Yorkův život sběrače již není jako dřív. Po záchraně svých přátel před nebezpečnými zoidy nepřestává bojovat. Stojí před ním nová výzva – zjistit, proč se zoidi vzbouřili proti lidem. Budoucnost celé Biosféry může ovlivnit jedině, pokud se mu podaří najít příčinu současných potíží.

York a BellaPaul Stewart je britským autorem knih pro mladé čtenáře. Svou prvotinu vydal v roce 1988 a od té doby má na kontě více než padesát knih. Později začal spolupracovat s výtvarníkem Chrisem Riddelem. Z jejich spolupráce vzešla také série Ničitel, s loňským titulem Vzpoura zoidů. Paul se ve své tvorbě zaměřuje zejména na sci-fi a fantasy.

Zóna chaosu nás opět přivádí do nepoznaných končin Biosféry. York se vydává do jejich hlubších částí, aby zjistil, proč se zoidi vzbouřili. Společně s věrným Kalifem a Bellou procházejí různými oblastmi napodobující části Země. York nikdy nepoznal střídání ročních období, teplot ani dne a noci. Nyní v průběhu jen pár hodin přechází z kruté zimy polárních oblastí do vedra tropického lesa. Ale počasí není jediný problém.

York se na své výpravě ocitá ve společenství mutantů. Okřídlení lidé, lidé s žábrami a plovacími blánami a další tvorové nahánějí hrůzu. Yorkovi se podaří uprchnout a nalézt Útočiště – organizovanou společnost s moderním vybavením a poslušnými obyvateli. Možná až moc poslušnými. V Útočišti Yorkovi chybí snad jediné – jeho společníci Bella a Kalif. Čemu dá York přednost? Pohodlí, nebo svým přátelům a naplnění svého úkolu?

zona chaosuVztah mezi Bellou a Yorkem se nadále prohlubuje. S každou další záchranou života je jejich přátelství silnější. Jejich přátelství má jeden háček, Bella je zoid. Je sice naprogramovaná tak, aby působila lidsky, měla svobodnou vůli a výbornou schopnost učit se (a to i emocím), ale co si budeme povídat, člověk není.

Postava Yorka se od předchozího dílu moc nezměnila. Snad jen je trošku méně důvěřivý a nabyl nové zkušenosti, ale žádná převratná změna se u něj nekoná. To nás možná teprve čeká. Jsem zvědavá, jakým způsobem se bude York a také jeho vztah s Bellou vyvíjet v dalším díle. Jen doufám, že tato linie nezačne převažovat nad hlavním příběhem. Sci-fi se špetkou námětu s Romea a Julie je fajn, ale nic se nesmí přehánět.

Druhý díl nadějné série Ničitel se čte stejně dobře jako ten první. Zóna chaosu má krátké kapitoly, rychlý spád, to vše mají oba díly společné. Tomu všemu napomáhají také povedené ilustrace, díky kterým se autor nemusí zabývat zdlouhavým popisem. Mladý čtenář jistě ocení množství děje a staršího vede občas i k zamyšlení.

Vydal: Fragment; 2016
Autor: Paul Stewart
Překlad: Zdík Dušek
ISBN:978-80-253-2703-6
EAN: 9788025327036
Počet stran: 272

Komentáře

komentářů

About The Author