Filmový Warcraft s podtitulem První střet konečně přišel na plátna kin! Čekalo se na něj dlouho, s projektem se začínalo v roce 2006, ale samotné natáčení začalo až v roce 2013. V roce 2014 bylo na Blizzconu oznámeno, že film je dotočen a čeká ho 20-měsíční postprodukční práce. Režie se ujal Duncan Jones, fanoušek hry a fantasy trilogie Pán prstenů. Scénář napsal Charles Leavitt dle námětu Chrise Metzena. Do projektu byly vkládány velké naděje a to zejména ve spojení s tím, že případný úspěch by otevřel brány k dalším herním projektům. O tržbách filmu si povíme v samostatném článku, situace v této oblasti je totiž malinko komplikovaná.

Teď ale zpět k filmu, který nás uvede do země Azeroth, kam projde přes portál skupina orků. Ti přišli hledat domov a jak je v povaze orků běžné, jdou na to jediným způsobem, bojem. Proto, aby jejich armáda byla ještě větší, je potřeba místních obyvatel, které mocný Gul’dan vysává a získává sílu pro otevření dalšího portálu. Lidé, kteří žijí v Azerothu, se ale nehodlají vzdát bez boje a tak přichází titulní první střet lidí a orků. Na začátku filmu je krásné, že diváka perfektně uvede do děje, odhalí kdo má jaké motivace a divák se může rozhodnout, komu fandit. Podobně jako tomu bylo u nové Planety opic, i zde jsou na obou stranách zlí a dobří.

8J07_BV0380_COMP_143081_1049R_HR

Zajímavé je, že chvíli pozorujeme jednání lidí a následně to, co dělají orkové. Jejich plány, rozkoly mezi postavami, motivace, která pohání jednotlivé vybrané hrdiny. Navíc orkové nejsou jen bezejmenná digitální armáda, jsou tu představeni jako bojovníci, kteří mají svoji chrabrost, charisma a dokáží vést svůj klan.

Problémem filmu je jeho tempo, které bohužel až moc rychle plyne. Tím pádem se všechny ty problémy, kterým obě strany čelí, řeší zrychleně. Moc se pospíchá a filmu by určitě prospěla daleko delší stopáž, klidně přes dvě a půl hodiny. Divák by se alespoň mohl lépe prozkoumat krásy Azerothu, více poznat jednotlivé charaktery postav a vidět vývoj postav, který je tu víceméně utlumen. Vidět je to třeba u míšenky Garony (v podání Pauly Patton), která se během filmu ocitá na obou stranách barikády, až nakonec pod tlakem okolností nechtěně u jedné zakotví. Lidé ji uvěří téměř ihned a vůbec hlouběji nezkoumají její postranní úmysly.

8J07_FC0110_FOR_TIMELINE_CROP

Je velká škoda, že celkově všechny postavy nešlo využít o malinko více, jednají až moc přímočaře (např. kouzelník Khadgar (Ben Schnetzer), který má obrovský potenciál pro případné pokračování). Třeba hlavní lidský hrdina Anduin Lothar (Travis Fimmel), neskutečný bojovník, ale skrývá se v něm něco více. I když se tu a tam špičkuje s dalšími hrdiny, zejména Khadgarem, tak přeci jen něco Vám u něj chybí. Postupný rozvoj postavy od začátku do konce filmu. Na druhé straně barikády rozhodně nejvíce zaujme Toby Kebbell, který hraje orka Durotana. Ten skvěle zúročuje zkušenosti z Úsvitu planety opic a svého orka polidšťuje.

Samostatnou kapitolou pak je Ben Foster a jeho Medivh. Člověk by od kouzelníka čekal daleko víc. Když se podíváme na takového Pána prstenů, kterému se film chtěl přiblížit, a jeho Gandalfa, musíme konstatovat, že Medivh těžce zaostává a to jak herecky, tak i využitím postavy (zvláště v kontextu velkého prostoru, který postava dostala). Vysvětlení jeho motivací a důvodů téměř nulové a to, že je posedlý felem opravdu nestačí.

8J07_FPF_00558R

Samotné střety obou táborů jsou pastvou pro oči. Udělený rating film ždíme, jak jen to jde, dojde i na lámání vazů a nějaké ty krvavé škrábance. Vidíme masy orků a lidí jak proti sobě běží a pak i jednotlivé souboje jeden na jednoho. I samotná finální bitva má své kouzlo a je tu několik málo pomrknutí po hráčích prastaré předlohy. Skvělé tempo, kterému pomáhá výtečná hudba, to je to, co fantasy jako je Warcraft potřebuje. Samotnou pochvalu si pak zaslouží trikové oddělení. Orkové jsou famózní, detailně zpracovaní (chloupky, svaly, žíly) a je vidět, že tady si dala ILM hodně záležet. Kouzelnické orgie mají své kouzlo a to samé platí pro jednotlivé lokace (i přesto, že některé barvy jsou přepálené, i tak je to na fantasy rozhodně nadstandard).

Film trochu doplácí na fakt, že v jeho čele není nějaký hodně známý obličej, áčková hvězda, která by vzbudila mezi lidmi větší zájem o film. Jedná se tedy do jisté míry o fanouškovský film, kdy si fanoušci herní předlohy přijdou na své a široké obecenstvo to moc nezaujme. Navíc film má jednu docela významnou výhodu. Žádný hrdina nemá jistotu, že se dožije závěrečných titulků. Tím stoupá napětí ve filmu, což snímku prospívá, navíc málokdo to dnes takto dělá.

Celkově film má svá slabší místa, ale rozhodně je na čem stavět do budoucna. Zvlášť když si pak uvědomíte (nebo zjistíte), jak vlastně velký Warcraft je, a že toto byl jen začátek. I když trochu přímočarý a zběhlý, což je škoda, potenciál tu ovšem rozhodně je! Jedná se tedy o povedenou akční fantasy, která primárně zaujme samotné hráče, ale nakonec by mohla oslovit i běžného diváka.

Moje hodnocení: 80%