Když se řekne science fiction, každého napadne Bradbury, Asimov či Clarke. Jen málokdo ale spojuje tento žánr s českou tvorbou, což je velká škoda. V době, kdy jde česká fantastika nahoru rychleji než Jackova fazole, je nejlepší čas čtenáře seznámit s historií českého sci-fi, která je bohatší, než jste si možná mysleli.

Autorem sborníku sci-fi povídek Na konci apokalypsy je Ivan Adamovič (zpracoval také teoretické stati této knihy, ale o tom až za chvilku). Adamovič se kromě vlastní tvorby zabývá literární teorií a je mimo jiné autorem Slovníku české literární fantastiky a science fiction. Jeho aktivity vždy posouvaly českou fantastiku dál a Na konci apokalypsy není žádnou výjimkou.

nakonciDílo je definováno mottem „To nejlepší z české sci-fi povídky od poloviny 80. let do žhavé současnosti v jedné knize“, a ať je autorem motta kdokoliv, nelhal. Jednoho z největších mistrů řemesla Kulhánka zde nenajdeme, ale to je dané jeho nechutí k reedicím svých minulých prací a těžko za to Adamoviče vinit. A jinak? Samá chuť!

Kniha je uspořádána chronologicky, mezi prvními povídkami tak nalezneme například Neffův Největší podvaz v dějinách svangu, který vás vrhne do světa krvavých reality show, stejně jako Pecinovského Házím ti laso, kamaráde. Svět sítí a tajuplných hackerů připomene Procházkův Vzestup kyberpunku v Čechách či Pavlovského rozloučení s tímto žánrem. Do světa brutálního sci-fi, reprezentovaného typicky právě Kulhánkem, vás zavede Štěpán Kopřiva a s chladnou ocelí těžkých válečných strojů military sci-fi vás seznámí Miroslav Žamboch. Příspěvek do svého tajemného světa argenitu přidá Vilma Kadlečková.

Úroveň v knize publikujících autorů je skutečně vysoká a kvalita povídek tomu odpovídá. Každou z nich navíc uzavírá doslov autora, který nabízí dobrých pár informací navíc. Nerad bych ale spoiloval, proto se nyní odpoutejme od povídek a věnujme se teoretickému obsahu, který dílo nabízí.

Na konci knihy najdete kompletní bibliografii českého sci-fi od počátků po současnost. Ta je výborným doplňkem a pro pracující v oboru i nástrojem, ale hlavní sílu knihy vidím spíše v Ivanovičových předmluvách. Ty doplňují každou povídku a vysvětlují její zasazení do poměrů a historie českého sci-fi. Jsou navíc psány velmi čtivou formou a představují tak velký vklad do fondu literární teorie. I díky nim se začnete v domácí tvorbě mnohem lépe orientovat.

Na konci apokalypsy je dortík pro příznivce sci-fi a povinnost pro každého, kdo to s tímhle žánrem myslí alespoň trochu vážně. A také pro každého, kdo se považuje za hardcore fandu a rád by si otevřel nové obzory či ujasnil pochybnosti. A pokud se neřadíte ani do jedné skupiny, nevadí, čeká vás více než příjemné počtení.

Autor: Ivan Adamovič a kol.
Vydal: Plus, 2014
ISBN: 978-80-259-0349-0
EAN: 9788025903490
Počet stran: 592