Rok se sejde s rokem a máme to tu zase. Vyhlášení, zhodnocení, ocenění a nakonec i vydání povídek, které se umístily v první desítce soutěže Žoldnéři fantasie. Sborník obsahující to nejlepší ze soutěžního ročníku 2014 nese jméno Inteligentní ledovce a jiné zrůdy. Zajímavostí pak je, že tuto knihu můžete v knihkupectvích najít jak s černobílou, tak barevnou kresbou na obálce. V kuloárech se povídá, že ta černobílá má vyšší sběratelskou hodnotu.

Věra Mertlíková je první nové jméno, kterých je letos ve sborníku více než v ročnících předchozích. Její příběh Deset pojednává o deseti vdavek chtivých žen, jež jsou vzaty do služeb. Postupně se ale jedna po druhé začínají ztrácet. Velmi pěkná povídka s temnější zápletkou, než se zpočátku zdá.

To Jana Vaňková je jméno provařené. Proto pro mě její dílo Léčitel bylo zklamáním. Atmosféra léčitelské školy, kde studují děti se zakázanými schopnostmi, je vybudovaná excelentně. Jen zápletka a hlavně její vyústění mi přišlo snad až příliš jednoduché. Jako úvodní povídka pro soubor příběhů z prostředí? Super! Ale jako samotná povídka?

Poslepu házet kostkou je dílem další veteránky – Václavy Molcarové. Městská fantasy o panáčcích ze semaforu, kteří páchají sebevraždu, má standardně na vysoké úrovni vše, co má taková povídka mít. Těžko po jejím přečtení poběžíte přes přechod bez letmého ujištění, že jsou panáčci na svém místě.

Komorní detektivní příběh Zrádné svědectví z pera nové tváře Idy Nekovaříkové trpí jedním hrozným neduhem. Množství postav s dlouhými jmény, které jsou ještě na čtenáře vyvaleny na prvních dvou stránkách, je takové, že teprve s rozpletením případu jsem se alespoň rámcově zorientoval.

Karla Doležala také netřeba představovat. Jeho Osberht má všechny atributy, kterými jsou povídky tohoto autora specifické. Originální nápad, výbornou atmosféru (a to je z prostředí, kde jsme si skoro jistý, že Karel nikdy nebyl) a děj s rychlým spádem, který nenechá čtenáře vydechnout.

Po přečtení povídek Viviany Stellaty se mi chce vždy udělat jediné. Napsat jí mail, aby už sakra ty nápady vzala a napsala knihu. Stejně takovou náladu jsem měl po přečtení jejího Soumraku Elfů. Neříkejte mi, že alespoň knížečku z edice Pevnost by ten příběh neutáhl.

Linda Koutová je také novým jménem. Sedmnáctý je klasickým příběhem putováním za záchranou a zničením zla. Při některých scénách si nešlo nevzpomenout na Třetího prince. Uvidíme, s čím přijde příště.

Šperk pro princeznu z pera Ekyelky Mudrochové působí jako úvod něčeho většího. Pro zajímavé prostředí a zákony světa, kterému autorka vdechla život, v to upřímně doufám.

Dálný východ tentokrát opustila Lucie Lukačovičová. V prostředí víceméně klasické fantasy odhaluje temné tajemství, které je pravděpodobně spiknutím proti celému království. Už to tu bylo několikrát, takže se mi chce takřka křičet: Prosím, pokračování!

Jitka Ládrová se umístila se svým textem Pomoc osudu. Hra o moc ve stylu Hry o trůny je hlavní myšlenkou povídky. Bohužel při omezeném rozsahu není jasné, jestli je výsledek pro království dobrý či špatný, což mi trochu chybí.

Hostující povídka Proč mrtví nepláčou je návratem do Temného hvozdu. Modří již vědí. Ano od Míly Lince. Krátké dobrodružství rytíře Sovičky akorát navnadí na další chystané příběhy. Snad už to Míla dopíše.

Knihu uzavírá krátký doslov Leonarda Medka pojednávající o zrůdách a jejich nezbytnosti pro literaturu.

Sborník povídek soutěže Žoldnéři fantasie ročník 2014 je plný starých i nových jmen. I když se nejedná o to nejlepší, co se dá na knižním trhu sehnat, možnost dívat se pod pokličku mladým autorům mě vždy fascinovalo. Nemohu nic jiného, než doporučit. Alespoň budete moci po přečtení jejich románů porovnat, jak se danýautor zlepšil.

 

Název:  Myslící ledovce a jiné zrůdy (Žoldnéři fantasie 2015)
Autor: kolektiv autorůObálka: Tomáš Kučerovský
Počet stran: 433
Vazba: brožovaná
Vydavatelství: Straky na vrbě 2015
Doporučená cena: 250 Kč