limes3Pán římské provincie neměl vůbec snadnou práci. Jak nakrmit tisíce lidí na desítky kilometrů velkém území? Kde vzít dřevo? Kolik je potřeba postavit farem? Kolik rybářů dokáže zasytit obyvatelstvo svými úlovky? Jak se postarat o nejlepší obranu před nepřítelem? Pokud si někdy kladete podobné otázky či se prostě jen chcete pobavit kvalitním herním zážitkem, Limes jsou přesně pro vás.

Autorem Limes je holandský designér vystupující pod jménem Martyn F, který se do podvědomí fanoušků dostal hlavně zdařilým počinem Cities, ale i dalšími hrami, například Epoch: Early Inventors či „boží“ hrou Bala Ra.
Eurohra Limes, kterou v češtině vydala společnost Albi, navazuje na úspěšný koncept klasické hry Carcassonne.

Každý hráč má k dispozici hromádku karet – dílků mapy, které představují vodní plochy, hvozdy, skály a pole. Cílem všech hráčů je pak sestavit z těchto dílků čtvereček 4*4 tak, aby z něj vytěžil co nejvíce bodů. Toho dosahuje jednak samotným sestavováním mapy, jednak umisťováním pracovníků.

Limes2Konkrétně to znamená, že pokud dáte pracovníka na pole, stane se farmářem a nahraje vám vítězné body v závislosti na tom, jak velkou farmu obdělává. Pracovník v lese se promění v dřevorubce a body nahrává podle toho, s kolika krajinami jeho les sousedí a kam všude je tedy schopen distribuovat dřevo, atd.

Jistě tušíte, že v takto snadném principu se skrývá podstatně hlubší pointa. Tím, že hráči nemají žádnou vzájemnou interakci, ale staví mapu ze shodných dílků, je čistě na vašich schopnostech, jak moc se dílo podaří. Věřím, že pečlivý matematik by nad každým tahem dokázal strávit po čertech dlouhou dobu. Jednoduchý princip ale hru zpřístupňuje prakticky každému včetně školáčkům, kteří mají ve svém intelektuálním portfoliu zatím jen půlku slabikáře a matematiku na úrovni druhé třídy základní školy. Je jen na vás a vašich spoluhráčích, zda z partie uděláte šachy či oddechovou kreativní křížovku na ukrácení hodinky času.

Limes clanekMimochodem, Limes jsou dle popisku určení pro dva hráče, ale to není tak docela pravda. Pokud si koupíte víc balení, můžete hrát teoreticky v nekonečném počtu hráčů. Při ceně okolo tří stovek za balení není větším problémem dát si Limes v kvartetu či sextetu.

Limes jsou krátkou, nenáročnou hrou, jejíž pravidla vysvětlíte i úplnému laikovi dřív, než si zkušenější hráči zajdou naproti do supermarketu pro svačinu. Díky tomu je vhodná i pro malé fanoušky deskových a karetních her. Zároveň nabízí velmi zábavný princip, kterým nepohrdne ani zkušený veterán. Ave Caesar!