Drizzt se připojuje k Bruenovi na výpravě za legendárním trpasličím královstvím Gauntlgrym. Za ruinami, jež mají podle pověstí ukrývat poklady a mystické vědění. Jenže byli přeběhnuti. Drow Jarlaxl a trpaslík Atrogat nechtěně při pátrání po pokladech spustí pohromu, která by mohla znamenat zkázu nic netušících obyvatel města Letohrad. Katastrofa je tak obrovská, že se dokonce i žoldák Jarlaxl rozhodne riskovat peníze a kůži, jen aby jí zabránil. Avšak tajemství Gauntlgrymu jsou větší, než čekali a čím dál tím víc to vypadá, že sami nic nezmůžou. Rozhodnou se proto oslovit Drizzta a Bruenora. Přesně ty dvě osoby, o kterých si mysleli, že už po jejich boku nikdy bojovat nebudou.

Robert Anthony Salvatore se narodil 20. ledna 1959 v Leominster ve státě Massachusetts a je spisovatel science fiction a fantasy literatury. Již během studia na Fitchburg State College se začal zajímat o literaturu, když mu kamarád dal knihu Pán prstenů. Nejvíce se proslavil knihami Star Wars a ságou Forgotten Realms, kde píše jednu linii – Legendu o Drizztovi. Jedním z jeho oblíbených hrdinů je drow (temný elf) Drizzt Do‘Urden, který bojuje za to, čemu věří, že je správné – což je v protikladu ke stereotypům temných elfů. Salvatorova díla se také umístila na seznamu bestsellerů deníku New York Times.

„Bojujeme stále častěji, což mě těší.
Svět se stal temnější, nebezpečnější… což mě těší.“

Nakladatelství Fantom Print, které se specializuje na knihy žánru fantasy a sci-fi, má na kontě již mnoho vydaných a hlavně pro čtenáře lákavých románů a dle mého názoru je nabídka rok od roku lepší a lepší. Přesvědčit vás o tom může například série Forgotten Realms, do které mimo jiné patří i Gauntlgrym.

R. A. Salvatore je uznávaný spisovatel a jeho díla jsou překládána do mnoha jazyků a do češtiny jich bylo přeloženo přes dvacet. Tentokrát nás autor vzal za dobrodružstvím do bájného trpasličího města Gauntlgrym.

nw01-gauntlgrym-color_thumbNa první pohled by román mohl připomínat trilogii J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Možná je to tím, že jeho trilogie jej přivedla na dráhu spisovatele. Trpasličí království Gauntlgrym mně osobně přijde podobné Morii a dokonce se zde objeví i čaroděj! Jeho jméno je Barabus Šedý. Trochu povědomé, nemám pravdu? Avšak i přes tyto drobné podobnosti si Gauntlgrym zachoval originalitu a překládá nám dech beroucí příběh, ve kterém se setkáte nejen s trpaslíky a elfy, ale také s mnoha dalšími tvory jako například upíry. Rozmanitost postav je zde opravdu veliká. Autorovi fantazie nechybí.

Snad jediný problém, na který jsem narazila, byla jména postav a názvy. Dle mého názoru jsou trochu krkolomná, například takový Gauntlgrym, Szasse Tama nebo Dor‘crae, mi dala trošičku zabrat. Docela by se mi hodila, alespoň někde na konci knihy, vypsaná výslovnost všech jmen. Čtenář by se mohl soustředit plně na děj a nepozastavovat se nad těmito slovy.

Jako pěkný bonus knihy je ilustrace mapy, která znázorňuje království Gauntlgrym. Pravda, není sice kdoví jak podrobná, spíše tedy drobný nákres, avšak vždy když se v knize objeví malba, dokáže mi četbu zpříjemnit. Snad jen škoda, že se ji nikdo neobtěžoval přeložit z angličtiny do češtiny. Sice se jedná o pár termínů, avšak ne každý umí anglicky.

První díl podsérie Forgotten Realms – Neverwinter, Gauntlgrym doporučuji všem příznivcům trpaslíků, elfů, čarodějů a dobrých příběhů. A pokud se vám román zalíbí, Fantom Print připravuje jeho pokračování, tentokrát nesoucí název Letohrad.

Vydal: FantomPrint; 2016
Autor: R. A. Salvatore
ISBN: 978-80-7398-338-3
EAN: 9788073983383
Počet stran: 288