Ochranu magické knihovny v Mariefredu před silami zla po staletí zajišťují harmonické sousedské vztahy obyvatel maloměsta. Cynik by poznamenal cosi o receptu na katastrofu… aniž by si uvědomil, že v sérii PAX sestoupil do říše knih pro děti. Tam tyhle věci fungují. Aspoň dokud vše neobrátí naruby Neviditelný zloděj.

pax4Vítejte v severském maloměstě Mariefred. Od doby, co se tam k novým pěstounům přistěhovali Alrik a Viggo Dellingovi, se tam děje jedna katastrofa za druhou a starousedlíci se až na pár výjimek shodují, že v tom určitě mají prsty ti noví spratci. Ne že by neměli pravdu. Vliv hlavních protagonistů bývá jednoznačný, zejména pokud s nimi počítá nějaké to dávné proroctví na zachraňování tu světa, tu moci dobra, tu košíku koťat.

Asa Larssonová a Ingela Korsellová už počtvrté vstoupily do stejné řeky a prakticky na totožném místě. Nelze přehlédnout, že si vytvořily určité schéma, jehož se důsledně drží. Záhadné události, problémy, z kterých část obyvatel městečka obviňuje Alrika s Viggem, pátrání v knihovně, střet s nadpřirozenými silami, vypořádávání se s šikanou ze strany několika od prvního dílu známých firem, vše zakončeno finální scénou, kde jde doslova o krk (nejvíc jedné a té stejné postavě). Míra předvídatelnosti stoupá, kupodivu ne na úkor napětí. To se do příběhu dokázalo vpašovat jinými cestami.

Hlavní roli hraje ultimátní čtivost, jíž je podřízeno vše. Autorky používají velice jednoduchý jazyk, který v kombinaci s přítomným časem vtáhne do děje a nepustí. Oba bráchové jsou sympaťáci, takoví normální kluci, co ve volném čase sjíždějí youtube, nejsou zrovna vášnivými čtenáři a zpravidla napřed jednají a pak teprve myslí. Lítají z průšvihu do průšvihu a dospělí fungují především jako přihravači, sekundanti a sem tam jako kavalerie.

Pokud se vlastního děje týká, co chybí na sofistikovanosti, vynahrazuje tempo vyprávění. Dílčí eskapády se stupňují, konflikty eskalují a vše proplétají narážky na folklór, z kterých prostě mrazí. Že hororové motivy PAXu sluší, prokázala klasická duchařina v Mrtvé dívce. A neuškodí si uvědomit, že Larssonová s Kosellovou zpracovávají i zdánlivě neškodně působící strašidla velmi sugestivně. Neklidná duše hledající pomstu sice není nic příjemného, ale po některých pasážích Neviditelného zloděje by se člověk pomalu bál jít v noci na záchod.

Čtvrtý díl přináší rovněž dupnutí na emoční plyn. Neviditelný zloděj umí být velice nepříjemné čtení, když dojde na předsudky, partičky a potřebu prostě někam zapadnout. A zároveň velmi zábavný a optimistický, když se autorky zaměřují na pěstouny sourozenců Dellingových. Anders a Lajla jsou sympaťáci s pevnými nervy, kteří neztrácí nadhled a pro své svěřence dělají první poslední.

Po fantasy sérii pro děti nikdo nepožaduje realističnost, přesto autorky naznačují, že na ty nejhnusnější věci nejsou potřeba obludy ani černá magie. Lidé si vystačí sami. Jenže stejně tak dokážou neuvěřitelné věci i v tom dobrém. A v konečném důsledku může být život na maloměstě snad záludnější oříšek, než zastavit mocenské choutky temné strany.

 

Vydal: Host; 2015
Autoři: Asa Larssonová, Ingela Korsellová
Překlad: Marie Voslářová
ISBN: 978-80-7491-514-7
Počet stran: 192