Sophie Farthingová nechtěla utéct z domu. Samozřejmě, otec ji neustálými hádkami a věčným kouřením opia štval, ale měla jej ráda, ne že ne. Jenže pak potkala gentlemana se železnou čelistí a došlo jí, že doma už klid nenajde nikdy. Ale že bude její osud tak spletitý a že navštíví tolik cizích světů, to by si nemyslela ani v těch nejlepších (nebo nejčernějších) snech…

Colin Greenland, britský autor scifi a kamarád Neila Gaimana, u nás není nijak zvlášť známý. To ale neznamená, že byste jej měli ignorovat; kniha Všechno špatně je prvním a snad ne posledním důvodem si toto jméno zapamatovat.

vsechnospatneO co jde? Sophie Farthingová, mladá dívka žijící na nebezpečném vesmírném ostrově High Haven, nemá složité povinnosti. Stačí jí starat se o svého čím dál méně svéprávného otce a držet se stranou od problémů, jako jsou vesmírné koráby, cizí planety či spoře oděné, ale jinak přátelské slečny, které otec z nějakého důvodu nenávidí. Ale v moment, kdy Sophie dostane indicii, že její matka možná není mrtvá, vpašuje se do korábu a nechá High Haven daleko za sebou i s celou svou minulostí…

Všechno špatně je steampunková space opera. Můžeme se tedy těšit na tradiční atributy žánru, jako je milostný příběh – romantika a emoce zde hrají velkou roli i proto, že v hlavní roli vystupuje křehká dívka, a také si myslím, že kvůli tomu knížku ocení spíše ženské čtenářstvo – cestování napříč bizarními světy a také špetka vesmírné akce a dobrodružství.

Je trošku škoda, že kniha je postavená hlavně na dojmech – příběh mohl být podstatně spletitější, takto je poměrně předvídatelný a velmi brzy tušíte, jakým směrem míří. Další nevýhodu vidím v tom, že i když má hlavní postava všechny možné problémy, nikdy nemáte vyloženě strach o její život či hrůzu z toho, jaké utrpení ji může čekat. Všechno jde tak nějak hladce a žádný problém nemá trvanlivost delší než jogurt v sauně.

Naopak velkým pozitivem je zábavně designovaný svět knihy, kombinující to nejlepší ze všech kosmických dobrodružství se steampunkovou technologií a viktoriánským prostředím a uvažováním. Vesmírným prostorem plují obrovské dřevěné galeony, špinavé od vesmírného prachu, zatímco mimozemský navigátor s andělskými křídly a kočičí povahou nasává vesmírné proudy, aby jeho loď neztroskotala v pásu asteroidů – s takovými scénami se setkáte často a budou se vám moc líbit.

Všechno špatně aneb Vládni, Británie! není špatná kniha. Na to, aby ve čtenáři vzbudila víc nadšení, ji ale chybí větší hloubka. Výsledkem je love story s působivými kulisami, která ale odpovídá spíše paperbacku než Shakespearovi. Pokud má ale vaše dívka nebo dcera ráda cestování po vzdálených světech, tímhle vánočním dárkem určitě nic nezkazíte.

Autor: Colin Greenland
Vydal: Laser-books, 2015
ISBN: 978-80-7193-395-3
EAN: 9788071933953
Počet stran: 352