Pokud si Dan Crawford myslel, že jeho hrůza skončila návratem z letního studia v New Hampshire College, nemohl se víc mýlit. Prožité události se vrací jako bumerang a Danovi je jasné, že pokud nenavštíví bývalý ústav pro choromyslné Brookline ještě jednou, zblázní se. Jenže hranice vedoucí k šílenství je i tak tenká a nové objevy celou situaci ještě více zamotávají. Zvlášť když mu začíná jít o holý život…

Madeleine Roux, americká bloggerka z Minnesoty, je absolventkou Beloit College v oboru tvůrčí psaní a herectví. Po románech Allison Hewitt je v pasti a Sadie Walker je v úzkých pracuje v Los Angeles na trilogii Asylum, jejíž nový díl Sanctum právě vychází.

SanctumKdyž na trh přišlo Asylum, hodnotil jsem je jako béčkový horor pro teenagery s obstojným potenciálem. Jsem proto rád, že mohu konstatovat, že na druhém dílu je poznat, jak moc zkušeností autorka získala. Řemeslně je kniha zvládnutá o poznání lépe. A co dál nás čeká?

Za prvé, zápletka se začne vyjasňovat. Druhé díly trilogií často působí dojmem „filleru“, vyplňovacího přechodu, ve kterém se až tolik věcí v podstatě nestane. To v Sanctu nehrozí. Děj se řítí vpřed jako buldozer a paradoxně se dozvíme mnohem více odpovědí, než vyvstane nových otázek. Nemusíte se ale bát, že byste byli okradení o následující překvapení. Konec knihy se nese v mrazivém duchu a je patrné, že ani přes dílčí úspěchy není Danovi souzeno si konečně odpočinout a soustředit se na zdánlivě běžné, ale ve světle událostí výjimečné a nádherné věci jako láska.

Autorce se i přes některá prozrazení stále daří držet atmosféru nejistoty a strachu, která zdobí Asylum od začátku. Lidé kolem Dana se chovají divně – kamarád, který se ho pokusí zabít, student, jenž se při setkání s ním změní v šíleného maniaka a pokusí se spáchat sebevraždu. A samotného hlavního hrdinu stále častěji honí halucinace stírající rozdíl mezi sny a realitou.

Na druhou stranu, trochu mi chybí „dospělejší“ chování postav zejména na vztahové úrovni. Já vím, jsou to teenageři, ale přesto si myslím, že by jinak celkem drsné knize neuškodilo ubrat „potterovské“ naivity. Sakra, je jim sedmnáct; nemůžou se věčně chovat, jako kdyby děti nosil čáp.

Sanctum je nadprůměrně zvládnutou knihou, která se porvala s nemilou pověstí druhých dílů trilogií a ukázala, co všechno se může v Madeleine Roux skrývat. Dílo nabízí dobrý zážitek nejen pro fandy hororů, ale i žánru young adult či pro konzumenty strašidelných detektivek. Už teď se těšíme na další díl, i když máme i trochu strach.

Kdo ví, co všechno se může prokletému Danu Crawfordovi ještě stát?

Autor: Madeleine Roux
Vydal: Jota, 2016
Série: Asylum 2
ISBN: 978-80-7462-927-3
EAN: 9788074629273
Počet stran: 338