Mladý muž, jehož přítelkyně se kvůli srážce s autem dostane do kómatu, se dostává do vnitřní krize, ze které jej vysvobodí až podivný nález prastaré knihy. Lidská bestie terorizuje teenagera a jeho matku a jen zoufalý čin může změnit rozdané karty. Starý Žid toužící po nesmrtelnosti prozradí mladému historikovi místo, kde se ukrývá zednářský poklad – a možná nejen on…

Truhla_ze_Zalivu_smrti_FRONTSvatopluk Doseděl ochutnal ze života mnohé. Vystřídal řadu povolání, než zakotvil jako redaktor regionálního měsíčníku. Věnuje se country muzice, kvalitním filmům i světové beletrii. Jeho specialitou jsou ovšem horory – jmenujme například román Bestseller či sborník Krvavá hostina. Nyní vychází jeho nové dílo, trojice novel publikovaných pod názvem Truhla ze Zálivu smrti.

V první novele se setkáváme s Oliverem, jehož přítelkyně leží v kómatu. Oliver se léčí koňskými dávkami alkoholu, dokud jeho letargii nerozptýlí výzkum Ignáce Bergmana, zajímajícího se o paranormální jevy. Bergman zkoumá tragickou nehodu z osmnáctého století, kterou podle něj způsobil duch. S Oliverem se postupně namáčejí do případu mnohem víc, než by chtěli…

Druhá novela nás zavede do Sudet, kde se tyran a lidská zrůda stane hlavou rodiny a nastolí v ní teror, který dokáže zvrátit jen mimořádná shoda okolností a ve správný moment projevená statečnost.

Třetí novela pak vypráví o starém Židovi, který se na smrtelné posteli rozhodne předat dál tajemství zednářské lóže a najít tak recept na věčný život. Spoluhráčem je mu Karel Erben, laik zajímající se o historii bratrstva. Společně se vydají po stopách pokladu, který neměl být nikdy objeven.

Svatopluk Doseděl vsází ve své knize na ověřené ingredience hororu. Klasická témata jsou zde pozorována z domácí české perspektivy a ukazují, že strašidelný příběh se nemusí odehrávat v Derry, Maine. Mezi hlavní atributy knihy patří přehledné, napínavé vyprávění, zakončené výraznou pointou. I přes nadpřirozené jevy, které se zde zhusta vyskytují, je často největším nositelem zla lidská krutost či lhostejnost v různých podobách. Kniha se velmi dobře čte a její zápletky nejsou nijak složité, přesto nabízejí dobrou paperbackovou zábavu – nesmíte ale očekávat žádnou velkou originalitu. Něco podobného jste už zkrátka párkrát četli. Trošku nevýhodou je přeci jen kratší rozsah knihy – 168 stran je tak akorát na vlak z Brna do Prahy – a měl jsem dojem, že bych klidně snesl ještě pár novel na přidání. Délce díla ale odpovídá i velmi přátelská cena.

Truhla ze Zálivu smrti není přelomovým počinem, ale slušným béčkem, které vás dobře zabaví na sluncem rozpálené pláži či při čekání v lékařově ordinaci. Pro fanoušky hororu bude vítaným kouskem ve sbírce, ostatním nabídne pohodlný způsob relaxace. A to rozhodně není málo.

Autor: Svatopluk Doseděl
Vydal: Nakladatelství Epocha, 2015
ISBN: 978-80-7425-267-9
EAN: 9788074252679
Počet stran: 168