Jedenáct spisovatelů a jedenáct povídek. Jeden Doktor a jeho jedenáct regenerací. Smiřte se hned na začátku s tím, že na konci každé povídky budete litovat, že nebyla delší. Aspoň o pár řádků…

Pro fanoušky seriálu bude jednoduché vžít se do jednotlivých Doktorů. V knize nechybí delší bílé vlasy, šála, motýlek, brýle, kožená bunda (obecně oblečení, které je za každých okolností úplně mimo) a přehršel bláznivých nápadů a řešení. Další perličkou jsou společníci v jednotlivých částech knihy – Doktorova vnučka Susan, Jamie McCrimmon, Jo Grantová, Leela a robopes K-9, Nyssa, Peri Brownová, Ace, Martha Jonesová či Amy Pondová, tedy postavy známé i ze seriálu Doctor Who (na České televizi ho vysílají pod názvem Pán času). Mimo tento výčet pak stojí osmá a devátá povídka, kde se autoři bez společnic obešli. A na co se tedy můžete v jednotlivých povídkách těšit?

Hned ta první s názvem Doktorova velká ruka od Eoina Colfera nás zavede do Londýna na práh 20. století. Z města za zvláštních okolností mizí děti. Zděšení obyvatelé se snaží své potomky skrýt, ale marně. Doktor už od počátku ví, že za vším stojí Piráti duší. Tato mimozemská rasa z dětí tvoří energii nutnou pro své přežití, případně i tělo. Ano, čtete správně, hned v první povídce na vás čekají naporcované děti. A když se s jednou malou skupinkou unesena i Doktorova vnučka Susan, je více než jasné, že o tom, zda se z nich stane lunchmeat či ne, budou rozhodovat vteřiny. Zkrátka a dobře – děj má spád od samotného počátku a pro tuto povídku by se hodil ještě podtitul Pouze pro otrlé.

Bezejmenné město začíná v Londýně v roce 1968. Doktorovi se do rukou dostává podivná kniha, která ho společně s Jamiem a Tardis přenese až na konec vesmíru. A samozřejmě i zde čeká tajemná mimozemská rasa lačnící po pomstě. Tajemství této povídky tkví v zrcadlových odrazech a prachu. Autorem této povídky je Michael Scott, známý především díky své sérii Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela. Kdo zná, ví, na co se může těšit. Víc prozradit nemůžu, jelikož vše podstatné se dozvíte až v závěru povídky, což přispívá k slibnému budování atmosféry.

UNIT na začátku povídky Kopí osudu od Marcuse Sedgwicka pověří Doktora, aby z muzea odcizil tajemný předmět, který v okolí způsobuje časové anomálie. Avšak po nezdařeném pokusu ukrást ho přímo ze střežené vitríny je Doktor nucen vydat se pro něj do hluboké minulosti – a tak tentokrát navštívíme Vikingy. Hned na začátku však něco nehraje a ve chvíli, kdy Doktor objeví elektrické obvody, je jasné, že Vikingové budou ten nejmenší problém. Proti Doktorovi stojí jeho dlouholetý a obávaný protivník… Znalci světa seriálu možná vědí, ti ostatní se musí nechat překvapit.

11doktoruSe čtvrtou povídkou od Philipa Reevea s názvem Kořeny zla vyletí tempo knihy raketově vzhůru, i když se to zdá (vzhledem ke kvalitě předcházejících povídek) takřka nemožné. Doktor s Leelou přistávají v podivném lese, ještě za podivnějších okolností jsou zajati a Doktor má být souzen za čin, který si vůbec nepamatuje. Než však dojde k výkonu trestu, les obživne a začne se mstít po svém. Tato povídka patří k těm kratším ve sbírce, ale garantuji vám, že po jejím přečtení si romantickou procházku v lese odpustíte.

Co takhle si vyzkoušet říkat za každých okolností pravdu? Během druhé světové války vykvete v jednom americkém městečku obchod s tzv. Pravdomluviči. Rozšíří se především mezi dětmi, ale cestu k nim si najdou i dospělí. A jak už je známo, pravda někdy bolí… Doktor i jeho společnice jsou v této povídce odsunuti na nejzazší možný okraj a čtenář jako hlavní dějovou linku sleduje útrapy dvou dospívajících dětí – židovského chlapce s německým příjmením a černošské dívky. Patrick Ness, autor této páté povídky s příhodným názvem Na špičce jazyka, se snaží o zachycení osudů, které postupně drtí tíže války, a především přetřásá otázku důležitosti pravdy jakožto hlavního elementu lidské morálky.

Richelle Meadová trhá v povídce Něco půjčeného zajetý vyprávěcí styl knihy a příběh vypráví v ich formě očima Peri Brownové. Ta se společně s Doktorem vydává na koturiánskou svatbu. Koturiané jsou proslulí tím, že během oddávacího ceremoniálu prochází tzv. Fází, což je stav, kdy se změní jejich zevnějšek. Lásku za hrob však v tomto příběhu nečekejte. Tajemná a především nekoturiánská nevěsta má s ženichem zvláštní plány… Ačkoliv je autorka známá především díky svým upířím ságám, je tato povídka znamením, že se spisovatelka nebojí vydat novým směrem. Ich forma skvěle doplňuje celý soubor a je skutečně hezkým zpříjemněním celkového dojmu.

Uniknout z mlhoviny není jen tak. A pokud se vám to povede, zcela jistě to bude mít následky. Nebo rovnou přijde Dominový efekt. Když Doktor a Ace přistanou na další planetě, první věcí, na kterou mezi dveřmi padnou, je Dalek. Ten však místo klasického pozdravu „exterminate!“ (omlouvám se, ale český výraz mi nejde ani přes pusu, ani přes prsty) návštěvníky mile uvítá. A to není vše – Dalekové mají lékařskou fakultu, na které předávají veškeré své zkušenosti studentům z různých koutů vesmíru. Stylově bych tuhle povídku od Malorie Blackmanové směle zařadila k hororovým kouskům. Ne pro to, že by byla takto laděná, ale pokud jste zvyklí na klasický skřípavý dalecký křik, bude se vám z jejich pohostinnosti svírat žaludek a nebezpečí budete hledat na rohu každé stránky.

Jak už bylo zmíněno na začátku, osmou povídkou prochází Doktor sám. O vysoký standart vyprávění však nepřijdete. Představte si typické americké městečko uprostřed pouště a jeho obyvatele. A teď smažte obyvatele a představte si… Spóru. Tento mimozemský organismus se rozhodl, že se rozšíří po planetě Zemi. Město je izolováno, od posledního kontaktu uběhlo několik hodin. Nikdo už nedoufá v přeživší a Doktor se vydává prozkoumat situaci na vlastní pěst. Skvěle sepsané povídka od Alexe Scarrowa, i díky jejímu závěru si ji troufám hodnotit jako jednu z nejlepších v celé knize.

Kožená bunda, odstáté uši a podivný úsměv. Kombinace, kterou nechcete vidět, pokud právě s rodinou pořádáte piknik v parku. Stvůra babylonská od Charlieho Higsona však našla možnost cestovat mezi dimenzemi, takže se musíte smířit s tím, že s piknikem je konec a místo toho začne hon na bestii. Podle mého názoru bylo na této povídce nejvíce znát, že by si zasloužila větší rozsah. Děj je místy až příliš zkratkovitý, aby zbyl prostor na závěrečné rozuzlení. A to je zas rychleji popsané, aby zůstal prostor na loučení a rady do budoucna.

Záhada strašidelného domu nás zavede do mysli Marthy Jonesové. Stalo se vám někdy, že se vám zdál sen, do kterého se promítaly postavy či kulisy knih, jež jste četli? Se všemi svými zploštělými charaktery, replikami a všemu, co k tomu patří? Čtenářský deník Marthy se zkrátka promění v realitu (samozřejmě, že během povídky Doktor náležitě vyjasní, proč je tato realita ne úplně realitou) a díky tomu se potkáte se spoustou klasických postav literatury. Dynamicky povídka stojí především na šíleném pobíhání Doktora a jeho myšlenkových pochodech (netuším, která z těchto dvou činností je rychlejší). Musím také přiznat, že v této části knihy, (pokud znáte seriál a Davida Tennanta, který si desátého Doktora zahrál), vidíte tvář Doktora prakticky před očima, čímž se prokazuje skvěle vypracovaný popis postav, za nímž stojí Derek Landy.

Poslední povídku s názvem Ne-čas napsal Neil Gaiman, který se scénáristicky na několika dílech seriálu Doctor Who podílel. Nevím, nakolik ho ovlivnil Steven Moffat, aktuálně hlavní scénárista seriálu, ale právě tato povídka se pro mě stala třešničkou na dortu. Pan Browning jednoho dne prodá svůj dům za několikanásobně vyšší cenu, než za jakou by ho prodal normálně. Odstěhuje se s rodinou do hotelu, plánuje koupi nového domku a je rád, že se konečně zbavil dluhů. Dokonce ho ani nevyvede z míry, že dům od něj koupil člověk v masce králíka. Pak ovšem zjistí, že v okolí nejsou domy na prodej. Vlastně všichni výhodně prodávají nemovitosti, žijí v hotelu a nemají kam jít. A podivných postav v maskách přibývá… I takto může začít zcela nenápadná, avšak legální invaze. Této povídce bych vytkla jen jednu věc – v některých pasážích Amy Pondová Doktorovi vyká a jindy tyká, což je poněkud matoucí.

Kniha vyšla k 50. výročí seriálu Doctor Who, který je v Británii kultovní záležitostí. Stává se tak skvělým rozšířením příběhů známých z televizních obrazovek. Tvrdit, že správný fanoušek tuto knihu musí mít v knihovně, nebudu (správný fanoušek si ji už koupil), ale podotknu, že pokud nejste s tímto světem obeznámení, bude vám možná chvilku trvat, než si k postavám prokoušete cestu. Vzhledem k délce povídek jsou některé události popsané zkratkovitě, což může být na začátku problém. Pokud se však překlenete přes tuto drobnost, svět Doktora a jeho společníků vás přivítá s otevřenou náručí a vezme vás do různých koutů vesmíru. A stojí to za to.