Když se Felixe Jonáše pokusili zabít, nijak extra ho to z míry nevyvedlo, přeci jen je na to zvyklý. Jenže podivných událostí začalo přibývat – a Felix z toho začíná šílet. Nebo je to kvůli embryu démona, které bydlí v jeho břiše? Tak jako tak, řešení této záhady se neskrývá v tomto světě. Felixe čeká zatraceně nebezpečná výprava, a to ještě neví, že ostatní členové jeho party mají své vlastní plány…

Jiří Pavlovský je na české scéně známý především jako vydavatel komiksového časopisu Crew, nicméně občas zavítá také na pole fantastické literatury. Jeho posledním počinem je jubilejní desátý díl kultovní série Kladivo na čaroděje, urban fantasy, která se odehrává mezi mágy a démony v uličkách a zákoutích současné Prahy.

kladivonademonySérie Kladivo na čaroděje si už stihla vybudovat pořádnou pověst, a desátý díl se jí snaží dostát, jak jen to jde. Hned na začátku se před námi rozvine detektivní zápletka a Felix se zase jednou ocitne v pořádném průšvihu. Jak je dobrým zvykem série, ani tentokrát není ke svým kolegům tak úplně upřímný. Jenže své špinavé tajemství má každý a atmosféra tak trošku houstne. Schyluje se v Jonášově týmu k pořádnému zemětřesení? Posuďte sami.

Základní dvě ingredience, z nichž je série namíchaná, se jmenují násilí a humor – a obě z nich jsou v guláši jménem Kladivo na démony obsaženy vrchovatou měrou. Fanoušci ostrých bitek a drsňáckých hlášek si můžou mnout ruce, protože pacifismus zde není dominantní ideologií. Očekávejte svištění kulek, duté nárazy tříštících se kostí a tiché šeptání zaklínadel.

Pavlovského rozhled pak způsobuje, že vtipy nejsou jen černé jako popálenina třetího stupně, ale dost často mají přídech nostalgie či jsou hlubší, než se na první pohled zdá. Jasně, tohle je především kvalitně zpracované akční béčko, ale rozhodně není hloupé, což dokresluje hlavní dějová linka, vinoucí se mezi jednotlivými díly série.

Nesmíme zapomenout ani na pestrý svět, který se každým dílem ještě více rozvíjí, a jeho zajímavé obyvatele. Hlavně jiná dimenze, kterou Felix navštíví (ale víc už nic neprozradím!), překypuje pozoruhodnými existencemi, z nichž jen málokterá nemá chuť na alespoň malý kousíček člověčiny.

Kladivo na démony nabízí další přídavek ke koncertu jménem Kladivo na čaroděje, který už posloucháme zatraceně dlouho a který se nám stále ještě neomrzel. Pokud jste jeho milovníci, asi máte jasno; ale pokud se vám tato série doposud vyhýbala, možná přišel čas dopřát si s ní malý dýchánek.

Autor: Jiří Pavlovský
Série: Kladivo na čaroděje 10
Vydal: Fantastická Epocha, 2016
ISBN: 978-80-7425-291-4
EAN: 9788074252914
Počet stran: 168