Hirka sice nečekala, že na patnácté narozeniny dostane dort a poníka, ale pravda je ještě horší. Zjišťuje, že je bezocasá, mýtický tvor označovaný jako Ódinovo dítě, v jehož patách kráčí nákaza a katastrofa. Ze dne na den se stává veřejným nepřítelem číslo jedna a jediným způsobem, jak se zachránit, je útěk. Jenže osud Ódinova dítěte se nedá schovat do skříně a Hirka se brzy ocitne mezi mlýnskými kameny…

Siri Pettersenová z norského Trondheimu byla do teď světu známá spíše jako ilustrátorka a autorka komiksů, její fantasy debut Ódinovo dítě jí ale zaručil nesmrtelnost na literárním poli. První díl trilogie Havraní kruhy způsobil mezi laickou i odbornou veřejností senzaci, okamžitě se stal námětem na budoucí film a obdržel Fabelprisen, ocenění udělované nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy.

odinovoÓdinovo dítě je debutem nadmíru úspěšným. Před vaší fantazií se rozehrává epický příběh o dobru, zlu a lidské krutosti, horší než všechny bestie cizích světů. Nicméně, rovnou na začátku si řekněme, že nejde o Hru o trůny či Pána prstenů, ale holčičí fantasy lehce okořeněné „dark“ stylem. Hlavní hrdinka v příběhu začíná (a v podstatě i pokračuje) se statusem absolutního losera (což ještě dokrmuje fakt, že je obecně brána jako symbol zla) a jediná osoba, ve kterou může občas vložit svoji důvěru, je válečník Rime. Jenže Rime je pro změnu dost vysoko v místním společenském žebříčku a je nad slunce jasné, že jejich platonický vztah nelze veřejně naplnit.

Když se ale oprostíme od v jádru jednoduché milostné i dějové zápletky, můžeme se pokochat fascinujícím světem, volně inspirovaným severskou mytologií. Jeho obyvatelé mají hrůzu ze slepých, nestvůr, které kdysi ohrožovaly zemi. Ochranou před nimi je Obřad, který provozuje Rada v Manfalle, elita mezi šlechtici, spojená se samotným bohem zvaným Vidoucí. Rada je králem i soudcem, jenž nestrpí neposlušnost a vládne ve jménu Vidoucího. Když ale Rada objeví existenci bezocasé, jež podle pověr přivede slepé zpátky do země, je šokována a ve vzniklém chaosu se ukazuje, že každý má své vlastní zájmy. Rozjede se válka na mnoha úrovních a Hirka musí brzy pochopit, že rozlousknutí celé situace spočívá v jejích rukou.

Ze začátku budete možná trochu zmatení, protože vás zaplaví terminologie nového světa, a budete hledat odpovědi na otázky, co je Ravenhov, jak funguje přimykání a komu jde vlastně o co. Jakmile se ale aklimatizujete, jeho originální pojetí oceníte. Kromě světa se pak můžete těšit na klasické rekvizity žánru – zlé mágy, udatné válečníky, nelítostné zabijáky, příšery, mocichtivé aristokraty i podivínské proroky. Dílu nelze upřít ani jistou pohádkovost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl připravované trilogie, nelze ignorovat blížící se pokračování. A rovnou vám prozradím, že po dočtení knihy vůbec nebudete tušit, co vás a hlavní hrdiny dál čeká, což vyvolává zvědavost, a to je dobře. Nicméně si myslím, že kniha docela dobře funguje i jako samostatný příběh.

Pokud máte po fantasy lačnící přítelkyni (či dceru, matku, babičku), bude Ódinovo dítě výborným dárkem. Milovníky hardcore fantasy pak jistě potěší nádherné kulisy, ve kterých se příběh odehrává. Pokud nemáte zrovna chuť na krvavou vyvražďovačku, ledově svěží vánek z Norska jistě oceníte.

Autor: Siri Pettersenová
Vydal: Host, 2016
Série: Havraní kruhy 1
ISBN: 978-80-7491-556-7
EAN: 9788074915567
Počet stran: 568

Marek Dvořák