Jiří Pavlovský. Renesanční muž dvacátého prvního století, který ve své osobě kombinuje nakladatele, spisovatele, překladatele a především člověka vyzbrojeného zdravým cynismem a smyslem pro humor. Právě teď, když se na pulty knihoven dostává poslední díl jeho série Kladivo na čaroděje, jsme mistra vyzpovídali a dozvěděli se, jak moc umí malovat a s jakou ženou by Felixovi Jonášovi fungoval vztah.

 

Poslední díl série, Kladivo na démony, jste napsal sám. Kdy zase plánujete vzít osudy Felixe Jonáše do svých rukou? Budete si teď dávat pauzu?

Pauza je moje oblíbená literární činnost. A musím skromně říct, že jsem v ní velmi dobrý. Ale bohužel, momentálně nemohu vytvořit další skvělou pauzu, protože mám na triku finální díl, kde by se mělo všechno uzavřít a všichni umřít.

Neměl jsem napsat „Spoiler alert“? Asi jo, co?

Kdy se Felix konečně dočká naplnění své platonické lásky s Klaudií? Snad ji nešetříte pro Waltera?

Felixova láska s Klaudií není platonická, už spolu kdysi spali. Takže nějak nedává smysl, aby se dávali znovu dohromady – evidentně nechápete, jak fungují vztahy. Po pravdě řečeno, ani jsem neplánoval dávat hrdinům nějaké složitější romantické vazby, ale na druhou stranu, asi by to neškodilo. Takže jo, dám Klaudii dohromady s Walterem. A Felix… Felix by musel mít ženskou, která je ještě sebestřednější, šílenější a exhibicioničtější než on. Patrně sériovou vražedkyni. Nebo démonku z cizí dimenze.

Teprve pak by to mohla být opravdová láska.

Vaším posledním úlovkem mezi autory, kteří se na sérii podílejí, je Jan Hlávka. Jaká další jména plánujete zneužít pro své dílo? V jednom rozhovoru jste zmínil Jaroslava Mosteckého, jak to s ním vypadá?

Jaroslav Mostecký je hodně zaneprázdněný, s tím moc nepočítáme.  Alespoň povídku přislíbil Štěpán Kopřiva, což je super… a dál sondujeme.  Ale zase ne moc usilovně. Jsme spokojení s tím, co máme.

Kdybyste mohl poprosit jakéhokoliv světového autora, aby napsal další díl, kdo by to byl?

Tak samozřejmě Josse Whedona, to je jasný. I když se bojím, že by to napsal tak dobře, že by všechny naše další díly byly jen bledé stíny. To je nebezpečí s těmihle hvězdnými autory, co kdyby se jim to povedlo a všichni mi pak psali „proč nepíšete jako Joss“? Stačí mi úplně, když mi předhazují ostatní členy týmu.

Vůbec bych asi při výběru sáhl mezi seriálové tvůrce – Joss Whedon, Rob Thomas, Bryan Fuller, J. M. Straczynski… Nebo z komiksových Peter David, Brian K. Vaughan, Mike Carey, Bill Willingham. A tak dále.

Kupodivu bych nesáhl asi po žádných svých oblíbených literátech. Tam se bojím, že by moji hrdinové jejich přístup ke světu nepřežili.

Vidíte už někde v dálce vyvrcholení své série, nebo ji zatím necháváte odsýpat?

Vidím v dálce finále první sezóny, ale co bude dál a jestli vůbec něco bude dál, to je na vydavateli – a samozřejmě hlavně na obou čtenářích.

Série kombinuje motivy z celé řady děl a žánrů. Co bylo její prapůvodní inspirací?

To je blbý říkat. To mi přijde, jako kdyby Zdeněk Troška vysvětloval, že v jeho Babovřeskách jsou vidět vlivy Kubricka a Scorseseho. Navíc, i když u kořenů stály věci jako Hellblazer, Doctor Who, Buffy atd., tak ve výsledku je to stejně velmi uzpůsobené schopnostem a náhledu autora. Jak jsem někam psal, pokaždé když se snažím napsat Jamese Bonda, tak mi z toho vyleze žabák Kermit. Ale určitě se vliv těchhle seriálů podepsal jak na koncepci „sezón“, tak na tom, že je to týmovka outsiderů a že má hrdina sklony si jednotlivé situace až moc užívat. A patrně i na mixu humoru a hororu.

Jakou roli máte v sérii kromě toho, že jste jejím duchovním otcem a autorem? Opravujete každou knížku před vydáním?

Tam většinou není co opravovat. Když vyberete dobré autory, taky máte vystaráno. Ale jasně, čtu všechny knihy. Obvykle proto, že už jsem neměl dlouho depresi z toho, že někdo používá mé hrdiny líp než já.

Kterou postavou ze série Kladivo na čaroděje byste se chtěl stát a kterou naopak v žádném případě ne?

Když se ptali tvůrců South Parku, s jakou postavou se ztotožňují, říkali, že když začínali, tak jejich alter egem byl Kyle nebo Stan, ale jak stárnou, je jim čím dál víc jasné, že jsou Eric Cartman. Takže jo, rád bych byl Felix… nebo aspoň Vincent… ale charakterově jsem spíš Walter. Až tedy na sex s mrtvolami. S tím už jsem přestal. Ale pokud se ptáte, kým bych chtěl být, tak samozřejmě Felixem. Felix je to, co bych chtěl být, Walter to, co jsem.

Kdyby se Kladivo na čaroděje točilo jako film, kdo by měl podle Vás hrát Felixe Jonáše?

Tak ideálně David Tennant. Nebo Matt Ryan, který hrál v seriálu Constantina. Nebo Meryl Streepová. Ta stejně hraje všechno.

Chystáte nějaké další projekty, co se psaní knih týče?

Já jsem fakt hrozně líný, a když nemusím a nemám uzávěrku, tak nepíšu. Nejsem spisovatel v tom slova smyslu, s ustavičným nutkáním. Radši knihy čtu, než píšu. Mám pár nápadů, ale buď na ně nemám čas, nebo talent. Sakra, ještě jsem pořád nedohrál třetího Zaklínače… a to už se mi na stole hromadí další hry.

Pojďme na chvilku ke komiksu. Nelákalo Vás někdy dát alespoň jednomu dílu série komiksovou podobu? Před několika lety jste to odmítal, nezměnil jste názor?

To ztroskotalo na jedné jediné věci. Neumím kreslit. Jasně, pana vajíčka nebo postavičku složenou z hůlek nakreslím, někdy i něco komplikovanějšího, ale že bych nakreslil celý komiks?

Nebo jste to mysleli tak, že by to kreslil někdo jiný? Když ona je to fakt strašná makačka, která se moc nevyplácí, takže, když už malíři musí dělat nějaký komiks, rozjedou spíš nějaký svůj osobnější projekt. Nebo aspoň kratší. Ale děsně se nám líbí obálky od Lubomíra Kupčíka. Ten kdyby se rozhodl stvořit komiks z tohohle světa, tak to bude rozhodně pecka.

Která komiksová díla z poslední doby byste doporučil fanouškům, kteří komiksovou scénu aktivně nesledují?

Všechno od Crwe, samozřejmě. Ale pokud bych měl vytáhnout něco, tak fakt doporučuji Mezi řádky, což je komiksová série o literatuře. Její moci, nebezpečnosti a o tom, jak se dá pomoci spisovatelů ovládat svět. Je to hodně vymakaná série. Pak Skalpy, drsnou a atmosférickou kriminálku z indiánské rezervace. Nebo Hellblazera, aby se podívali na jeden zdroj inspirace pro Kladivo na čaroděje.

Chystá se v Česku v současnosti nějaký větší projekt, třeba v duchu Kopřivova Nitro těžkne glycerínem?

My se na českou scénu zrovna moc nesoustředíme, ale když nám někdo nabídne něco, co se nám fakt hodně líbí, tak to neodmítneme – viz Nitro, Štěky Broka Špindíry nebo teď Děsivé radosti od Neffa a Suchánka. Ale extra se nesnažíme, takže s touhle otázkou spíš na jiné nakladatelství.

Co říkáte na film Deadpool? Myslíte si, že v Hollywoodu nastolí éru komiksových antihrdinů?

Určitě – než se objeví první propadák. Což bude trvat tak dva filmy. Hollywoodští producenti, jako všichni manažeři, mají pětivteřinovou paměť a mění směr jako zmatená morčata. Takže si to užijme, dokud to jde.

Co byste na závěr vzkázal fanouškům Kladiva na čaroděje?

Nic. Ti lidé jsou natolik inteligentní, moudří, krásní a sexuálně výkonní, že jakékoliv vzkazy, rady či pochlebování by je mohly jen urazit.