V sobotu 5. března se v prostorách brněnské čajovny Probuzený slon odehrál historicky první turnaj v populární hře Krycí jména (naše recenze zde). Organizátorem akce, které se zúčastnil i tvůrce hry a česká legenda Vladimír „Vlaada“ Chvátil, byl brněnský Deskoherní klub.

Turnaj ITurnaje se nakonec zúčastnilo velmi pěkných 18 týmů (každý z nich tvořila dvojice hráčů) a čajovna praskala ve švech. Nejprve bylo na programu seznámení s pravidly, přičemž někteří soutěžící přiznali, že hru ještě nehráli – čest jejich odvaze! Následovaly základní skupiny, přičemž se brzy ukázalo, že proklouznout z nich do závěrečného „pavouka“ nebude žádná legrace. Týmu mfantasy se to nakonec sice o prsa korejské závodnice povedlo, ale už tehdy panovaly oprávněné obavy, že takové štěstí mít v budoucnu nemůžeme. A neměli jsme.

Ve čtvrtfinále nás čekala dvojice, vystupující pod tajemným názvem Hnědé šišky. Strhla se bitva, kterou od násilí a brutality zachránil snad jen fakt, že Krycí jména jsou hrou se slovy. Tým mfantasy nakonec v infarktovém závěru kapituloval (co mají sakra společného zvonek a bačkory?!), ale v duchu Coubertinova hesla „důležité je se zúčastnit“ se v podstatě stal morálním vítězem.

Tím reálným se stala dvojice sympatických dívek Alenka a Hanka, vystupující pod pravdivým názvem „Na názvu se neshodly.“ Alena a Hanka jsou shodou okolností dcery Vládi Chvátila, což jim sice nezaručovalo protekci, ale talent evidentně ano. Svou cenu (tedy dvě balení Krycích jmen) slečny velkoryse předaly stříbrným medailistům. Na druhém místě skončili kluci z Hnědých šišek (čímž dokázali, že zase tak marní jsme taky nebyli), bronz si odvezl tým Mimoňů.

Turnaj IV

Kdo zrovna nezápolil v turnaji, mohl se zabavit jinak. Na místě byla k dispozici řada deskových her, například Patchwork či Pandemic, příslibem do budoucna byla ukázka obrázkové verze hry Krycí jména.

Premiéra turnaje se organizátorům s Viktorem Bemem v čele velmi podařila. Brno se stále více profiluje jako pravá Mekka deskových her v Česku a doufáme, že ostatní města nezůstanou pozadu a tento fenomén u nás najde další příznivce.

Více informací o činnosti brněnského klubu a jeho dalších akcích najdete na www.deskoherniklub.cz.