Než se objevil ten asteroid, nechali jsme se škatulkovat: sportovec, vyvrhel, flákač, snaživec. Pak jsme se podívali vzhůru a všechno se změnilo. Říkají, že tu bude za dva měsíce. Takže máme dva měsíce na to, abychom vylezli ze svých škatulek. Dva měsíce na to stát se někým lepším než doteď, něčím, co vydrží i po samotném konci. Dva měsíce na skutečný život. Příběh o tom, co s vámi udělá blížící se katastrofa. Příběh, který vůbec není o té katastrofě. Příběh o lidech.

Tommy Wallach je americký spisovatel a hudebník narozený v Brooklynu. Společně s vydáním své první knihy Všichni jsme hleděli vzhůru zveřejnil album stejnojmenného názvu.

WALLACHPokud čekáte apokalyptický příběh pro mladistvé plný nezapomenutelných hlášek o lidstvu a napsaný stylem Johna Greena nebo Patricka Nesse, musím vás zklamat. Všichni jsme hleděli vzhůru nenabízí nic jiného než skupinu odlišných lidí, kteří se i přes strašlivé okolnosti rozhodli se svým zbývajícím časem něco dělat.

Ještě než jsem otevřela samotnou knihu, věděla jsem, že pro mne budou hrát zásadní roli hlavní postavy. Jelikož je příběh zaměřen převážně na vztahy mezi jednotlivými puberťáky, jejich cíle a naděje, předpokládala jsem, že budou velice sympatičtí. Wallach postavám vdechl život a opravdu je popsal jako skutečné puberťáky, ne jako patnáctileté intelektuály, které známe z knih pro mladistvé. Každopádně jsem se několikrát přistihla, jak protáčím oči nad jednotlivými tvrzeními osmnáctiletých postav. Občas jsem měla pocit, že je autor schválně připravuje o inteligenci, jen aby mohl na závěr poukázat, že se opravdu změnili.

Obdivuji však Wallachovu schopnost nebát se zmínit téměř cokoliv, a prozkoumávat různé zákoutí středoškolského života. Ať už se jedná o drogy, sex či klení. V knize se nachází mnoho scén, které se týkají přímo těchto témat. Občas to působí přehnaně a drze, ale díky autorovu stylu psaní to funguje. Právě díky tomuto aspektu je příběh velice věrohodný a jedinečný. Pop-kulturní odkazy jsou pak jen třešničkou na dortu.

Samotný děj je velice napínavý a poutavý. Mrzí mě, že Wallach nakousl pár zajímavých témat, které v průběhu příběhu upustil, ale rozhodně se mu podařilo donutit mě se zamyslet nad tím, jak bych sama reagovala na podobnou situaci, ve které se nachází hlavní hrdinové.

Šprtka zamilovaná více do hudby než učení, sportovec, který má i přes svou popularitu srdce ze zlata, vyvrhel s fotoaparátem přilepeným k ruce a přetékajícím sebevědomím a skejťák, který má v oblibě jak kouření trávy, tak skládání zamilovaných písniček. Všechno jsme to už někde slyšeli nebo viděli. Všichni jsme hleděli vzhůru má postavy, které vyzařují stereotypem. Jenže přesně to je pointa celého příběhu. Překonávání stereotypu, svých největších obav a především všech překážek v životě. Ať už mezi ně patří přísní rodiče, drogoví dealeři nebo asteroid řítící se na planetu Zemi.

Vydal: CooBoo; 2016
Autor: Tommy Wallach
ISBN: 978-80-7544-059-4
Počet stran: 328