Již na podzim loňského roku oznámila společnost Fantasy Flight Games novinku – deskovou hru Star Wars: Rebellion. Protože vydavatelství ADC Blackfire Entertainment právě pracuje na její české lokalizaci, rozhodli jsme se vám tuto dřímající pecku blíže představit.

swreb3Ve hře se před vámi otevře mapa hvězdných systémů a hráči zaujmou strany, které jsou dobře známé z filmů. Pokusíte se s povstalci zničit Hvězdu smrti a přiklonit tím misky vah na vaši stranu, nebo preferujete těžkou holínku Impéria, která rozšlápne, co se jí postaví na odpor? Propojení s příběhem je ve hře dost patrné a reflektují to jak známé postavy typu Darth Vadera, tak některé herní mechanismy (takže můžete například poslat Luke Skywalkera, aby na Dagobahu absolvoval výcvik na rytíře Jedi).

Rebellion IIDůležitou roli hraje asymetrie obou zúčastněných stran. Impérium a Povstání nejsou ve férovém konfliktu a nepoužívají stejnou strategii a jednotky, takže vás v obou rolích čeká odlišný zážitek. V roli Impéria dostanete k dispozici obrovskou armádu plnou stormtrooperů a TIE fighterů, přičemž budete pátrat po tajné základně povstalců a občas zničíte nějakou planetu, aby si ta chátra nemyslela, že jste vyměkli. Za Povstání musíte efektivně rozdělovat své jednotky pěšáků a lodí, přesvědčovat jiné planety, aby vás podpořily, a partyzánskými útoky s minimálními ztrátami ničit klíčové pozice soupeře. Pokud se vám podaří zažehnout plameny revoluce po celém vesmíru, máte vyhráno.

RebellionI když suroviny, obchod, přesvědčování spojenců a další “mírové” cesty mohou vaši situaci dost usnadnit, vesmír zkrátka není dost velký pro obě frakce a když se jejich jednotky potkají, dojde k boji. V tom hraje roli nejen vaše strategie, ale i kostky. Určitě ale platí, že nemusíte vyhrát každou bitvu, abyste dokázali vyhrát válku.

swreb5Grafické zpracování hry vypadá skutečně úžasně. Více než 150 plastových figurek zvedne tep každému milovníkovi barvení figurek (či každému milovníkovi her, jemuž figurky barví žena). Hrací plocha vzbuzuje dojem nekonečnosti vesmíru a i kartičky se podařily. Pokud trváte u hry na pěkném vizuálním kabátě, u Rebellion nemůžete sáhnout vedle.

Tento v pravdě megalomanský projekt je určen pro dva až čtyři hráče od čtrnácti let věku. Herní doba se pohybuje mezi třemi a čtyřmi hodinami, takže si na ni rezervujte pro jistotu celý večer.

Česká verze hry bude k dispozici během dvou až tří měsíců, o jejím vydání vás budeme informovat!

swreb1 Zdroj: Fantasy Flight Games