Texaskou pouští jede vlak a šerif s rukou na pistoli neklidně obhlíží horizont. Neví, že poslední vagón vlaku právě dohání parta ozbrojených a maskovaných jezdců. Cesta do Lareda bude ještě dlouhá a krvavá… Ale bandité jsou hamižní a zlato může shrábnout jen jeden. Kdo z nich bude vládnout právem nejsilnějšího?

Colt Express
Autor Christophe Raimbault
V ČR distribuuje MindOK
Počet hráčů 2-6 hráčů
Časová náročnost 30-40 minut
Vhodné od 10 let
Jazyková závislost Česká pravidla
Rok vydání 2014
Pořadí na BoardGameGeeku 34. (rodinné hry), 251. (celkově)
Mechanismy Hand management, paměť, plánování akcí, proměnná hrací plocha, útočení 

Christophe Raimbault má kromě Colt Expressu a jeho rozšíření na svědomí hned několik dalších her, jmenujme například Hacker či Sandwich. Colt Express je každopádně jeho nejslavnějšího dílo, které se dočkalo také ceny kritiky Spiel des Jahres v ročníku 2015. Už to o hře něco říká, ale pojďme se podívat na její mechanismy.

Z barevné krabice nejprve vylovíte skládačku samotného Colt Expressu. Ta se po krátkém koncertu pro šikovné ruce promění v lokomotivu se šesti vagóny, přičemž každý veze cennosti – zlato, diamanty a možná dokonce příruční sejf. Do zadních dvou vagónů se dle návodu naskládají samotní drsní bandité, mezi nimiž najdeme například krásnou Indiánku Cheyenne, nikdy nemíjejícího střelce Djanga, mexického lumpa Tuca či jako liška vychytralého Doca.

bottomCZ.inddKaždý hráč dostane zásobník plný kulek a deset akčních karet své postavy. Potom začíná samotná hra. Ve směru hodinových ručiček hráči postupně hrají akční karty, jež udávají, co jejich postava dělá – zda leze na střechu vagónu, probíhá vlakem, snaží se okrást cestující o měšce či naděluje nepohodlnému soupeři plné hrsti olova. Karty se ale vyhodnocují až na konci tahu, který obsahuje 3–5 po sobě jdoucích kol. Některé karty dáváte tajně, takže si nikdy nejste jistí, co soupeř zahraje. V důsledku toho hra apeluje nejen na vaši strategii, ale i předvídavost a čtení soupeře. Když teď seberu zlato, nedostanu za to pěstí? Nebude lepší vylézt na střechu a po někom vypálit? Jak vylákat šerifa z lokomotivy a dostat se k jeho příručnímu sejfu? Jakou tajnou kartu zahrál Doc, jde po mně, nebo se pokusil utéct?

ce3I když jsou ve hře rvačky a přestřelky na denním pořádku, zabit nemůže být nikdo. Když schytáte ránu pěstí, vypadne z vás některý z poctivě naloupených pokladů; když schytáte kulku, přimícháte si ji do vašeho balíčku akčních karet, kde vám bude zavazet, protože ji nejde nijak zužitkovat. Nemusíte se tedy bát, že byste ze zvůle vašich soupeřů či z ryzí smůly v prvním kole zemřeli a pak se půl hodiny dívali, jak ostatní hrají.

Menší nevýhodou hry je slabší vybalancování postav – krásná, ale nebezpečná Belle je asi nejsilnější a schopnost Cheyenne je určitě lepší než ta Djangova či Tucova. To ale neznamená, že by Belle vyhrávala všechny hry; hráčova taktika je mnohem důležitější.

ce4Obrovskou výhodou Colt Expressu je pak jeho dynamičnost. Pravidla pochopíte za pět minut a hra trvá půl hodinky. Můžete k ní klidně postavit tatínka, šesti pivy posilněného kamaráda či člověka, který k deskovým hrám přistupuje s nedůvěrou a klackem v ruce. Naučí se ji rychle a budou se dobře bavit – ideální hra k zasvěcení do světa deskovek!

 Colt Express nabízí jednoduchou, ale přitom rafinovanou a jako vystřelená kulka zběsilou zábavu pro všechny od desetiletých klučinů po jejich mámy. S výjimkou jedné drobné chybičky je její princip originální a chytlavý. Výhodou je také krásné grafické zpracování a přehledná pravidla v češtině.

VERDIKT
Jednoduchá dynamická karetní hra nejen pro milovníky Divokého západu. Nasedněte na oře, zlato a drahokamy čekají!