Calaene Sardothien by byla docela obyčejná atraktivní dívka, kdyby ovšem neměla jednu vadu na kráse – je totiž nejlepší vražedkyní v celém království. Od mládí je cvičená k tomu, aby na povel zabíjela a neměla s nikým slitování. Jenomže každý může udělat chybu… A Calaene na jednu nakonec doplatila. Stála ji svobodu, kterou má nyní šanci díky nabídce korunního prince Doriana vybojovat zase zpět. Povede se jí vyhrát turnaj proti dvaceti čtyřem dalším šampiónům a stane se právě ona královou bojovnicí?

„Srdce z ledu. Vůle z oceli. Nelítostný boj začíná.“

skleneny1Téma série je zajímavé samo o sobě a anotace prvního dílu láká už od prvního zběžného přečtení, proto jsem do knížky vkládala velké naděje už od doby, co jsem se dozvěděla o jejím chystaném českém překladu Nakladatelstvím CooBoo. Představy se mi úplně nevyplnily – což se ostatně občas stane, ale ani jsem nebyla zklamaná. Naopak se mi ukázal zajímavý kousek, který si zasluhuje pozornost. Má totiž šanci na to, aby se stal dalším pokračovatelem akčních a poutavých Young Adult sérií s prvky fantasy.

U dějové linky Skleněného trůnu budete mít chvilkami pocit, že už jste něco podobného četli, ale nebude vám to pravděpodobně vadit. Příběh je sám o sobě čtivý a má zajímavé protagonisty. Nejvíce mě zaujala v prvním díle hlavní hrdinka Calaene, která by byla dobrá k psychologickému prozkoumání – je sirotek, má za sebou tragickou minulost a „pečoval“ o ni tvrdý opatrovník. Jak se to na malé dívence asi může vše projevit? Zdá se to jako klišé, ale Sarah J. Maasová zvládla i z ohraného tématu udělat něco skutečně zajímavého a speciálního, co dokáže upoutat.

Calaene si zpočátku podle historek, kolujících o její osobě po celém království, představujete jako nelítostného zabijáka. Postupem času ale zjišťujete, že přece jen její srdce není vůbec ledové, jak se může zdát. Mě jako čtenáře, který se nebojí drsnějšího textu, tento fakt chvílemi možná i trošku mrzel. Ačkoliv je totiž tato emoční zmatenost u lidí Calaeniného věku normální, více se knížka věnovala právě tomuto tématu a nezaměřila se tolik na akci. Ale berme Skleněný trůn jako úvod, další díly ukáží více!

Avšak protagonistů, kteří vás mohou upoutat, je zajisté více. Charaktery postav (ať už hlavních nebo vedlejších) totiž nejsou úplně ploché a nepromyšlené, jak to občas u prvotin některých spisovatelů bývá. Už v první chvíli vás zaujmou a toužíte se o nich posléze dozvědět přece jen o maličko více. Ale jejich osobnost a celková důležitost se pravděpodobně ukáže až později, jak tomu ostatně bylo u jiných obdobných děl, jako bylo například Hunger Games, Divergence nebo třeba Roztříštění.

Slibovaných dalších pět dílů dává autorce prostor k tomu, aby zbytečně nikam ve svém vypravování nespěchala. To je na jednu stranu dobře, protože přiznejme si to – některá kratinká díla stojí za starou bačkoru, ale na stranu druhou je ještě potřeba, aby Maas našla dostatečnou rovnováhu. Když se totiž na knihu podívám zpětně jako celek, tak se domnívám, že je zbytečně moc rozsáhlá. Kdyby měla o sto stran méně, tak věřím, že by dokázala zaujmout ještě o něco více – zvláště čtenáře dnešní uspěchané doby.

Sarah J. Maas si Skleněným trůnem docela dobře nakročila do spisovatelské kariéry Young Adult žánru. Jak však bude její osobitá tvorba pokračovat? Další díly už se připravují, proto nezbývá nic jiného, než trpělivě čekat a vyhlížet, co si pro nás nachystá.

Vydal: CooBoo; 2015
Autor: Sarah J. Maasová
Překlad: Ivana Svobodová
ISBN: 978-80-7447-901-4
EAN: 9788074479014
Počet stran: 392