Podivné setkání před ústavem pro choromyslné zničí jistému gentlemanovi život. Předmět, který nalezne manželská dvojice na dálnici ve vyhozeném chladicím boxu, se ukáže být živým. Mladý pár se při konzultaci s realitním agentem dostane k prohlídce opravdu podivné nemovitosti. Muž, který si nepamatuje svoji minulost, úplně vyvede z míry svého psychiatra. A to není zdaleka všechno!

S. T. Joshi, Američan s indickými kořeny, vydal ve svém životě řadu děl, specializujících se na literární historii či teorii. Základním stavebním kamenem jeho tvorby je studium života a díla H. P. Lovecrafta a dalších autorů hororu a fantastiky. Černá křídla Cthulhu 2 je povídkovou sbírkou, která se zaměřuje na „lovecraftovský“ mýtus a rozvíjí jej. Joshi do ní vybral díla renomovaných autorů, jako například Caitlin R. Kiernanová nebo Michael Marshall Smith.

cernakridla2-prebalČeská nás dvacet jedna variant na lovecraftovské téma. Můžete tedy očekávat klasické atributy jeho tvorby. Ústředním motivem je střet člověka s vesmírnými silami, ztělesněnými do podoby Prastarých bohů, krutých stvoření, která kdysi vládla našemu světu a chtějí se k této hezké tradici vrátit. Dominantním atributem tohoto nerovného souboje je jeho beznaděj. Člověk nikdy nemůže vyhrát. Ano, občas se mu podaří uniknout ze spárů temnoty, ale všudypřítomné šílenství jej nakonec stejně dožene. A i kdyby se mu podařilo konflikt přežít se zdravým rozumem, jde pouze o výhru individua, lidstvo jako celek bude ze strany Prastarých čelit tolika výzvám, že dříve nebo později musí zákonitě selhat.

Kromě deprese a beznaděje, kterou se povídky snaží navodit, je jejich druhou hlavní zbraní nejasnost a tajemnost. Je známo, že strach je spíše důsledkem plíživé nejistoty, než v jasném světle spatřených zrůdností; a Černá křídla Cthulhu 2 z tohoto spíše faktu než názoru vycházejí. I v momentu, kdy dostanete odpovědi na vaše otázky, má zlo ke konkrétní podobě hodně daleko; tragické rozuzlení většiny povídek je pak spíše náznakem než pečlivým vysvětlením.

Do jaké míry jsou povídky pastiši Lovecraftových děl? Spíše více než méně, to ale rozhodně není na škodu. Na druhou stranu, některé z nich jsou poplatné moderní době, a to nejen rekvizitami, ale i zpracováním. Pro lovecraftovského panice, kterého od Mistra odrazuje jistá archaičnost, je toto dílo vstupní branou do chladného vesmírného hororu.

Je logické, že při sestavování tak velké sbírky nejde udržet konzistentní kvalitu. S. T. Joshi ale ukázal svoje zkušenosti a výsledek je radostný. Některé povídky jsou vážně perfektní, většina z nich je nadprůměrných a jen asi tři bych označil za slabší.

Černá křídla Cthulhu 2 úspěšně navazují na tradici mýtu Cthulhu a do jeho světa přinášejí několik vynikajících příběhů a novinek. Jsem si jistý, že Lovecraft, ať už teď přebývá na kterékoliv planetě, by byl na své následníky hrdý. Pro fanoušky žánru a Mistra nutnost, pro ostatní více než skvělý horor.

Autor: Kolektiv autorů, sestavil S. T. Joshi
Vydal: Laser-books; 2015
ISBN: 978-80-7193-385-4
EAN: 9788071933854
Počet stran: 416