Začátek

Vše začalo v říjnu roku 2012, kdy společnost Disney koupila Lucasfilm a spolu s tím i dvě velké značky Indiana Jonese a hlavně Star Wars. Již v tu chvíli měl otec Star Wars hrubé náměty na novou trilogii, které konzultoval s šéfkou Lucasfilmu, Kathleen Kennedy. Na scénáři se podílel tým scénáristů, do kterého patřil Michael Arndt (Toy Story 3), Simon Kinberg (X-Men: Budoucí minulost, Sherlock Holmes) a Lawrence Kasdan (Star Wars V a VI). Na pozici režiséra byla zvažována celá řada kvalitních a úspěšných režisérů, jmenovitě třeba David Fincher, Guillermo del Toro nebo J.J. Abrams, který prvně odmítl.

Poté co se Lucasfilm dostal pod Disney, počítalo se, že Lucas bude u sedmého dílu jako pomocný konzultant. Disney ovšem s nápady, které měl Lucas pro novou trilogii nepočítalo a nezamlouvalo se jim a tak se začalo znova a v té době se Lucas dobrovolně vzdal příprav na novém díle a projekt opustil. Ve své podstatě udělal to nejlepší co mohl, protože pokud se studiu nelíbily jeho nápady a on by pak měl připomínky, celý projekt by to nejen zdržovalo, ale také do jisté míry prodražilo.

Brad Bird, který byl blízko projektu nakonec pak dal přednost snímku Tomorrowland (ještě že tak) a tak šéfka studia Kathleen Kennedy měla jasný cíl, dostat na režisérské křeslo J.J. Abramse, který prvně odmítl jelikož nechtěl dělat na dalším pokračování již zajeté série.

Nakonec ho přemluvila jediná otázka: „Kdo je Luke Skywalker“? Jednoduše o koho se jedná, kdo to vlastně je? Cílem bylo vyprávět příběh nových hrdinů, kteří žijí svůj život a o hrdinech jako Han Solo, Luke Skywalker slýchají jako o mýtech z vyprávění. Následně pak propojit tyto dvě dekády (uplynulo již 30 let od událostí Návratu Jediů) v co nejrozumnějším smyslu, dat tomu nádech znovu objevit tento široký svět.

Seznámení s hlavními hrdiny

Mimo staré známé, kterými jsou Han Solo, princezna Leia a Luke Skywalker se v nových Star Wars objeví mladá generace hrdinů, které čeká nelehký soupeř. Níže se ve zkratce seznámíme s těmi hlavními. První tu máme mladou Rey (Daisy Ridley), která se živí jako sběračka šrotu z lodí. Společnost jí dělá droid BB-8, který ovšem není digitální, ale skutečný a proháněl se skutečně na place při natáčení.

Star_Wars_Sila_se_probouzi_280

Kapitánka Phasma, kterou hraje Gwendoline Christie se ukrývá pod maskou pochromovaného Stormtroopra. Phasma je velitelkou ve službách Prvního řádu (First Order).

Star_Wars_Sila_se_probouzi_285

Stormtrooper Finn, kterého hraje John Boyega. Finn se objeví na planetě Jakku, kde mu bude hrozit nebezpečí a potká zde dvojici Rey a BB-8.

S Finnem je také spojena další postava. tou je Poe Dameron, kterého ztvárnil Oscar Isaac. Elitní stíhač ve službách Rezistence (označení pro Rebely), který má úkol, který má něco společného s jistou princeznou.

Star_Wars_Sila_se_probouzi_299

Další dámou je Lupita Nyong´o (12 let v řetězech), která hraje pirátku jménem Maz Kanata. Díky performance-capture se bude jednat o CGI postavu. Maz se zatím jen mihla v traileru, kde jí princezna Leia podává světelný meč.

Star_Wars_Sila_se_probouzi_302

Hlavním padouchem filmu by měl být Kylo Ren, kterého hraje Adam Driver. Je vlastníkem rudého světelného meče nezvyklé podoby. Je dá se říci velkým fanouškem Darth Vadera a hodlá pokračovat v jeho práci.

Star_Wars_Sila_se_probouzi_328

Natáčení

První klapka padla dne 16. 5. 2014 v Abu Dhabí, kde se natáčelo prostředí fiktivní pouštní planety Jakku. Natáčení sedmé epizody probíhalo také ve Velké Británii, stejně jako všech šest předchozích filmů. Při natáčení musel být hospitalizován Harrison Ford poté, co mu dveře jeho vlastní lodě poranili kotník. Při natáčení se využívaly předně modely a reálná místa, aby nebylo používáno tolik zeleného plátna a počítačové animace.

Zajímavosti filmu

Mimo hudby k samotnému filmu složil John Williams také samostatný doprovod k teaseru.

Anthony Daniels (C-3PO), Kenny Baker (R2-D2), Peter Mayhew (Chewbacca) jsou jedinými herci, kteří se objevili jak v původní staré trilogii z let 1977 – 1983, tak i v pozdější z let 1999 – 2005 a stejně tak i v této novodobé.

Rozpočet filmu je 200 milionů dolarů, což je zdaleka nejvíce ze všech epizod.

Marku Hamillovi bylo v době natáčení 63 let, tedy stejně, jako bylo Alecu Guinnessovi (Obi-Wan Kenobi) v době natáčení čtvrté epizody.

Zájem o spolupráci na filmu projevili osobnosti jako Ewan McGregor nebo Samuel L. Jackson.

Adam Driver opustil svou roli v HBO sérii Girls, aby si mohl zahrát ve filmu.

První projekce Star Wars

Každý kdo točí nějaký větší blockbuster tak se musí zodpovídat hlavním šéfům studia daleko více než je tomu u menších projektů. Přeci jen dat 200 milionů dolarů za film není žádná sranda a očekává se, že film půjde minimálně přes půl miliardy dolarů, aby byl člověk v klidu. Pro Disneyho je návrat Star Wars naprosto klíčový a na nic jiného se tak nesoustředí (i takový návrat Indiana Jonese byl pozdržen). Není tedy překvapení, že při první projekci filmu byl režisér J.J. Abrams značně nervozní. První verzi pustil Alanu Hornovi, Bobu Igerovi a Alanovi Bergmanovi. A jak sám říká Abrams byl nervózní jako nikdy.

„Pustili jsme jim první sestřih – byla to kompletní verze filmu, ale ne jeho finální verze – a pustili jsme ji Alanu Hornovi, Bobu Igerovi a Alanovi Bergmanovi a tihle tři lidi se mnou seděli v jednom sále. A bylo to hrozné. Byl jsem nervózní jako nikdy, protože jsem jim ukázal něco, co bylo nedodělané, nebyl tam jediný efekt, takže před projekcí jsem ze sebe vysypal hromadu omluv…“ „Strašně se mi ulevilo, jako ještě nikdy v životě. Jejich reakce byla velmi milá.“

Zdroj: hollywoodreporter.com / csfd.cz / youtube.com

Komentáře

komentářů

About The Author