Leif Erickson je na dosah splnění svého snu. Hlava krále Ethelreda, jeho poukázka na královský trůn, se mu houpe u pasu a jediné, co zbývá, je vrátit se s ní do rodného Dánska. Osud má ale pro mladého Vikinga jiné plány. Přisluhovači draků po celé Evropě skupují mladé panny a zdá se, že pro mladého Dána není jiné cesty než se jim postavit…

Jaroslav Mostecký, nestor české historické fantasy, začal publikovat již v devadesátých letech dvacátého století. Kariéru spisovatele zahájil povídkovou tvorbou. Na románové půdě debutoval knihou Jdi a přines hlavu krále (poprvé vyšlo v roce 1995, nyní vyšla reedice v Nakladatelství Epocha), vikingskou trilogii, kterou dílo zahájilo, pak dotváří knihy Lars, Šťavnatá lebka a Prokletí přízračných hřebců. Z dalších Mosteckého knih jmenujme například conanovský příběh Vrah králů či přemyslovskou novelu Jed bratra mého.

Vlci_vek_02_FRONTVlčí věk má v dějinách české fantasy své nezastupitelné místo jako učebnicový reprezentant historické fantasy. Má ale jeho tvorba co nabídnout i v moderní době? Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou řekneme, že ano – a bezpochyby. V dnešní době, kdy se vikingská romantika vrací s filmovými a seriálovými zpracováními tématu, je příběh o dánském vyhnanci atraktivní nejen žánrem, ale především zpracováním.

Mostecký na mapě středověké Evropy rozehrává dobrodružný epos, jehož druhý díl boří hranice mezi realitou a fantastikou. Leif Erickson se ve snaze zachránit jedinou ženu, která kdy upřímně milovala jeho družiníka Helgiho Trolla, ocitá v soukolí plánů zrůdné hadí sekty, ovládané tajemnými ušatými hady, kteří jsou znalí v umění temné magie. Čím dál častěji si uvědomuje, že byť jsou jeho pohnutky sobecké, v sázce je mnohem víc než život Helgiho milenky a jeho přátelství. Navíc jej pronásleduje nenaplněná láska ke galské bohyní Eponě, která se projevuje v jeho vztahu ke každé dívce, kterou potká.

Vlčí věk je ale především poctivou akční sérií. Osudy mužů, kteří mečem žijí i umírají, jsou propletené šarvátkami a adrenalinovými dobrodružstvími, z nichž řada z nich se odehrává na vrtících se palubách drakkarů a langskipů. Mostecký ukazuje skutečné umění, neboť jeho vyprávění má ďábelské tempo a jen málokdy vám dá možnost trochu vydechnout. Jako čert pyšný Leif od minule dospěl a s Ethelredovou hlavou, bezpečně zakopanou na tajném místě, získal skutečnou auru válečníka, ať už vede na zteč oddíl berserků nebo se v temné kobce z posledních sil bije na život a na smrt s nestvůrnou bestií. Větší pozornost je věnována i Helgimu, jež se čím dál častěji projevuje jako pevný, nezávislý charakter s vlastní hlavou a ani loajalita k Leifovi mu nebrání snažit se dosáhnout svého.

Atmosféru výborně dokresluje svět „temného“ středověku, smísený s mýty a bájemi, jež někdy, za dlouhých nocí ozářených světly hvězd, procitají a mění se ve skutečnost. Mnohem větší smutek a zamyšlení ale provokuje krutost lidského světa, řídícího se v této době jediným pravidlem, zákonem nejsilnějšího. Jen tam, kde vládne bezpráví a váha paže s mečem, se rodí praví hrdinové.

Nové vydání Larse, šťavnaté lebky vrací čtenáře ke kořenům české fantastiky a dokazuje, že i v naší malé kotlině dokáže růst velká literatura bez ohledu na žánr. Vlčí věk je otevřený jak zarytým fanouškům fantasy, tak historie a díky své akčnosti je výbornou volbou i pro čtenářské elévy včetně teenagerů, kteří literaturu teprve ochutnávají a zatouží zjistit, jaká je cena dánského trůnu v litrech krve…

Autor: Jaroslav Mostecký
Vydal: Epocha; 2016
Série: Vlčí věk 2
ISBN: 978-80-7425-287-7
EAN: 9788074252877
Počet stran: 472

Marek Dvořák