Nejen pivem živ je člověk. A pokud tuto všeobecnou pravdu budeme parafrázovat do tvorby R. A. Salvatoreho, pro svět Forgotten Realms bude znít asi nějak takto: nejen Drizztem živ je Salvatore. A že to je jen dobře, to se může přesvědčit každý, kdo do tohoto kouzelného světa někdy zavítal.

Temný elf Jarlaxl spolu se zločineckou společností svých bratří pomalu a jistě přebírá vládu nad jednotlivými cechy přístavního města Kalimport. Jen několik jeho nejbližších spolupracovníků však ví, že za úspěchy stojí nejen jeho chladnokrevná mysl a vypilované schopnosti, ale i Magický krystal, starodávný artefakt s téměř neomezenou mocí. Ten však už ze své podstaty nikdy nebude pouhým sluhou. Právě naopak.

sluzebnikNejlepší nájemný zabiják známého světa, Artemis Entreri, uzavře dohodu s ďáblem. Stane se tak jedním z mála lidí, kteří ví, že lidské město se čím dál více dostává do područí temných elfů. Ale zabiják sleduje své vlastní cíle. A čím dál větší vliv Magického krystalu na jeho společníka sleduje s obavami.

Ano, je to tak. V Služebníkovi krystalu se nedočkáme Drizzta Do’Urdena, nejvíce charismatického hrdiny z autorova pera a potažmo celého světa. Naopak. Hlavními hrdiny románu jsou postavy, které nejednou zkřížili Drizztovi nejen cestu, ale i čepele. Ale dokáží utáhnout celou knihu? Nebudu chodit kolem horké kaše. Ano, zvládnou to.

I když je Drizzt autorův nejsilnější hrdina, jeho romány nikdy nebyly příběhem jednoho muže. Stejně je tomu tak i v románu Služebník krystalu. Hlavní dvě postavy jsou dostatečně silné a vzájemně se doplňují, i když je nutno podotknout, že temný elf zde hraje druhé housle. Jestli je tomu tak proto, že vliv krystalu na něj během děje sílí, nebo se jen autor drží zpět, aby čtenáři nesplynul s Drizztem, ukáží další díly série.

Více tedy sledujeme děj z pohledu Artemise Entreriho. A to, čeho jsem se trochu obával u temného elfa, tak nastalo právě u něj. Entreri byl vždy bezskrupulózní zabiják. Neštítil se ničeho. Čím víc se však dostáváme pod jeho chladný povrch, tím více objevujeme zbytky citů. I samotný Drizzt to zmiňuje ve svých vstupech před každou částí knihy, a ptá se, jestli v něm zůstalo ještě něco z lidství a jestli tak má „šanci“. Paradoxně se jeho postava stává tou více morální, která na sebe převezme břemeno zničení artefaktu.

Tento fakt, byť trochu nelogický, ale vůbec není na škodu ději. Čtenář ostatně potřebuje postavu, které by mohl fandit, a s kterou by se mohl sžít. Obzvlášť v prvních dvou částech knihy, odehrávajících se v Kalimportu, je navíc postava Entreriho takovým pevným bodem v lehce zmatené změti proplétajících se spiknutí. Právě tyto dvě části se mohou čtenáři číst trochu těžko. Oproti jiným jeho románům se zde vrší jedno spiknutí za druhým a je naprosto nezbytné číst se zvýšenou pozorností, jelikož každá postava hraje svou hru, ve které informace stíhají dezinformaci.

Služebník krystalu je klasický fantasy příběh ze známého světa se vším, co k tomu patří. Magie, souboje, cizí rasy a zase magie. Oproti dalším románům je osvěžením číst o jiných postavách, jejichž pohnutky nejsou tak černobílé, jako tomu je v příbězích Drizzte. A pokud se čtenář prokouše trochu těžkopádným začátkem, bude odměněn dobrou fantasy jízdou s excelentním akčním zakončením. Další příběhy velmi zvláštní dvojice pak určitě budou stát za pozornost.

Název: Služebník krystalu (Forgotten Realms – Žoldáci I)
Autor: R. A. Salvatore
Obálka: Todd Lockwood
Počet stran:  288
Vazba: brožovaná
Vydavatelství: Fantom Print 2015
Doporučená cena: 289 Kč
ISBN: 978-80-7398-292-8

Komentáře

komentářů