Námořnictví bylo v temném středověku zatraceně tvrdé řemeslo. Vratké dřevěné kocábky mohla poslat ke dnu každá bouře a především, bylo třeba bát se krvežíznivých pirátů. Málokoho asi napadne, že samotní piráti měli chleba ještě tvrdší. Každý by je s radostí hodil žralokům či na pevnině pověsil za zlodějinu. Zkrátka, řemeslo pro pravé muže – a přesně takoví jsou Cormac Mac Art, Turlogh ´O Brian a další hrdinové této povídkové sbírky. Napněte plachty, loď vyplouvá!

tygriRoberta Ervina Howarda, duchovního otce hrdinské fantasy a Conana, asi není třeba déle představovat. Ne každý ale ví, že kromě samotného barbarského krále vdechnul život mnoha dalším postavám. S některými se můžete setkat ve sbírce Tygři moře, která vyšla minulý rok v překladu Michaela Bronce v nakladatelství Laser-books.

Může se zdát, že kniha skoro sto let stará bude spíše studenou relikvií, ale pokud si to myslíte, nemůžete se více mýlit. Tygři moře jsou totiž stejní jako oceán, po kterém se plaví. Divocí, nevypočitatelní, krutí – ale také nádherní a nespoutaní.

Jak již definuje samotný žánr, jemuž dal otec Howard vzniknout, v centru povídek stojí dominantní hrdinové. Ať už Cormac, Turlogh či další muži, všechny spojuje jeden znak – jsou to smrtelně nebezpeční válečníci, pro které je heroldem vlastní pověst a hrdinské činy. Zruční se zbraněmi, dvorní k dámám, věrní přátelům a smrtelně nebezpeční nepřátelům, tyto rysy definují reky, jejichž osudy nás baví generace po Howardově odchodu.

V dnešní době trošku archaický jazyk, kterým autor vypráví své příběhy, není vůbec na škodu. Naopak, perfektně dotváří atmosféru časů, kdy se měnil svět, staré kmeny vymíraly, Británie byla rozdělená na válčící království a moře brázdili krvežízniví piráti a snad ještě krutější Vikingové ve snaze najít bohatství, které Sever nemohl nabídnout.

Není se co divit, že v tak neklidném světě, kdy jeden národ vyhrožuje genocidou druhému a třetí mezitím vraždí čtvrtý, není o cinkání mečů a svištění šípů nouze. Rvačka střídá rvačku a o hlavní cenu se bojuje vždy naplno, ať jde o pytel zlata, krásnou britskou princeznu či jen holý život. Hrdinská fantasy se bez nějaké té šermovačky zkrátka neobejde.

Tygři moře jsou více než povídkovou sbírkou. Jsou učebnicí staré školy, povinnou četbou pro fanouška hrdinské i historické fantasy a vlastně pro každého, kdo miluje, když jeho kniha řinčí ocelí, chutná po železité krvi a voní po slaném moři. Napsal je TEN Howard, co víc byste ještě chtěli?

Autor: Robert Ervin Howard
Vydal: Laser-books, 2015
ISBN: 978-80-7193-399-1
EAN: 9788071933991
Počet stran: 296