Knihou Svůdné nebezpečí se vracíme k sérii Svůdná trilogie spisovatelky Wendy Higgins. Pokud si nepamatujete z prvního dílu, ráda připomenu, Anna je hlavní hrdinkou, která je dcerou démona závislosti a strážného anděla. Jako kříženec těchto dvou naprosto odlišných bytostí má jisté výjimečné schopnosti, ale také povinnosti. Povinnosti nespočívají jen v její práci pro démonického otce, povzbuzováním k požití alkoholu, ale má i vyšší poslání. Nefilim (děti démonů) svítá na lepší časy. Možná někdy nadejde den, kdy nebudou pod pohrůžkou smrti sloužit jen jako sluhové a otroci svým otcům. Anna jim dává naději.

3827Svůdné nebezpečí je oproti prvnímu dílu série více romantické. Ačkoliv v knize Svůdné zlo byla láska Anny a Kaidana něčím zakázaným, tak alespoň Anna věděla na čem je. Nyní přemýšlí, jestli se jí vše jen nezdálo. Kaidan je chladný, odměřený a vůbec nechce být s Annou v kontaktu. Zakázaná láska se přerodila na lásku platonickou. Aby toho nebylo málo a bylo čím přimíchat guláš v Annině hlavě, přichází Copano. Ten milý, vyrovnaný kluk, který stál vždy jen opodál, má dost příležitostí strávit s ní dost času. Když nestojí Kaidan v cestě, snaží se získat Annu pro sebe. Tím se vyvíjí milostný trojúhelník, který jsem myslela, že mám přečtený. Omyl. Ne, že bych neodhadla konec, ale přeci jen to došlo dále, než jsem čekala.

Druhý díl je plný akce. Posluhovači démonů poctivě kontrolují odvedenou práci každého nefilim. Některým škození lidem nevadí, jiní to dělají s odporem. Právě ti, kteří pracují nedobrovolně, začínají zkoušet hranice, kam až mohou zajít. Dělat něco napůl už nevypadá tak nemožně jako dříve. To samozřejmě není vůbec bezpečné a strach je na místě. Anna spolu s otcem zkouší zjišťovat informace o každém nefilim zvlášť, aby zjistili, zda je vhodný adept k připojení se ke skupině, která by právě démony jednoho dne mohla porazit. Démoni slyší a vidí vše, co se kde šustne. Seskupení nefilů, kteří jsou proti je úkol velice důležitý a kdyby nevyšel, všichni zaplatí svým životem. Právě proto je kniha tak napínavá.

V tomto dílu se mi velmi líbil důraz na lidské vztahy a sociální prostředí jednotlivých postav. Přátelství mezi nefilim, ačkoliv je zakázané, existuje, a i když se ne všichni „milují“, tak táhnou za jeden provaz a umí si ze sebe střílet.

Postavy se vyvíjí. Nefilka z předního východu nemá jen problém s démonickým otcem a jeho případným vztekem, ale i se zážitky z prostředí, ve kterém vyrůstala. Co se týče postav, tak mám velmi ráda nevlastní matku Anny. Její přátelské chování a mateřské city ke všem postavám dodávají pocit domova. Také se mi velmi zalíbil jeden z hříchů a to závist. Řekněte sami, stěžovali byste si, že musíte pracovat jako syn/dcera démona závisti? Máte obrovskou vilu, jachty, vlastní ostrovy, nejnovější auta, motorky, obrovský bazén. No, já bych si nestěžovala.

Druhý díl Svůdné trilogie se mi líbil více. Možná to bylo také proto, že byl samozřejmě méně vysvětlovací a více prostoru měl děj. Vztahy mezi postavami se měnily a už i je samotné trochu znáte. V prvním díle byl naznačen problém nefilové a nucená práce pro démonické otce. Ve druhém už máme prostředek, kterým lze problém vyřešit, jen se neví zatím jak. Trilogie se mi prozatím dost líbí, nemá hluchá místa a nefilové naštěstí nemají křídla (na ty jsem alergická). Z existence démonů v knize vzniká spousta velmi dobrých zápletek. Přeci jen hříchů je sedm, takže se jen tak neomrzí a dětí si démoni také nadělali spoustu. Proto má kniha stále co nabízet a čím překvapovat.

Vydal: CooBoo, 2014
Autor: Wendy Higgins
Překlad: Jana Jašová
ISBN: 978-80-7447-653-2
Počet stran: 360