Becky, zvaná B, po útoku zombií na její školu umírá. Avšak probouzí se několik měsíců po tomto incidentu ve vojenském komplexu a prakticky nic si nepamatuje. Jedno ale ví určitě – nestala se z ní nemyslící kreatura bažící po lidských mozcích.  Vědci, kteří ji zkoumají, Becky nechtějí nic prozradit. B neustále přemýšlí, proč je mezi zombiemi právě ona ta výjimečná? Proč dokáže normálně myslet? Co se děje venku? Velmi brzy jí dochází, že ani v tomto vojenském komplexu není v bezpečí a zánik je blíže, než by kdo čekal.

Darren Shan, vlastním jménem Darren O´Shaugnessy, je irský spisovatel fantasy a hororu. Na svém kontě má již více než třicet knih a je tak přezdíván mistrem hororu pro mládež.  Můžete znát například dvanáctidílnou upírskou sérii Příběhy Darrena Shana, Ságu Lartena Hroozleyho či Demonatu, která se zaměřuje na vlkodlaky a démony. Nicméně Shan nepíše pouze pro mládež, velký úspěch sklidila i trilogie Město, která je zaměřena na dospělé čtenáře.

„Klukovi se třásly ruce – musel být ještě naživu, aspoň technicky. Zombii to bylo jedno. Nevnímla třesoucí se ruce, vojáka ani nic jiného, soustředila s jenom na své hodování. Byla to holka. Byla jsem to já.“

4488V druhém díle série Zom-B, jež nese podnázev V podzemí, se nacházíme v tajném vojenském komplexu, který má za úkol zkoumat zombie. Nebo ne? B se rozhoduje, na čí stranu se vlastně přidat. Na stranu nyní již svého druhu, nebo naopak k lidstvu? Svého rozhodnutí by mohla litovat do konce „života“.

Hlavní protagonistka Becky prožívá v podzemí těžké chvíle. Už není nevychovaným spratkem, kterého jsme poznali v prvním díle této série, ale rozumně přemýšlející osobou, která svých minulých činů lituje. A právě chvíle, kdy je B sužována negativními emoce, dokázal Darren Shan výborně vylíčit. Někdy to dokonce vypadá, že sám touto situací prošel. Autorovi jistě fantazie nechybí a svědčí o tom nejen série Zom-B, ale i ostatní jeho díla.

Samozřejmě ani příznivci stříkající krve, vyjmutých orgánů, odtržených končetin a podobných chuťovek nezůstanou ochuzeni. Další vlna krvelačných scén vás jistě nadchne. Ani při těchto situacích nezná autor mezí ve své fantazii. A i když popisy nejsou úplně detailní, pro toto dílo naprosto vystačily. Posuďte sami: „ olizují si prsty a vyškrabují z prázdné lebky poslední zbytečky mozku“. Dle mého názoru naprosto dostačující.

Tohle vše mě přivádí k myšlence jak to, že je tato série vhodná pro děti od dvanácti let? Sice nás televize den co den zásobuje vraždami již od brzkého rána a téměř všichni si na to zvykli, ale spíše bych Zom-B doporučila čtenářům až od patnácti.

Každopádně kniha není jen o trápení mladé zombie a krvelačných řežbách, také se u ní dobře pobavíte, protože sarkasmus je vždycky na místě. A to i tehdy, když nemáte zrovna tu nejlepší náladu a kolem vás se motají houfy zombií.

Třetí díl série Zom-B nebyl ještě do češtiny přeložen, ale sto procentně se máme na co těšit. A možná bude ještě drsnější než jeho předchůdci.

Autor: Darren Shan
Vydal: CooBoo; 2016
Překlad: Jakub Kalina
ISBN: 978-80-7544-054-9
EAN:9788075440549
Počet stran: 170

Komentáře

komentářů

About The Author