Dlouho očekávaný souboj přichází do kin. Proti sobě se postaví ochránce Gothamu, Batman a na druhé straně bude stát syn Kryptonu, Superman. Batman V Superman: Dawn of Justice je pokračováním snímku Muž z oceli (Man of Steel) z roku 2013 a startuje další komiksové universum, podobné jaké má konkurenční stáj Marvel. Následovat by měla týmovka Justice League a řada sólových filmů. Tento film je vlastně velkým počátkem k Lize spravedlivých a čeká nás tu na ni mnoho odkazů.

Film měl mít premiéru původně v roce 2015, ale kvůli nedostatku času byla premiéra posunuta o rok. To byla skvělá možnost zapracovat na scénáři, dopilovat akční scény a hlavně triky. Značná část scén se totiž odehrává ve tmě a také na zeleném plátně, a víme jak vypadalo finále Muže z oceli.

Režie snímku se ujal Zack Snyder. Muž, který natočil právě již zmíněného Muže z oceli a je, dá se říci, šéfem DC universa, které se pomalu rozrůstá (Snyder by měl režírovat i oba díly Justice League a jako producent dohlížet na ostatní filmy postavených na komiksech DC). Scénář k filmu prvně napsal David S. Goyer, nakonec ale po obsazení Bena Afflecka se ke scénáři dostal jeho kamarád Chris Terrio a značnou část scénáře přepsal do finální podoby.

Hudbu si vzali na starosti pánové Hans Zimmer a Junkie XL. Zimmer již jednou dělal na soundtracku k postavě Batmana (Nolanova trilogie) a tak přenechal práci právě Junkiemu XL. Níže si můžete poslechnout ukázku a celý soundtrack naleznete na stránce Spotify.

Děj filmu se odehrává bezprostředně po událostech Muže z oceli. Do zničeného města Metropolis přichází na scénu Batman (Ben Affleck), který v Supermanovi (Henry Cavill) vidí hrozbu a hodlá se mu postavit a pár věcí si s ním “vyříkat”. Na scéně se ovšem objeví nová a větší hrozba a tak jsou oba kohouti přinuceni spojit síly a ochránit Zemi.

Dle posledních informací bychom se měli podívat jak do Supermanova Metropolis tak i do Batmanova Gothamu. Střet daných ikon má být uvěřitelný a jak Superman tak i Batman pořádně pocítí sílu toho druhého.

Co se týče postav, těch se ve filmu objeví opravdu požehnaně. Začneme vedlejšími postavami, které již známe. Vrátí se Lois Lane (Amy Adams), její šéfredaktor Perry White (Laurence Fishburne), generál Swanwick (Harry J. Lennix), Clarkova adoptivní matka Martha Kent (Diane Lane), majorka Carrie Farris (Christina Wren) a také generál Zod (Michael Shannon).

Ty doplní Batmanův oddaný sluha a rádce Alfred Pennyworth (Jeremy Irons), zesnulí rodiče Bruce Waynea, Thomas Wayne (Jeffrey Dean Morgan) a Martha Wayne (Lauren Cohan), senátorka Finch (Holly Hunter), Luthorova asistentka Mercy Graves (Toa Okamoto), jeho přítelkyně (Demi Kazanis) a také údajně Barbara Gordon alias Batgirl (Jena Malone), která by měla být dcerou komisaře Gordona.

A jdeme k hlavní postavám. V různých cameo rolích se zde mají objevit další členové proslulé Justice League a to Cyborg alias Victor Stone (Ray Fisher), Aquaman (Jason Momoa) a také Barry Allen alias Flash (Ezra Miller). Dále se objeví polobohyně, dcera Dia a princezna Amazonek Wonder Woman (Gal Gadot), které je okolo 5 000 let a někteří ji znají i pod jménem Diana Prince. Nepřítelem, který tahá za nitky by měl být známý a vypočítavý Luthor (Jesse Eisenberg), hlavní protivník Supermana.

Nakonec Superman (Henry Cavill) a jeho protivník Batman (Ben Affleck), který na něj vyzkouší všelijaké hi-tech vymoženosti a dá se předpokládat, že použije i Krypton (komiksoví fanoušci jistě vědí).

Ze zajímavostí, které se okolo filmu točí, stojí za zmínku například to, že o účast ve filmu projevil zájem Stephen Amell, který je známý jako Arrow ze stejnojmenného seriálu. S rolí Batmana byla spojována celá řada herců: Brad Pitt, Josh Brolin, Gerard Butler, Jude Law, Josh Duhamel, Jon Hamm, James Caviezel, Tyler Hoechlin, Jensen Ackles a Ryan Gosling.

O roli Wonder Woman se zase ucházely Olga Kurylenko, Elodie Yung nebo Lucy Griffiths. Pro představitele Batmana, Bena Afflecka, se jedná o druhou komiksovou postavu, kterou ztvárnil. První byl Daredevil z roku 2003, na kterého sám Affleck nerad vzpomíná. Roli ikonického Supermanova padoucha Lexe Luthora si měl původně zahrát daleko starší herec, ale nakonec připadla Jesse Esenbergovi, který když přišel na casting, tak udělal takový dojem na režiséra Snydera, že místo jiné role byl obsazen právě jako Lex Luthor.

Před natáčením snímku musela herečka Gal Gadot intenzivně posilovat a k tomu trénovat jak bojová umění, tak i šerm. Stejný případ potkal i Bena Afflecka, který navíc ještě přibral 14 kilo svalové hmoty. Zajímavé je, že když začal Ben Affleck snímek natáčet, bylo mu 42 let a tím se stal nejstarším Batmanem.

Zdroj: collider.com / variety.com / youtube.com / spotify.com