Keneth Hutton a jeho tým vědců čeká možná nejdůležitější úkol v historii lidstva. Proniknout skrz smrtonosnou radiaci a ledový krunýř až do oceánů Jupiterova měsíce Europy, kde budou zkoumat mimozemský život. Jenže hlubiny – stejně jako lidé – ukrývají mnohá tajemství a některá z nich jsou smrtelně nebezpečná. Výprava za poznáním se rázem mění v boj o holý život…

Pavel Fritz, původní profesí biolog ve virologické laboratoři, na sebe upozornil drsným sci-fi románem Letka 307. Vzápětí zcela změnil bojiště, když se v dosud nevydaném Stínu stříbrné smrti pokusil zčeřit hladiny fantasy, nicméně práce na tomto textu ještě nejsou dokončeny. Třetím (či druhým) románem je pak Přístav u řeky Styx dokazující, že české akční sci-fi ještě nevymřelo.

pristav-u-reky-styxHlavní zápletka je jednoduchá a nejspíš už z úvodního textu máte slušnou představu, oč jde. Tým vědců, podmořská základna zakutaná hluboko pod ledem a smrtonosnou radiací a spousta podivných mimozemských mořských tvorů. Takové jsou počáteční kulisy. A nikoho asi nepřekvapí, že odteď se budou věci jen komplikovat. Tajemné runy vykutané do mořského dna, gigantická kostra, kterou dno nikdy nepohltí a další vesměs odporná překvapení směřují děj pevnými kroky ke katastrofickému závěru.

Kniha by žánrově oscilovala mezi sci-fi a survival hororem. Autorovo povolání se rozhodně nezapře, příběh je prošpikován vědeckými termíny, ale nebojte se, rozumět mu budete bez obtíží. Studenou atmosféru vesmíru a podmořské základy to ale perfektně doplňuje. Objevení každého nového živočicha či fenoménu vám vyvolá mrazení v zádech a brzy pochopíte, že být kosmickým objevitelem není taková švanda, jak jste si možná mysleli.

Druhá část knihy pak šlápne na plyn a zahrne nás strašidelnou atmosférou, ve které se zlo plíží chodbami a vědci padají jako mouchy. Šílenství dostupuje vrcholu, palubní kněz proklíná Satana a každý, kdo má zdravý rozum, se vyzbrojí pistolí. Knihu pak završí trošku umělá pointa, která ve vás nicméně vyvolá celou řadu filosofických a fantaskních otázek a byť budete mít dojem, že si to autor celé trošku zjednodušil, rozhodně vám bude vyvrcholení ještě pěkných pár dní ležet v hlavě.

Kniha je velmi čtivě napsaná a i když má trošku mělčí a archetypální charaktery, nebude pro vás vůbec snadné se od ní odtrhnout. V momentu, kdy se na sebe začnou vršit záhady Europy, napětí vyvrcholí a člověk to zkrátka musí dorazit, jinak by snad nemohl jít ani spát. Musím říct, že dlouho jsem v ruce neměl tak kvalitní béčkové české scifi a jsem zvědavý na další autorovu tvorbu.

Svou jednoduchostí je pak Přístav u řeky Styx vhodnou volbou i jako dárek pro teenagera nebo čtení na dovolenou či na přežití dlouhého cestování. Zároveň na ni rozhodně nezapomenete za dva dny a je dost možné, že se k ní časem vrátíte. A takových knih je v poslední době málo…

Autor: Pavel Fritz
Vydal: Straky na vrbě, 2015
ISBN: 978-80-87364-53-6
EAN: 9788087364536
Počet stran:430

Komentáře

komentářů