Terstegen měl docela klidný život. Příliš se nemíchal do politiky a hleděl si svého. Přesto byl ve vykonstruovaném procesu obžalován a shledám vinným. Trest? Cyklus na Arestonu. Vězeňské vesmírné základně, jejíž původ je zcela neznámý, přesto bezvadně plní svou funkci. Terstegen se ale nemíní vzdát a do vězení míří s jasným cílem – přežít. Brzy se ale ukáže, že to nebude mezi vrahy, zločinci, náboženskými fanatiky a tajnými klikami vůbec snadná záležitost…

Josefa Pecinovského, nestora české sci-fi scény, jistě nemusíme představovat. Jen ve zkratce pro mladší čtenáře, Josef Pecinovský začal publikovat již v šedesátých letech, v osmdesátých patřil mezi nejvýznamnější autory povídek v Česku. V devadesátých letech se kromě westernových rodokapsů pustil i do větších projektů, například série Kroniky nové Země či jeho dosud nejvýznamnější dílo, série Plástev. Je držitelem celé řady literárních cen, jmenujme například Cenu Akademie SFFH za celoživotní přínos SF. Jeho nejnovější počin Areston je prvním dílem připravované trilogie.

arestonDo rukou se nám dostává jako šmirgl drsný sci-fi thriller, ve které kosmické lodě ani laserové pušky hledat nemusíte. V podivném světě bizarního Arestonu, jež popírá fyzikální zákony a tváří se jako živý organismus, se dno pozemského sociálního žebříčku rve o další den, který nestráví jako hnojivo pro rostliny. Všudypřítomná naturalističnost a surovost Arestonu je jedním z hlavních témat knihy. Barbarská společnost, která zde vznikla, si nade vše cení síly a Terstegen se musí rychle adaptovat, chce-li přežít. A že bude muset cestou kostěným nožem podřezat nejednoho spoluvězně, o tom vůbec nepochybujte. Areston se nemazlí s nikým, a kdo byl včera králem, může ještě dnes sloužit jako večeře pro kanibaly nebo zdroj náhradních orgánů. Takže rvačky na čepele či záludné vraždy jsou na denním pořádku.

Druhým výrazným rysem knihy je její mysterióznost. Na každém kroku se Terstegen setkává se podivnými jevy či událostmi. Mezi ty základní záhady patří, kdo vlastně Areston vytvořil a jaký je smysl jeho existence, ale otázek si musíme klást víc. Kdo jsou a odkud pocházejí tajemní strážci pořádku, jejichž meče nerozeznávají mezi vinnými a nevinnými? Kdo je pravým vládcem Arestonu? Co se skrývá v jeho středu, kam se údajně nikdy nikdo nedostal? Atmosféra chvílemi přechází ze survivalu a akce v horor – a pokud má Terstegen chvilku klid na nadechnutí, počítejte s tím, že se mu nejspíš brzy zhroutí svět. A pak znovu a znovu. Takovou atmosféru jsem naposledy zažil u Metra 2033 a řeknu vám, mráz mi šel po zádech.

Vyprávění je nám zprostředkováno samotným Terstegenem, respektive jeho zápisky a vzpomínkami, které občas poodhalují roušku tajemství a sarkasticky glosují rozhodnutí, jež na Arestonu udělal. Už z toho je patrné, že Terstegen svoji pouť přežije, ale nebojte se, tuhle informaci se dozvíte tak brzy, že o spoilu nemůže být ani řeč.

Velmi zajímavé je „robinzonovské“ pojetí Arestonu. Protože jde přeci jen o kovovou kouli, každá surovina zde má velkou hodnotu – jak vlasy, ze kterých se šije oblečení, tak lidské kosti či chemické prvky „vytěžené“ z těl mrtvých. Snad jedině vody je dostatek (což je další ze záhad). Šikovné ruce zmůžou hodně, a tak je ve vězení řada dílen a řemeslníků, a můžu vám říct, že jeho vlastní infrastruktura a ekonomie je sama o sobě fascinující.

Josef Pecinovský zraje jako dobré víno a Areston patří k tomu nejlepšímu, co jeho tvorba nabízí. Drsné vězeňské sci-fi, opředené rouškou tajemstvím a zašpiněné krví, se jistě záhy stane klasikou žánru a jeho znalost bude patřit mezi základní vzdělání minimálně ve světě sci-fi a fantastiky.

Autor: Josef Pecinovský
Série: Areston 1
Vydal: Fantastická Epocha, 2016
ISBN: 978-80-7557-012-3
EAN: 9788075570123
Počet stran: 336