Star Wars jsou zpátky a jejich Síla se probouzí v plné parádě. Na režisérské křeslo usedl oblíbený a úspěšný režisér J.J. Abrams, který skvěle oživil  Star Trek. Scénáře se na začátku ujal Michael Arndt, ale po průtazích  ke scénáři usedl sám Abrams a se scénářem mu pomáhala legenda Lawrence Kasdan, který stojí za scénáři  ke dvěma dílům původní trilogie.

Příběh již sedmé epizody se odehrává 30 let od zničení druhé Hvězdy smrti (Epizoda VI). Proti sobě stojí nová seskupení, kterými jsou První řád a Odboj. První řád, který se oddělil od samotného Impéria a postupně nabírá na síle. Odboj ten vznikl na úkor Nové republiky, která je na prahu zániku.

005

Vše začíná na planetě jménem Jakku, kde se střetnou sběračka šrotu Rey (Daisy Ridley), dezertující stormtrooper Prvního řádu Finn (John Boyega) a staří známí Han Solo (Harrison Ford) a parťák Chewbacca (Peter Mayhew) a nesmí se zapomenout na sympatického droida BB-8, který patří nejlepšímu pilotovi Odboje, Poe Dameronovi (Oscar Isaac). Samotný odboj vede generálka, pro některé stále princezna Leia Organa (Carrie Fisher).

Na druhé straně stojí nejvyšší vůdce První řádu Snoke (digitální bůh Andy Serkis), který je velmi silný v temné straně Síly. Dále tu je pán Rytířů z Renu (Adam Driver), generál Hux (Domhnall Gleeson) a kapitánka a velitelka stromtrooperů Phasma (Gwendoline Christie). Generál Hux je také velitelem základny Hvězdovrah, která připomíná bájnou Hvězdu smrti, která je schopna zničit celou hvězdnou soustavu. Její představení a představení síly je působivé.

Hlavní cílem je jak špatné tak i dobré strany najít posledního rytíře Jedi, Luka Skywalkera (Mark Hamill). Dal bych se již nepouštěl, jelikož bližší popis by byl až moc velkým spoilerem.

11875118_1007880092596925_2204135516599208531_o

Na nové epizodě je krásné s jakou pečlivostí a úctou se k ní přistupuje. Vrací se pípající droidy, světelné meče, staří známí, které nám připomínají příběhy, na kterých mnoho z nás vyrůstalo. Nezapomíná se ani na mytologii Star Wars a je tu mnoho náznaků na starší epizody a filmu to přitom nijak neubližuje a není to nijak násilně divákovi vnucováno. Nové postavy skvěle zapadají a hned si získáte jejich sympatie (zejména dvojice Boyega a Ridley jsou neskutečná trefa do černého), návrat starých známých pomalu dojme k slzám. A takový let starým dobrým Millennium Falcon potěší nejednoho fanouška a kor když pak pilotuje sám majitel!

Herecké výkony jsou perfektní, staří známí nezklamávají (Ford, Fisher a Mayhew) a ti noví se snaží co jim síly stačí a že to je znát. Užívají si to jako si Ford užívá návrat k jedné ze svých ikonických rolí. Takového Boyegu si zamilujete hned, šílenec, ale zatraceně dobrý a vy mu fandíte. Jako pohodář a sympaťák se tu předvádí Oscar Isaac a třešničkou na dortu je roztomilá a půvabná Daisy Ridley (obsaďte ji do nového Tomb Raidera!). Na druhé straně překvapuje Adam Driver jako Kylo Ren, který je velkým fanouškem Darth Vadera, chce naplnit to co on před lety začal, ale také v sobě má jisté pochybnosti, které z něho dělají v některých situacích cholerika a také nejste si jisti na jaké straně vlastně je.

Zvuková stopa je znovu znamenitá, střídají senové motivy, do kterých čas od času zazní i ty staré. Výprava, kostýmy, kterých není málo a vracíme se i k starším dílům. Celkově se celý film neuvěřitelně přibližuje ke staré trilogii.

1439387527

Dobrá je i stopáž něco málo přes dvě hodiny postačí, je skromná a film Vám rychle uteče. Nejsou tu žádná hluchá místa a vy si jen užíváte návrat posvátné série. Rozhodně se tedy nebude nudit a to co od filmu očekáváte dostanete v plné parádě a to je i možná jediné mínus filmu. Nějaký nečekaný souboj, dobývání jaké bylo třeba u Hvězdy smrti a člověk pomalu až nedýchal, dynamický závod kluzáků nebo přeměřování mečů (Yoda vs. hrabě Dooku), to tu prostě není a je to škoda. Nějaká famózní, fascinující scéna. Malou náhradou je aspoň cliffhanger na epizodu následující a symbolické přetahování o světelný meč s jednou známou postavou.

Ze všeho přímo čiší láska k fenoménu Star Wars . Je to film od fanoušků pro fanoušky a je to po celou dobu znát. Už jen začátek s povědomou hudbou (John Williams znovu nezklamal), tradiční úvodní „běžící“ text, představení nových postav s naprostou lehkostí a uvedení starých známých. Abrams dokázal vrátit Star Wars na pozici kam patří. Ano nedává jim nic navíc, ale plní přání většiny a divák tu najde vše co má na Star Wars rád! Do kina se rozhodně vyjdete, čeká Vás návrat do míst, která dobře znáte a jejich lesk nebyl nijak porušen.

Moje hodnocení: 95%