Jak dopadli naši redaktoři v očích Haniny Veselé?

  1. Marek Dvořák: Nesmrtelnost brouka – Kraťas o neslavné misi na terraformované Venuši. Můj jednoznačný favorit. Povídka je čtivě napsaná, svižná a příjemně akční. Pouze bych se vyhnula přítomnému času ve vyprávění a pointa by chtěla ještě dotáhnout. Takhle to vyšumí trochu do ztracena. Až na tyto nedostatky si však podle mne vede lépe, než většina toho, co prochází workshopy a vyšlo v posledním Kočasu (Mám na mysli krátké povídky).
  2. Miroslav Maijro Sendlai: Duša člověka, brána do pekla – Barkerovský horor na příliš originální téma, s depresivní atmosférou a trošku předvídatelným koncem. Četlo se mi to dobře a milovníci hororu by to jistě ocenili, ale vzhledem ke zvolenému motivu (a finále) to hodnotím jen průměrně.
  3. Jakub GemSignor Šinko: Tmavomodrý svět – Originální duchařská povídka s velkým potenciálem, která chtěla ještě nechat pár týdnů dozrát. Například postavy na začátku nejsou příliš odlišeny, takže se pletly, což by nevadilo, kdyby nebyly později důležité. Motiv s Milenou byl jakoby ušitý horkou jehlou, boj se stíny jen v náznacích a zmínka o Žambim a Prochim v závěru jenom uškodila. (Nic proti oběma pánům, ale do předchozího ladění povídky nijak nezapadli, přišlo mi to celé vytržené z kontextu.) Doporučovala bych odložit a po nějakém čase se k tomu vrátit. Ale pointa se povedla, to se musí nechat.
  4. Ondřej Hawk Páleník: Nic není nemožné – Humorná povídka o blbci. A s tím jsou spojena dvě úskalí. Psát humor tak, aby to nebylo prvoplánové, není snadné a psát o blbcích tak, aby to čtenáře bavilo, už vůbec ne. Tady nevyšlo to ani to. Vyprávění mladého skoro palatina není v ničem lepší než řada podobných věcí, které jste četli jinde, a vše ostatní – nekromant, rituál, dav – tvoří jen okoukané kulisy. Chybí mi nějaká přidaná hodnota.

A jelikož se nenašel ani jeden čtenář, který by zhodnotil povídky našich redaktorů (tož uznáváme, že načasování nebylo šťastné – Svět knihy 2016), tak se nyní nedočkáte čtenářského hodnocení. Ale věříme, že v dalším kole to bude opět s vícero hlasy 🙂

Děkujeme Hanině Veselé za pomocnou ruku v hodnocení našich kolegů! Na Vás – naše čtenáře – se budeme těšit opět v dalším kole.