Felix Jonáš nikdy neměl moc kamarádů. Alespoň ne těch, kterým by mohl stoprocentně věřit a kteří by jej neprodali ani v případě mimořádně výhodné nabídky. Adam Reys patřil mezi ty vzácně loajální přátele. Jenže zmizel. A teď, když se vrátil, se začnou dít věci. Spojenectví padají a povstávají z popela a cena za naději je vyšší, než je Felix ochoten zaplatit. Jenže jak můžete vyhrát bitvu, ve které proti vám stojí bůh?

buhstrachuTalentovaný autor Jan Hlávka debutoval v roce 2002 sci-fi povídkou Devatenáctka, jež vyšla v časopisu Ikarie. Do širšího čtenářského podvědomí se dostal dvěma díly ze série Agent JFK. V roce 2010 vydal spolu s Janou Vybíralovou fantasy román Dračice. V současnosti s ní pracuje na space opeře Algor, z níž zatím vyšly dva díly.

Série Kladivo na čaroděje by se již dala označit za kultovní a stále se jí daří pokračovat i přes střídání autorů v nastolené linii. Ani teď neočekávejte žádnou velkou revoluci, ale spíše další chod v kvalitní a již mnohokrát odzkoušené restauraci.

Bůh strachu totiž splňuje všechny atributy, kvůli kterým jsme si sérii zamilovali. Jedna drsňácká hláška střídá druhou, poctivých soubojů a rvaček si užijeme více než dost a kulisy tvoří jako obvykle současná Praha – na jednu stranu tajemná a čarokrásná, na druhou plná zbohatlíků, městských zhýralců, géniů, bláznů, buranů či lidských i nelidských stvůr.

I když se série vyvíjí jen pomalu a opatrně, nový díl poodhalí pár tajemství ze života Felixe Jonáše a jeho minulosti, ale také naznačí, že nic není u konce. Že věčný konflikt světla a tmy – i když tady by se spíš dalo říct konflikt tmy s tmou ještě temnější – stále pokračuje v rozběhnutém tempu, a je stále naléhavější. Je jasné, že svět se mění, pokud se tedy neřítí rovnou do záhuby. Začátek série byl v tak nadneseném duchu, že jsme větší konflikt na pozadí dramatu snad ani nepotřebovali; teď už je ale jasné, že přichází.

A když se roztáčejí kola války, můžete se těšit, že do akce se zapojí všechny klasické postavy série. Rashil, Kilián, Sedmička i další hrdinové chápou, že tentokrát jde do tuhého, takže sundávají rukavičky a vrhají se přímo do víru dění.

Sečteno a podtrženo: nové Kladivo na čaroděje v podstatě nic nového nepřináší a i styl, kterým se Hlávka vyznačuje, je poplatný sérii (na rozdíl třeba od Dareka Šmída, který dost vybočoval). Což ale ničemu nevadí. Kladivo je přeci jen takový typicky český produkt jako třeba slivovice nebo svíčková – oceníme, když to někdo udělá dobře, ale v podstatě nechceme, aby to bylo příliš originální. A z tohoto pohledu je Bůh strachu přesně tím, co jsme očekávali a co jsme také dostali. Kvalitním dílem ze série, jež se postupem času stává národním pokladem.

Autor: Jan Hlávka
Série: Kladivo na čaroděje 11
Vydal: Epocha, 2016
ISBN: 978-80-7557-019-2
EAN: 9788075570192
Počet stran: 192