat detaily tohoto díla, musím podotknout, že série opravdu není pro čtenáře mladší patnácti let. Na knize samozřejmě žádné upozornění nenajdete, avšak její obsah to dokazuje. Příběh obsahuje násilí, vulgarismy, zneužívání dětí a prostituci. Nicméně není to zas až taková hrůza, jak se na první pohled může zdát – tyto věci se objevují jen v několika scénách, jinak je děj plynulý a má dostatek zvratů.

„A zabijeme vaši milenku. Jestli se nepletu, jmenuje se Vonda?“
„Tu děvku zabít můžete. Jen s tím budete mít trochu problémy, protože už je čtyři měsíce mrtvá.“

Opravdu velký potlesk si autor zaslouží za zpracování samotné postavy Azotha. Hlavní hrdina je zde vylíčen od dětství až po jeho dospívání coby nájemný vrah. Krásně zde vidíme jeho psychologický vývoj, není to zkrátka obyčejná černobílá postava. A dostatek prostoru zde mají i vedlejší hrdinové příběhu, avšak to bych už prozrazovala mnoho.

Snad pro mě jediným negativem byla jména postav. Ze začátku se jich na vás navalí kopa, a pokud máte jako já problém se zapamatováním si jmen, chvíli potrvá, než se v textu zorientujete.

Jako bonus je na konci knihy rozhovor s Brentem Weeksem nejen o knize, ale také o jeho kariéře a soukromém životě.

Pokud se vám kniha Cesta stínů opravdu zalíbí, neváhejte a sáhněte po zbylých dvou pokračování – Hranice stínů a Za stíny. Nakladatelství Fantom Print také vydalo Weeksovu další trilogii, nesoucí název Světlonoš.

Vydal: Fantom Print; 2010

Autor: Brent Weeks

Překlad: Jakub Mařík

ISBN: 978-80-7398-080-1

EAN:9788073980801

Počet stran: 339