Vážení čtenáři, vážení redaktoři a přátelé,

rok 2015 máme za sebou. Všechny činnosti v každém odvětví teď provází bilancování a výjimkou je spíše ten, kdo se takovýchto úvah straní. Já však takovou výjimkou nejsem. Vede mě k tomu hned několik důvodů. Můj konec roku je totiž současně i konec prvního roku ve funkci šéfredaktora MFantasy. Proto bych spíše o vzletných vizích chtěl říci něco více osobního.

Byl bych špatný šéfredaktor a vůbec mizerný manažer, pokud by se mé vzpomínky na uplynulý rok netýkaly v první řadě lidí, ať již redaktorů, čtenářů, nebo spolupracovníků a dalších, kteří se nějak podíleli na chodu magazínu. A tato slova se mi píší dobře. Veřejného života se účastním od svého mládí a vím co to znamená řešit problémy, které jsou mnohdy nepříjemné, často až závažné. Vstup do komunity fantasy a scifi byl pro mě v tomto ohledu skutečně milou zkušeností. Za celý rok jsem nezažil vážnější problém, nenarazil na nikoho, kdo by problémy chtěl působit a nemusel řešit nic, co by mě jakkoliv lidsky vyčerpávalo. Naopak jsem poznal velkou řadu milých lidí a měl možnost se účastnit mnoha akcí a projektů, ke kterým se běžný člověk nedostane.

S radostí mohu říci, že v MFantasy máme kvalitní a přátelský redaktorský tým, kterému patří velký dík. V současné době konzumu a peněz je těžké najít někoho, kdo je ochoten pracovat zadarmo jen pro vytvoření dobré věci pro ostatní. Pokud se někdo takový najde, je potřeba si ho vážit a jeho práci ocenit. Pravdou je, že jsem mnohdy za uplynulý rok nestíhal a nemohl jsem se věnovat stoprocentně tomu či onomu problému. S mnohými redaktory, kterých je v MFantasy přes třicet,  jsem hovořil jen málo a krátce. Přesto si jejich práce nesmírně vážím a v případě potřeby jsem jim plně k dispozici.

Stejně tak si vážím i vás, vážení čtenáři, protože jste to právě vy, kteří tvoříte tu správnou přátelskou atmosféru a komunitu kolem MFantasy. Jste důvodem a inspirací pro autory a každý z redaktorů je rád, když jeho dílo nezapadne v propadlišti dějin a potěší právě vás. Asi nikdo by nechtěl vést samoweb, kde by si články četli pouze redaktoři navzájem a jinak nikdo. Jsem velmi rád, že takovým samowebem MFantasy není.

Mohl bych zde pokračovat. Mnozí mi poskytli rozhovory, mnozí mě pozvali na nějakou akci, nebo con, mnozí se zúčastnili literárních a jiných soutěží, mnozí se mnou připravovali audio povídky, mnozí mě vzdělávali a mnozí podporovali. Pokud bych si měl udělat seznam všech milých lidí, se kterými jsem se za poslední rok setkal v rámci Mfantasy, ať již osobně, nebo po emailu či jinými prostředky, tento seznam by čítal skutečně několik stovek jmen. A děkuji všem, že to byla setkání příjemná, milá a hodná dobrých vzpomínek. Pokud se mi snad v minulém roce stalo, že jsem něco nezvládl, že jsem zapomněl na nějakou reportáž, nebo nestihl vytvořit článek o akci, kde jsem byl přítomen, budu se to snažit v novém roce napravit. Takové nedopsané články existují a nepřestávám na ně myslet jako na něco, co je nesplněno a v čem se musím polepšit.

Jen díky nasazení všech je MFantasy tím, čím na začátku roku 2016 je. Internetovým magazínem, který má před sebou budoucnost mezi předními českými fantasy, ale i scifi weby. Od roku 2015 jsme se totiž konečně vypořádali s problematikou zařazení scifi tématiky na MFantasy a domnívám se, že úspěšně.

To však není jediná změna, která se v uplynulém roce na MFantasy udála. V loňském roce jsme úspěšně zvládli pátý ročník literární soutěže O dračí řád, zavedli tvorbu audio povídek a rozhýbali i sekce, které nebyly v minulosti příliš autorsky z naší strany využívané. V loňském roce se také zrodil nápad vydávat v přibližně měsíčních intervalech knížečky z řady FASCINACE a během prvních dnů tohoto roku očekáváme z tisku první z nich, takové nulté číslo, které celou edici představí. Asi by nemělo smysl zde hovořit o všem, co se na MFantasy událo, byli jste ostatně u toho sami a pevně doufám, že u toho budete i v novém roce 2016.

Byla by škoda u toho nebýt, protože my v MFantasy pro vás připravujeme řadu nových zážitků. Ať již se jedná o zmíněnou edici knížek, mnoho zajímavých článků, knižní, filmové i herní recenze, reportáže, informace, soutěže a dalších akce. Stejně jako jsme s vámi byli v uplynulém roce, nezapomeneme na vás i tom roce novém.

Do nového roku vám všem přeji, aby byl plný fantastických zážitků a abyste horory zažívali jen v rámci knížek a filmů s hororovou tématikou, nikoliv ve svém životě. My na MFantasy budeme rádi, když k tomu dobrému roku přispějeme něčím pozitivním.

Petr Akoba Šimek