Nad filipínskými ostrovy létají velryby, ve vietnamských horách se skrývají monstra z počátků věků, thajské špionky a buddhističtí mniši testují mechanické brouky, indonéské vody střeží parní vzducholodě a v Singapuru čínské mafii zmizí důležitý pohřební vůz.

Krocení-sopek-obálkaKrocení sopek je unikátní antologií dvanácti steampunkových povídek z jihovýchodní Asie. Legendy, tradice a technologie splývají v úžasném mixu a vytváří tak čtivé příběhy.

Autoři a autorky této sbírky povídek se narodili v různých koutech světa. Všichni jsou však fascinováni asijskou mytologií a milují sci-fi a fantasy. A právě tyto faktory daly vzniknout sbírce Krocení sopek. Pro české čtenáře nejspíše nebudou příliš známí, celkově jsou totiž asijská díla v Česku spíše raritou, jmenovitě to jsou – Marilag Angway, Timothy James M. Dimacali, Laura L. Hill, Alessa Hinlo, Olivia Ho, Paolo Chikiamco, Robert Liow, Pear Nuallak, Kate Osias, ZM Quynh, Ivanna Sudin-Mendels a Nghi Vo.

Jakmile vezmete tuto knihu do ruky, okamžitě vás osloví její obal. Styl kresby připomíná japonskou mangu, vše je krásně barevné a hned na první pohled poznáme, že jde o steampunkovou záležitost. Korunu všem ilustracím v knize dává rozkládací mapa jihovýchodní Asie na začátku knihy. Jen zřídka se v knihách setkáme s ilustracemi (pokud to tedy nejsou dětské knihy, kde jsou malby nezbytnou záležitostí), proto velice chválím práci jejich autora Hài Hoànga. Už zkrátka samotný obal vás donutí si Krocení sopek přečíst. Někdy jednoduše musím soudit knihu podle obalu.

„Představovala si, jak se mechanické zvíře žene oblohou, poháněné motory bzučícími jako cikády, a jeho článkovaný kovový trup se leskne jako paví pero ve slunečním světle.“

Co se samotných povídek týče, nejvíce mě oslovily povídky Život pod sklem, Zkáza Cuadro Amoroso a Pracující žena. První z nich napsala Nhgi Vo a je celkem krátká, takže snad jen prozradím, že pojednává o dracích. Zkáza Cuadro Amoroso autorky Kate Osias zase o rozšifrování písně a Pracující žena, kdo by to byl řekl, o pracující ženě, uprchlé mrtvole a čínské mafii.

Dále mě také zaujaly zvolené názvy povídek. Kromě názvu Krocení sopek, jež je zároveň i titulem jedné z povídek, najdeme i kuriozity jako Hmyz a ženy pějí spolu, O důsledcích zvuku a Pavouka sem. Těžko říct, co se jejich autorům v té chvíli honilo v hlavě.

Zkrátka každá povídka má co nabídnout. Jsou poutavé a čtivé, nechybí v nich dramatické scény a místy i špetka humoru. Pro mě osobně bylo Krocení sopek první knihou z oblasti jihovýchodní Asie, se kterou jsem se setkala. Může jen říci, že jsem byla mile překvapena a opravdu nelituji jejího přečtení.

Sbírku doporučuji zejména příznivcům steampunkové literatury. A pokud se vám zalíbí natolik, že zatoužíte po dalších titulech z této oblasti, na konci knihy najdete menší seznam, jenž vám přinese česky přeložené sci-fi a fantasy z jihovýchodní Asie.

Vydal: Gorgona; 2016

Autor: Jaymee Goh, Joyce Chng

Překlad:Jan Kravčík

ISBN: 978-80-88029-23-6

EAN: 9788088029236

Počet stran: 334

Komentáře

komentářů