Trůn lebek je čtvrtý díl plánované pentalogie z Démonského cyklu amerického spisovatele Petera V. Bretta a my se mu teď společně podíváme na zoubek. Úvodní řádky nás vítají tam, kde jsme v předchozím díle skončili a my tak sledujeme pád obou Osvoboditelů z útesu. Je to symbolický začátek pro příběh, který nám ukazuje, jak si lidé poradí, když je jejich milování vůdcové nechají na holičkách. Poradí si lépe Žírňané, kteří patří pod křídla Arlena Sedláka a ačkoli touží předat zodpovědnost Osvoboditeli, Arlen je učí samostatnosti nebo Krasijci, kteří v Osvobditele bezmezně věří a zároveň jsou uvyklí staletím pletichaření? Který z Osvobitelů má pravdu, a který postoj je ten správný a povede k záchraně lidského rodu v tomto postapokaliptickém světě? Proč se lidé ani před hrozícím nebezpečím démonských vojsk nedokáží semknout a postavit se nebezpečí bok po boku, ačkoli to již vypadalo tak nadějně?

trunTento díl je plný krve. Zbytečné krve. Krve, která ukazuje válku mezi lidmi v celé její hrůznosti a nesmyslnosti. Jedná se o díl plný bujení a rozrůstání, kdy jakoby příběh ožíval svým vlastním životem a autor nad ním přestal ztrácet kontrolu.

Zatímco v předchozích dílech jsem opěvovala lehkost vyvolávání obrazů, nyní má ubohá, vánočním časem zmámená, mysl úpí pod snahou zorientovat se ve složitosti krasijského názvosloví a příbuznosti (ještě že je v podstatě každý z Jardirovi rodiny) a první třetina knihy je pro mě až zbytečné náročná. Svůj vliv určitě nese doba, která uplynula od přečtení předchozího dílu. Naštěstí v určitý okamžik se z Everamovi Štědroty přesouváme ke Kotlinským a příběh mi zase začne ubíhat jako rozmazaná čmouha barvitých představ a setkání se starými známými. Dokonce přijde na přetřes i další romance – dle mého zatím nejlepší v sérii.

V recenzi na první díl jsem se těšila na hlubší náhled do jadrnského světa. Ale teď mi chybí původní lehkost a jednoduchost. Ačkoli samotná démonská vojska zůstávají stále při starém, každý druhý člověk – ať už Krasijec nebo Žírňan – je najednou schopný bojovat lépe než nejlepší bojovníci v dobách před znovuobjevením Anocha Slunce. Moc, kterou dodávají útočné chrany a nabíjení lidí magií, tomu dodává smysl, avšak pocit, že se svět najednou hemží superhrdiny a ztrácí se lidskost, nějak přetrvává. Osvoboditelé přestávají být výjimečnými a strach o postavy v bojích s jadrnci je otupen.

Společně s tím, jak se do světa šíří poznatky hrdinů o magii a stále se vyvíjející technologie chranění, trošku se vytrácejí poutavé a originální detaily, jako byl například kaštan pomalovaný chranou a objevné myšlenky tak musí zastávat chaffít Abban, který ale nenechá příběh na holičkách.

Hrdinové jsou staří známí a hlubšího poznání se nám pak dostává u několika vedlejších postav, které jsou jako už tradičně postaveny tak, aby je čtenář pochopil a oblíbil si je. Výborné v této sérii bezpochyby je, jak autor odhaluje motivaci hrdinů až na dřeň a přináší tak vědomí toho, že nikdo není ve skrze špatný nebo dobrý, ale každý dělá to nejlepší, co s rozdanými kartami dovede. Nejednou se vám tak stane, že vlastně nevíte, které straně fandíte a rozpolceně doufáte, že nějakým kouzlem vyhrají strany obě. Novinkou v této sérii jsou emoce vymáčknuté z čtenáře jako šťáva z citronu, což pouze poukazuje na fakt, že příběh žijete společně s postavami.

A vzhledem k tomu, že ta podstatná linie boje Osvoboditelů proti Jadrncům se opět pohnula pouze o nepatrný krůček, klíčí ve mně obava, zdali autor opravdu dokáže sérii ukončit pátým dílem. Ne že by snad v živoucím světě nebylo dost prostoru pro další pletichy a manipulace, ale chceme opravdu dalšího G. R. R. Martina s nekončící ságou plnou mrtvých hrdinů a nekonečných machinací? Doufejme tedy, že další návrat do světa plného vášní, bojů a magie bude zase svěží a plný života, protože udržet laťku tak vysoko, jak ji autor sám sobě nastavil, přestává být snadné.

Vydal: Triton; 2015
Autor: Peter V. Brett
ISBN: 978-80-7387-931-0
EAN: 9788073879310
Počet stran: 640

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou…

Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010.

KatyRZ@mfantasy.cz

About The Author

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou... Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010. KatyRZ@mfantasy.cz