Po větším tématu tu pro Vás mám pár zajímavostí ohledně rozpočtů a tržeb jednotlivých epizod. Nejlevnější a rovnou i nejvýdělečnější (zatím) epizodou je Nová naděje, která stála kdysi 11 milionů dolarů. Poté postupně narůstal rozpočet a nejvíce utržila Skrytá hrozba, která ovšem byla uvedena do kin před lety a to v nové verzi (3D).

Nejdražší je aktuální epizoda sedm, Síla se probouzí, kde rozpočet filmu narostl na 200 milionů dolarů. Disney startuje velký projekt, na který budou navazovat další epizody a tak není divu, že svůj mocný start plně podporuje.

Star Wars: Nová naděje (1977) George Lucas 11/775,4

Star Wars: Impérium vrací úder (1980) Irvin Kershner 33/538,4

Star Wars: Návrat Jediho (1983) Richard Marquand 42,7/572,7

Star Wars: Skrytá hrozba (1999) George Lucas 115/1027

Star Wars: Klony útočí (2002) George Lucas 115/649,4

Star Wars: Pomsta Sithů (2005) George Lucas 113/848,8

Star Wars: Síla se probouzí (2015) J.J. Abrams  200/?

Finanční prognóza sedmé epizody

Předpověď, kolik utrží nové Star Wars se různí. Ty hodně střízlivé mluví o otvíráku v USA okolo 170 milionů dolarů. Jenže podle posledních zpráv je v Americe již prodáno vstupenek za více jak 100 milionů dolarů a i nadále kina rozšiřují projekce jak jen to jde. Zimní rekord, který drží Americký sniper (89 mil. dolarů) a prosincový rekord, který drží první Hobit (84 mil. dolarů) budou hravě překonány a čeká se jen na to jestli Star Wars vezmou i ten hlavní, který drží Jurský svět (208 mil. dolarů). Odhady, ale naznačují, že Star Wars půjdou klidně až k cifře 220 mil. dolarů a ty nejšílenější teorie mluví ještě dál. Kina jsou aktuálně prázdná a všichni vyhlíží jen jedno, Star Wars a není se čemu divit. Dostal je na starosti zkušený režisér J.J. Abrams, vrací se staří známí a i noví hrdinové si získávají sympatie u diváků a hlavně po letech tu máme příběh z předaleké galaxie.

Samozřejmostí je také srovnání s aktuálním králem tržeb, kterým je Avatar. Pokud vše půjde dle předpokladů a jak je o Vánoce zvykem a u Avatara to platilo, že se z filmů stávají trvalky a o svátky padají o minimum tak rekord, který drží právě Avatar (760 mil. dolarů) v USA by mohl padnout a jít mnohem dál, až k třeba dosti zmiňované hranici 800 milionů dolarů a to je vážení jen z USA. Hranice jedné miliardy je tedy samozřejmostí a padne v rekordním čase nejspíše, ale jak dál? Ve světě je obdobná situace jako v Americe, lidé si kupují lístky ve velkém a jen v takové Británii padne nejeden rekord. Troufám si tvrdit, že nové Star Wars dojdou na sumu kolem 2,5 miliardy dolarů. Přál bych jim i to, aby šli přes Avatara, který by měl být jinde, ale ta cifra 2,78 miliardy dolarů je neskutečná. Uvidíme po prvních dnech. Jaký to vidíte vy?

Zdroj: boxofficemojo.com