Již tak početná rodina her nesoucí název Bang! se rozrostla o další kousek, tentokrát s názvem Bang! Duel. Hra však na pomyslném rodinném fotu stojí opodál, jelikož nejde o rozšíření základní hry, ale o její samostatnou modifikaci pro hraní ve dvou.

Bang! Duel
Autor Emiliano Sciarra
V ČR distribuuje Albi
Počet hráčů 2 hráči
Časová náročnost 30 minut
Vhodné od 8 let
Jazyková závislost Kompletně česky
Rok vydání 2016
Pořadí na BoardGameGeeku 5 383. (celkově)
Mechanismy hand management

Pouhá myšlenka Bangu upraveného pro dva ve mně vyvolala mírné znepokojení. Bang jsem si vždy spojoval primárně s taktizováním, pletichařením a odhadováním rolí a záměrů jednotlivých hráčů. Na druhou stranu: párkrát jsme museli slibnou partičku Bangu odpískat kvůli malému počtu hráčů. S mírným skepticismem jsem se tedy pustil do čtení útlých pravidel přestřelky.

Výsledek? Nebudu Vás příliš napínat, pomineme-li sociální rozměr Bangu, vše dobré zůstalo, servírované ve verzi pro páry, sourozence nebo asociály. Jeden z hráčů přebírá roli strážců zákona a druhý to táhne s bandity, tradiční “strana” odpadlíka tak ve hře chybí. Průběh duelu je svižný a pravidla rychle pochopí i lidé Bangem nepolíbení.

Bang Duel IIOba hráči obdrží po čtyřech postavách s rozličnými schopnostmi, následně každý hráč umístí dvě své postavy na kolbiště. Zbylí dva hrdinové (a zlosyni) slouží jako sekundanti a do hry nastupují až v případě, že to některý z jejich kolegů koupí. Hráč, kterému jako prvnímu dojdou postavy, prohrává a v lepším případě platí útratu.

Každá postava disponuje specifickými vlastnostmi, které ji zvýhodňují buď jako tichou podporu v pozadí, kryjící se za barely s whiskey, nebo naopak jako ostrostřelce, proti kterému není sebelepší kryt dost dobrý.

Bang Duel ITo, která z vašich postav se v daném momentě kryje a která má možnost střílet, je klíčovým mechanismem hry. Postava v první linii nemůže získávat nové vybavení a pistolník, který se kryje, zase nemůže (až na některé výjimky) střílet ani být cílem střelby. V průběhu Duelu jsou tak oba hráči nuceni měnit pozice postav a reagovat na akce protivníka a situaci na stole. Muži zákona i bandité mají každý svůj vlastní dobírací balíček s unikátním vybavením a akcemi. Ten se v průběhu hry, spolu s tím jak přituhuje a obě strany ztrácejí zábrany, sloučí do jednoho. Vliv náhody je při hraní znatelný, ale lze s ním kalkulovat a volit optimální poměr riskování a možného zisku.

Na světe jsou dva druhy lidí. Ti s nabitou pistolí a ti, co kopou. Ty kopeš.

Bang Duel IIIVe hře se nachází odkazy na klasické i nové westernovky (například The Good, The Bad and The Ugly nebo Django Unchained) a veteráni klasického Bangu najdou staré dobré známé, jako jsou například Dynamit, Gatling, nebo Indiáni. Dobře našlápnutou atmosféru karetního Divokého západu pak doplňuje nové grafické zpracování, které klasiku představuje v novém kabátě. Výtku mám paradoxně spíše ke zpracování obalu: trochu doufám, že po vzoru původního Bangu vyjde nějaké skladnější balení (menší náboj?). Na to, že jde o karetní hru pro dva, je trochu nepraktická na přenášení.

Zábava nejen na dlouhé zimní večery, která jen tak neomrzí

Velké množství postav na obou stranách zajišťuje, že bude každá partie vypadat jinak. Díky tomu má hra poměrně velký potenciál pro opakované hraní při příležitostech, kdy nechcete či neseženete větší množství hráčů. Na druhou stranu se v tomto ohledu nemůže srovnávat s originálem, jenž má velké množství rozšíření a vyšší maximum hráčů.

TIP: Chcete pořádně dlouhou přestřelku? Vezměte do týmu více než základní čtyři postavy.

Karetní hra Bang!

Originální Bang! je hra pro 4-7 hráčů situovaná do prostředí Divokého západu. Na jejím začátku si hráči náhodně vylosují své role a kromě postavy šerifa je drží až do (svého) konce hry v tajnosti. V závislosti na roli postavy se liší i cíl hry. Pomocník šerifa a šerif vyhrávají tehdy, jestliže porazí bandity i odpadlíka. Bandité vyhrávají, když porazí šerifa, jeho pomocníka a odpadlíka. A odpadlík, který je ve hře pouze jeden, vyhrává tehdy, když je posledním živým hráčem. Hráči mají k dispozici širokou paletu karet, které jim umožňují zabíjet, zrazovat nebo naopak pomáhat ostatním.

Autorem je Ital Emiliano Sciarra, jenž kromě Bangu a množství jeho rozšíření vydal hru Samurajský meč, kterou jsme pro Vás na MFantasy také recenzovali.

VERDIKT
Příjemná karetní hra pro dva s překvapivou hloubkou a možnostmi, která obstojí i ve srovnání s originálním Bangem či konkurencí.