Letošní rok je znovu velmi hojný na komiksové filmy. V některých z nich se staví hrdinové proti sobě. V BvS bohužel potenciál využit nebyl a tak se o slovo na začátku května hlásí třetí film marvelovského kapitána – Captain America: Civil War, u nás Občanská válka. Název filmu odkazuje na slavnou (a velmi důležitou) komiksovou událost, ze které si děj filmu bere jen některé prvky a ostatní přizpůsobuje aktuálnímu dění v marvelovském univerzu. Pro běžného diváka není nijak potřeba daný komiks znát, spíše vidět předchozí filmy a to jmenovitě Avengers: Age of Ultron, Ant-Mana a samozřejmě Captain America: Návrat prvního Avengera.

Děj filmu nás zavede k řešení následků konfliktu, kterého se Avengers účastnili v Sokovii a nově také řešené nevydařené mise v Nigérii. Vládní špičky proto dají průchod touze po plné kontrole nad Avengery. Tým, který držel při sobě, je rázem rozdělen na dvě strany. Jednu vede Captain America, který chce pomáhat lidstvu tak, jak on uzná za vhodné. Na druhé straně barikády stojí Tony Stark alias Iron Man, který podporuje dohled z vyšších míst.

null

Úvodem chci říct, že i přes dlouhou stopáž snímku, která činí dvě a půl hodiny, jsem se ani na chvilku nenudil. Film je velmi dobře a precizně natočen. Je vidět, že univerzum již nějaký čas existuje a nic není přidáváno násilně, scény tak do sebe skvěle zapadají. Scénáristům patří ohromný dík za velký cit i pro ty nejtitěrnější detaily, které by Vás napadly. Film skvěle kombinuje humor a pochmurnější atmosféru, která byla výborná již v druhém díle Capa. Velkým plusem je, že hrdinové procestují, dá se říci, celý svět. Hlavní událost se tedy neodehrávají pouze na půdě Spojených států amerických, ale podíváme se do Nigérie, Německa, Rakouska a také do Ruska.

Snímek má působivé obsazení. Máme zde Natashu Romanoff alias Black Widow (Scarlett Johansson), kterou si divák užije spíše v první polovině. U té je zajímavé vidět jak se k dané situaci staví vzhledem ke svojí minulosti. Sam Wilson alias Falcon (Anthony Mackie) se spolu s Jamesem Rhodesem alias War Machine (Don Cheadle) stará o zábavu a perfektně je doplňuje Scott Lang alias Ant-Man (Paul Rudd). Ten po své sólovce nepolevuje v kvalitě ani tempu, navíc ve filmu představí parádní komiksovou lahůdku.

null

Jako další postavy ve filmu uvidíme také duo Wanda Maximoff alias Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), kteří k sobě našli cestu, ale jistá smlouva je od sebe stále odděluje. Z penze přivedou okolnosti zpět i Clinta Bartona alias Hawkeye (Jeremy Renner), který srší vtípky, ale daleko zajímavější je scéna, která je poctou komiksu, při ní mu pomůže Ant-Man. Své si ke konfliktu řekne také Sharon Carter (Emily VanCamp).

K novým přírůstkům v marvelovském univerzu patří její veličenstvo Black Panther (Chadwick Boseman). Válečník ze země jménem Wakanda, který má svůj kostým z vibrania, což je přesně ten kov, ze kterého má Captain svůj štít. Dalším hrdinou, který se ve snímku objeví, je Spider-Man (Tom Holland). Díky smlouvě mezi Marvelem a Sony se může pavoučí muž objevit v univerzu. Svoji nemalou roli si perfektně užívá a patří k velkým pozitivům filmu. Je skvělé pozorovat, jaké ma tento superhrdina vazby s Tony Starkem a sehranost mezi nimi je bravurní.

Na druhé straně pak proti našim hrdinům stojí v především superpadouch Brock Rumlow alias Crossbones (Frank Grillo), který Captainovi dokáže pořádně zavařit. Vládu zastupuje nový ministr vnitra Thaddeus Ross (William Hurt) a vedoucí spojeného protiteroristickeho centra Everett Ross (Martin Freeman), který se jistě neobjevuje naposledy. Samostatnou kapitolou pak je záhadný Helmut Zemo (Daniel Brühl). Jeho záměr je zcela uvěřitelný, je zásadním hybatelem ve finálním boji, není nijak násilně přidán a díky bohaté historii MCU dává jeho účast smysl.

capimages05

Tim se dostáváme k zásadnímu tématu filmu a to boji mezi Capem a Iron Manem. Vše se poctivě budovalo léta, vztah mezi postavami je ve filmu znatelný a navíc je tu fakt, že se oba dva dokáží navzájem respektovat. Vygradování jejich souboje je výborně vymýšleno a pozvolným tempem se přibližujeme kýžené osudovosti. Je ovšem škoda, že výsledek, i když je uspokojivý, si nebere tolik inspiraci ze své komiksové předlohy. To by film posunulo na vyšší metu, takovou, kam zatím žádný marvelovský film nedosáhl.

Občanská válka samozřejmě jde srovnat se snímkem, který naše kina zasáhl před měsícem. Batman v Superman. Oba dva filmy mají velmi podobnou stavbu, rozdíl je, že u Marvelu to není nijak křečovité, hrdinové mají pochopitelné a uvěřitelné ambice, opravdové emoce, efektní podání akční scén – ty jsou obzvlášť našlapané. Další velkou výhodou je, že každá scéna je jiná. Jednou se jedná o trikové orgie, podruhé o velkolepou scénu na letišti, aby se pak zpátky dostalo ke komorní rvačce ve třech lidech. Celému filmu velmi pomáhá, že se k režii vrátila dvojice bratru Russoových. Charaktery postav jsou zase o něco propracovanější a ve filmu jen těžko hledáte slabou scénu.

Captain America: Civil War je precizní blockbuster s celou řadou oblíbených postav. Každý si tu najde tu svoji a může jí fandit. Výhodou je, že většina postav ve snímku dostane svůj prostor a čas, až tedy na ústřední trojici, která je samozřejmě „vytížena“ víc. Příběh nenudí, vše hezky plynule šlape a pro znalce komiksu je tu několik odkazů. Malou černou kapkou může pro někoho být závěr filmu, který neodpovídá komiksu jak by si někteří nejspíše přáli. I tak je ale film zakončen důstojně a závěru také pomáhá první potitulková scéna (ty jsou, jak je u Marvelu zvykem, celkem dvě. Vydržte tedy rozhodně až do konce!), směřování postav je dáno a bude zajímavé sledovat jejich další osudy.

Moje hodnocení: 85%